Best of Izland: jégbarlang túrán voltam a Katla vulkán gleccserén!
április 23, 2024A fókuszban az USA a Jet Set golf és luxuséletmód magazin most megjelent 2024 évi tavaszi-nyári számában
május 28, 2024Megjelent a Bor Hirlap 2024 évi nyári száma tele külföldi érdekességekkel!
Sorra tűnnek fel az ország legkülönfélébb borvidékein a megműveletlen szőlők, amelyekből érezhetően több van, mint a korábbi években. A jelenség mára a nagy hagyományokkal és presztízzsel rendelkező villányi, a balatoni és a tokaji szőlőket is elérte. A termelők rezignáltságának hátterében a hosszú évek óta rendkívül alacsony szőlőfelvásárlási árak állnak, amelyekből szinte képtelenség nyereségesre kihozni a gazdálkodást.
A megoldásra nincs sok idő, az elhanyagolatlan szőlő ugyanis 2-3 év alatt tönkremegy, azt olyan költségek mellett lehet csak rendbe hozni, hogy még az újra telepítés is járhatóbbnak tűnik. Márpedig hosszabb távon sem látszik, hogy mi hozhatna fordulatot: a fogyasztói szokások változása, a csökkenő kereslet és a nyomott áru exportértékesítés miatt a borászok sincsenek abban a helyzetben, hogy többet fizessenek a szőlőért, arra pedig gondolni sem mernek, hogy megvegyék és műveljék a mostoha sorsra jutott dűlőket. (További részletekért kattints ide: https://borhirlap.hu/borhirlap-2024-nyar/
A magyarországi után a francia borászatban is megvetné a lábát Mészáros Lőrinc, a leggazdagabb magyar üzleti köre – írta meg a 24.hu. A lap információi szerint ugyanis Kalocsai László borász – akinek szinte minden céges érdekeltségében tulajdonostárs Mészáros Lőrinc – bordeaux-i cége, a Winemajor SAS szeptemberben megszerzett egy patinás borbirtokot.
Az 1782-ben létrehozott Chateau de Clotte borbirtok összesen 65 hektáros, ebből 21 hektáron termelnek szőlőt, elsősorban Merlot és Cabernet Franc fajtákat. Az itt készített borokat az utóbbi években többször díjazták.
Kalocsai László itthon létrehozta a kinti cég testvér vállalatát is Winemayor Hungary Zrt. néven, ebben tulajdonostársa Bai Edit tokaji borász. Mészáros Lőrincnek már kiterjedt tokaji érdekeltségi hálója van, az övé például a bodrogkeresztúri Dereszla pincészet is, amelynek Kalocsai László a birtokigazgatója. (További részletekért kattints ide: https://borhirlap.hu/borhirlap-2024-nyar/
Már hagyomány, hogy minden év tavaszán a WineHub budapesti borkereskedésben Malbec sétakóstolót és szakmai kurzust rendeznek argentin és magyar borászatok részvételével. Így volt ez 2024. tavasz végén is, abban a borkereskedésben, ahol 60 magyar és külföldi pincészet több mint 500 borából lehet választani.
A Malbec kékszőlő fajta, leginkább Argentínához köthető. Mély színű, intenzív vörösbort ad. Illatában herbás jelleget fedezhetünk fel, ízében meggyes, málnás, szedres aromák jellemzik, selymes krémesség kíséri a közepes testtel, élénk savval megáldott bort. Ajánlott egy jól elkészített steak mellé, grillezett húsokhoz, de érett, penészes sajtok méltó kísérője is lehet. Kóstolása szoba hőmérsékleten a legjobb.
Bár a Malbec elsősorban Argentínában hódít, de Európában is sláger lett a franciák révén, s kezd begyűrűzni Magyarországra is a népszerűsége a pincészeteknél. A Malbec népszerűsítésében az etyeki Haraszthy pince jár az élen, ami nyilván azzal is magyarázható, hogy argentin tulajdonosa van.
Jelenleg 123 hektáron gazdálkodik a Haraszthy Pincészet, s ezzel az Etyek-Budai borvidék második legnagyobb szereplője. Területeinek közel 10%-a az etyeki Öreg hegyen, a pincészet közvetlen szomszédságában található.
A Haraszthy pincészet legismertebb Malbec alkotása a Fantastico sorozat Icon bora, a 2018-as nedű, amelyből egy palack 22 ezer forintba kerül. Különlegesség, hogy ehhez a szőlőt Argentínában, Mendózában termelik, ott készül el az alapbor, amely aztán tankban Magyarországra jön, s a „finish” már itt van Etyeken, a Haraszthy pincészetben. (További részletekért kattints ide: https://borhirlap.hu/borhirlap-2024-nyar/
A borok után essen szó a szeszes italokról is. Például a rumról. Hogy készül a rum? A rumok alapja az úgynevezett melasz, amely a cukorgyártás melléktermékeként alakul ki. Ha valamelyik italhoz a készítési folyamat kapcsán leginkább hasonlít ez a nedű, akkor az mindenképpen a pálinka, hiszen ott a gyümölcsök erjedését van a hangsúly, itt pedig tulajdonképpen a cukornádén. Ez minden rum készítésének alapja, amely egyik típus esetében sem különbözik. Innentől kezdve azonban számos csavar lesz majd a történetben.
A rumok készítése nem esik minden országban ugyanolyan elbírálás alá, így amit az egyik államban bátran rumnak nevezhetnek hivatalosan is, az talán egy másik helyen nem felel meg a követelményeknek. Lehet eltérés a kívánt alkohol fokban, de akár az érlelés idejében is. Így lehetséges az, hogy az egyébként is igen színes rumfajták között még több variáció alakul ki szerte a világban. A Bor Hírlap stábja 2024 tavaszán egy rum kóstolón járt, s erről számol be részletesen a mostani nyári számban. (További részletekért kattints ide: https://borhirlap.hu/borhirlap-2024-nyar/
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 113 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!