Tüzes látványban volt részem dél-Izlandon, egy Lava Show-ra volt jegyem Vikben!
április 20, 2024Megjelent a Bor Hirlap 2024 évi nyári száma tele külföldi érdekességekkel!
május 26, 2024Best of Izland: jégbarlang túrán voltam a Katla vulkán gleccserén!
A legtöbb turista számára azért bakancslistás hely Izland, mert itt nagy esély van látni Aurora Borealist, azaz sarki vagy északi fényt. Engem is jelentősen motivált ez, amikor elkezdtem szervezni az izlandi utunkat a feleségemmel.
De mi is az az északi fény? A sarki fény egy olyan jelenség (egy úgynevezett elektrometeor), amely a napszél elektromosan töltött részecskéinek a Föld légkörével történő ütközése során, a Föld mágneses pólusainak környezetében alakul ki.
A sarki fény akkor látható a legjobban, ha a mágneses pólus a megfigyelő és a Nap között van. Ez az időszak a mágneses éjfél, ami megkülönböztethető a normál éjféltől.
Mi a feleségemmel dél-Izlandon, Vikben láttuk a sarki fényt éjfél körül, dermesztő hidegben, de megérte a szenvedést. Csodás volt a fények égi játéka.
A másik vágyam az Arany körút megtétele volt a sarki fény vadászat mellett. Izland talán legnépszerűbb turistaútja, amelyet szinte minden utazási iroda és Izlandra látogató turista felvesz a kihagyhatatlan látnivalók közé. Nem véletlenül!
Az útvonal nemcsak a páratlan szépségű természeti és történelmi helyszínek miatt népszerű, hanem azért is, mert a legfontosabb látnivalók a fővárosból, Reykjavikból egy nap alatt kényelmesen végig járhatók. A körút legjelentősebb és leggyakrabban látogatott helyszínei a Thingvellir Nemzeti Park, a Haukadalur-völgyben található Geysir geotermikus terület, és a Gullfoss (Arany vízesés).
A Thingvellir Nemzeti Parknak geológiai jelentősége van, hiszen itt találkozik az eurázsiai és az amerikai lemez. Izland az egyetlen hely a világon, ahol a két kőzetlemez közötti hasadék tengerszint feletti magasságban látható.
Az Almannagjá-kanyonban a kontinentális lemezek között sétálgathatunk a feleségemmel, ami vitathatatlanul fantasztikus élményt jelentett.
Thingvellir Nemzeti Park megtekintése után a Gejzír területét vettük célba, ahol mindenhol gőzölög a talaj. Amikor a turista a Gejzír geotermikus területen jár, nem a nagy gejzírt látja kitörni, hanem a kisebb testvérét, a Strokkur gejzírt, amely néhány perces időközönként juttatja a magasba a vizet és a gőzt.
Az Arany körút leglátványosabb helyszíne a Gullfoss, magyarul „Arany vízesés”, amely bekerült a világ tíz legszebb vízesése közé. A Gullfosst a Langjökull gleccserből eredő Hvítá-folyó táplálja, amely szélesen érkezik a vízesés első fokához, ahol a hatalmas robajjal lezúduló víz 11, majd ezt követően 21 métert zuhanva egy szűk hasadékban száguld tovább.
A vízesésnek otthont adó szurdok a vulkáni erők munkája által keletkezett, amelyet azóta is folyamatosan alakít, mélyít a folyó. A vízesésen lezúduló víz mennyisége 140 köbméter másodpercenként, amely a nagy áradások idején akár 2000 m³/s is lehet. Nem győztük fotózni.
Vízesésekből soha nem elég Izlandon, így megtekintettünk még párat a feleségemmel. Például a Hraunfossart és a Barnafoss vízesés. A meredek sziklafalak közé beékelődött sebes sodrású folyószakasz lenyűgöző látványt nyújtott.
Számos izlandi népmese hozható kapcsolatba a Barnafoss vízeséssel. Ezek egyike két kisfiúról szól, akik a közeli Hraunsás farmról jöttek ide, amikor földműves szüleik otthon hagyták őket, mert istentiszteletre mentek. A fiúknak megmondták, hogy maradjanak otthon, de ők unatkoztak a lakásukban, ezért úgy döntöttek, hogy szüleik után erednek a templomba. Hogy lerövidítsék az utat, a vízesés felett akkoriban még átívelő természetes kőhíd felé vették az irányt, hogy azon átkelve jussanak el szüleikhez. Amikor megpróbáltak átmászni a kőhídon, akkor mindketten megszédültek, lezuhantak a mélybe és meghaltak.
Amikor édesanyjuk hazaért és rájött, hogy mi történt egy varázsigét mormolt el, amely lehetővé tette, hogy senki emberfia többet át ne kelhessen a hídon. A kőhíd egy nem sokkal ezután jött földrengés következtében összeomlott, így váltva valóra a varázsige hatását.
A Seljalandsfoss Izland egyik legismertebb vízesése, a szigetország egyik fő turista látványossága. Izland déli régiójában található, autóval könnyen megközelíthető. A zuhatag 60 méter magas. A folyó vize az Eyjafjallajökull vulkáni gleccserből ered. Ide is elautóztunk a bérelt kocsinkkal.
A vízesés mögött egy barlang található, így a vízfüggöny hátulról is megtekinthető, s egészen egyedi perspektívából lehet gyönyörködni benne. A látogatók biztonságosan bemehetnek a lezuhanó víztömeg mögé nézelődni, fotózni. Bár lenyűgöző lehetőség a vízesés mögé menni, de a látogatóknak fel kell készülniük arra, hogy a vízesések állandó párája miatt elázhatnak, s a pára csúszóssá teszi az ösvényt. Mi nem mentünk mögé, annál is inkább, mert a fagyos időjárás miatt le volt zárva ez a szakasz.
Ettől nincs messze a Skógafoss, az ország egyik legnagyobb vízesése, szélessége 25 méter, esése pedig 60 méter. Az állandó permet mennyisége miatt napsütéses időben általában egy vagy kettős szivárvány látható, ami a fotósok álma. A látogatók ruházata átázhat, ha túl közel mennek a vízeséshez, a permet miatt.
Reynisfjara, a világhírű fekete homokos strand is a közelben van. Hatalmas bazalthalmaival, zúgó atlanti hullámaival és lenyűgöző panorámájával Reynisfjara Izland fekete homokos strandjainak legszebb példája. 1991-ben a National Geographic Reynisfjarát a bolygó 10 legnépszerűbb nem trópusi strandja közé választotta, s egész pontosan a 6. lett.
A helyi néphagyomány szerint a nagy bazaltoszlopok egykor trollok lehettek, akik hajókat próbáltak húzni az óceánból a partra. Ezek a trollok azonban „homályosak” voltak, s túl késő este mentek ki a partra, amikor már feltört a hajnal a láthatáron, tömör kővé változtatva a trollokat.
2024 áprilisában, amikor Izlandon jártunk, olyan élményt is kerestünk a feleségemmel, amely a tipikus turista programokon túlmutat. Ezért választottuk a Katla jégbarlang túrát Vikben, Dél-Izlandon. Filmszerű tájakra és olyan látványra készültünk, amelytől leesik az állunk. A terv az volt, hogy átkelünk a Myrdalsjokull gleccseren, majd felfedezzük a Katla-hegyen található Kötlujökull gleccser csodálatos kék-fekete jégbarlangját.
A napunk Vikben, a Katlatrack állomáshelyén kezdődött. Innen a kis csoportunk bemászott a hatalmas szuper dzsipbe, és elindult a magasba a hegyek irányába, hogy izgalmas utazást tegyen a gleccser felé. Útközben megcsodálhattuk a jellegzetes havas vulkánkúpokat és láttunk sok más jeges látványosságot. A jégképződmények között haladva furcsa textúrát tapasztalhattunk, valamint érdekes hangokat hallottunk a jég világából.
Úgy éreztük magunkat a hegyen a sivító szélben, s a nagy hidegben bandukolva felfelé jégkarmos hócsizmáinkban, mintha Everest expedíción lennénk, de megért minden viszontagságot a látvány, a gleccser jégbarlangjai, a gleccser szakadékokon történő átkelések. Ezt a 3 órás jégbarlang túrát biztosan nem felejtjük el soha.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 113 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!