St. Lőrinc Golf Club és Rendezvényhelyszín Budapesten
április 8, 2021Mesébe illő túrán vettem részt a Mátrában: virágzó vérszilva fasor és a Sástó!
április 12, 2021A Guckler Károly kilátóhoz kirándultam a Hármashatár-hegyen
Gyalogosan és kerékpárral is megközelíthető az Országos Kéktúra útvonalán lévő Guckler Károly kilátó, s a kirándulás keretében a hegymászás, feltekerés élménye mindenkinek kijut majd. Én gyalog másztam meg a feleségemmel és barátaimmal a Fenyőgyöngye étteremtől felvezető erdei úton a Hármashatár-hegyet, s nem tagadom, a sziklás, köves, gyökerekkel tűzdelt kaptatón elég nehéz volt felfelé haladni. De lefelé is. Mindenképpen ajánlott a túrabot használata, nagy segítség.
A feleségem olyan túraútvonalat talált a neten, amely azt javasolta, hogy két kocsival menjünk el a 3. kerületi Erdőalja út-Kocsis Sándor út sarkára, az egyik autót hagyjuk ott, s a másikkal guruljunk át a Fenyőgyöngye étteremig, s ott parkoljunk le. Ez teszi lehetővé, hogy nem kell ugyanazon az útvonalon lejönni a hegyről, mint amin felmegyünk. A Fenyőgyöngyétől indultunk tehát, s az Erdőalja úthoz érkeztünk, ahonnan az ott várakozó autóval visszamehettünk a kiinduló helyünkre.
Ha rendesen lennének jelölve az erdei utak, akkor ez a túra gyerekjáték lenne, de mivel ez nincs így, ezért elég sokat tévelyegtünk a hegyen, mire lejutottunk a Guckler-kilátótól a 3. kerület lakott területére. A Google térkép és más online alkalmazások segítségével így is sajnos a Hedvig utcához érkeztünk, ahonnan a Királylaki úton még 900 métert gyalogolva jutottunk vissza a kocsinkhoz.
De ennyi elég is a panaszból, a lényeg az, hogy jó levegőn voltunk, s 8,5 kilométert túráztunk. Guckler Károly (1858-1923) neves erdőmester volt, aki a Budai-hegyek, különösen a Hármashatár-hegy akkor még kopár csúcsainak fásításában szerzett érdemeket, róla nevezték el a kilátót és a tanösvényt is. A kilátóteraszok Óbuda és a főváros északi régiója irányába kínálnak szép panorámát. A 14 interaktív ismeretterjesztő tábla mindegyikét ellátták QR-kóddal is, így az érdeklődők az interneten további információkhoz juthatnak a térség élővilágával és a kilátópontokról látható táj történelmével kapcsolatban.
A kilátóhoz közel üzemel a Hangár büfé, kár, hogy a hétvégén is délután 4 órakor bezár, amikor még tele van a hegy turistákkal, de úgy látszik, nem annyira kell a bevétel a tulajdonosának…
A Hármashatár-hegyen az 1918-ban létesített sétautat 2018-ban újította fel a Pilisi Parkerdő Zrt., melynek keretében elvégezték az út felületének karbantartását, felújították az egykor kőből épített kilátópontot, öt pad-asztal garnitúrát és további öt padot helyeztek el, a Virágos-nyeregben pedig tűzrakó helyet építettek ki. Pótolták a Tábor-hegyi barlanghoz vezető turistaút melletti korlát és lépcső hiányzó elemeit, és felújították az egykori terméskő padot is.
Akinek nincs autója a legkönnyebb a 65-ös és 65A jelzésű autóbuszokkal lehet eljutni a Szépvölgyi út és a Hármashatár-hegyi út találkozásánál lévő busz végállomásra (Fenyőgyöngye étterem), s innen lehet a Hármashatár-hegy csúcsa felé elindulni gyalogosan. Jó időben, napsütésben remek program.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 111 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!