A Naplás-tónál, a Szilas-patak mentén és a Cinkotai-kiserdőben túráztam
március 5, 2021Zala Springs Golf Resort: folyamatosan bővítjük szolgáltatásainkat
április 7, 2021Megjelent a Bor Hírlap 2021 húsvét előtti, tavaszi száma, sok érdekes olvasnivalóval!
Közeleg a Húsvét, ilyenkor sok gasztronómiai finomság, sonka, kolbász, bor, stb. kerül az asztalra. A Bor Hírlap most megjelent 2021 évi tavaszi számában ötleteket meríthetsz, hogy hol, mit érdemes venni, illetve web shopból rendelni. Kattanj rá a következő linkre és olvasd el a lapozható formában megjelenő, szépen illusztrált digitális magazin legújabb számát: https://borhirlap.hu/bor-hirlap-2021-tavasz/
A Bor Hírlap tavaszi számában beszámolunk arról, hogy a Magyar Bor Akadémia 2020-ban „Életműdíjat” adományozott Szepsy Istvánnak a több mint fél évszázados borvidéki és saját pincészeti, Tokaj felemelkedéséért végzett munkájáért”. A köztiszteletnek örvendő mádi borász nem tudta átvenni az Országgyűlés Elnöke által átnyújtandó elismerést, és hosszú ideje nem is állt a nyilvánosság elé, a Bor Hírlapból azonban megtudhatod, hogy miként lábadozik súlyos betegségei után, s mik a tervei a borpiacon. A részletekért kattints erre a linkre: https://borhirlap.hu/bor-hirlap-2021-tavasz/
Elfogadta az Országgyűlés az új bortörvényt! A szőlészetről és borászatról szóló új törvény legfőbb célja, hogy az adminisztrációs kötelezettségek átgondolásával és az elektronikus ügyintézés lehetővé tételével a szőlő-bor ágazat adminisztrációja egyszerűsödjön. A törvény 2021. augusztus elsejével lép hatályba, a Bor Hírlap ír a részletekről.
Tudtad, hogy hamarosan jön a Budai Óvörös? Lebontják és újra felépítik a budai Vár Fehérvári rondelláját és környezetét. A nyugati kertek a budavári szőlős- és gyümölcsöskerteket megidézve újulnak meg, alattuk megépül a Várgarázs III. mélygarázs.
A rekonstrukciós munka 2021 első felében kezdődik, de az előkészítő munkákat már elvégezte a Várkapitányság: geofizikai kutatással vizsgálták a lehetséges épített objektumokat és statikai árkokkal vizsgálták a rondella és a várfal állapotát. A témáról bővebben ezen a kinken olvashatsz: https://borhirlap.hu/bor-hirlap-2021-tavasz/
A változó éghajlat tragikus hatással van a szőlészetekre, azonban egy magyar kutató ötletének köszönhetően a jövőben is ihatunk majd bort.
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság.
Egy magyar kutató, Kovács Barnabás arra hívta fel a figyelmet, hogy egy speciális borkészítési eljárással, az úgynevezett töppesztéssel ki lehet küszöbölni a klímaváltozás szőlőtermő vidékekre tett negatív hatását.
Egyre kedveltebbek a tenger alatti pincészetek a világban, mivel a víz alatti nyomás, a többnyire folyamatos, hűvös hőmérséklet, az oxigén-és fénymentesség, bónuszként pedig az egészen kíméletes mozgások mind olyan tényezők, amik kedvezhetnek az italok érésének. Mindezek mellett pedig exkluzívvá és különlegessé teszi a víz alatti érlelés a pezsgőket a piacon. Ha többet szeretnél megtudni erről a különleges eljárásról, akkor kattints a linkre: https://borhirlap.hu/bor-hirlap-2021-tavasz/
Összesen csaknem 1,5 milliárd forint egyedi támogatást ítélt meg a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) a Balatoni Kör és a Stílusos Vidéki Éttermiség (SVÉT) negyven tagjának – írjuk a 24.hu cikke alapján. Az online lap értesülései szerint a pénzosztásból komoly botrány lett, ugyanis a Balaton Kör szervezet eddigi elnöke, Laposa Bence két borteraszával is a legnagyobb, 71,5 millió forintos támogatást nyerte el.
A badacsonyi borász a cikk szerint nemcsak a pénz felvételében, hanem kiosztásában is szerepet játszott: ő adott listát az MTÜ-nek azokról a borászatokról és gasztro vállalkozásokról, amelyeket támogatásra érdemesnek tartott. A 24.hu szerint egy titkos találkozót szervezett tavaly augusztusban, ahova csak azokat hívta meg, akiket a Balatoni Kör elnökeként érdemesnek tartott az MTÜ pénzosztására, a találkozón az MTÜ képviselői ismertették, hogyan juthatnak a kiválasztottak egyedi támogatáshoz. Ezután novemberben a kiválasztottak kaptak egy levelet, ami után pár nap állt rendelkezésükre a pályázat beadására, majd hamarosan megkapták a támogatási okiratokat. További információk erről a témáról a Bor Hírlap tavaszi számában: https://borhirlap.hu/bor-hirlap-2021-tavasz/
Az ország, ahol minden ember borász, az ország, amit a világ a borászat bölcsőjeként ismer. Grúzia borászatai minden más országainál jobban megszenvedték a szovjeturalom éveit, most viszont egyre nagyobb sebességgel próbálják behozni százéves lemaradásukat.
Grúziában lépten-nyomon, az utcákon is találunk bor és chacha (a helyi pálinka) árusokat. Portékájuk nem mind afféle kertvégi, unatkozónagypapa-bor, a többségük tényleg meglepően tiszta, jó minőségű, sőt finom, még ha a stílusuk elképesztően változatos is.
Összességében viszont nem beszélünk nagy mennyiségről, országos szinten évi 300 millió palackról.
A grúzok nem vesznek borokat, van nekik saját. A grúzok az ősi borászati hagyományaikat követik. Három fontos borrégió van Grúziában (Kakheti, Imereti és Kartli), és mindegyikben másként készítik a bort, eltérő mennyiségű törkölyt tesznek az amfórába, azaz kvevribe. Keleten borostyán színűek a borok, Kartliban aranyszínűek, vagyis ahogy keletről nyugatra haladunk, egyre kevesebb a hozzáadott törköly. Persze a régiók a borkészítési stíluson kívül természeti adottságaikban (terroir) és legjellemzőbb szőlőfajtáikban is különböznek – több mint 500-féle szőlőfajta hagyományos Grúziában, és sok köztük egyedül ebben az országban autentikus a világon.
A grúz borról még számos érdekességet lehet olvasni, mint ahogy más borral kapcsolatos témákról is a 28 oldalas Bor Hírlapban. Kattanj rá: https://borhirlap.hu/bor-hirlap-2021-tavasz/
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 112 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!