Taverna d’El Rey Fado-étterem Lisszabonban, az Alfama negyedben
szeptember 3, 2020A 230 éves Sandeman portói pincészetében jártam
szeptember 3, 2020A Graham’s prémium borait kóstoltam Portóban!
Porto Portugália második legnagyobb városa. 2017-ben a „Legjobb európai úti cél” díjjal Portót tüntettek ki! Én 2020. augusztus végén jártam itt legutóbb. A portói borkóstolás leginkább őszi és téli program, november közepén több mint 20 fok van napközben, s januárban sincs 10-12 foknál hidegebb, de azért tanúsíthatom, hogy nyáron is kellemes elfoglaltság végig járni a pincészeteket. Gyakorlatilag mindig jól esik az embernek az édes likőrbor, s a hozzá kínált erős sajt vagy esetleg fekete csokoládé.
Portót minden évben turisták százezreit vonzza, akik kíváncsiak az öreg belvárosra, a tipikus folyópartra, a színesre festett házakra, az ikonikus portói vashídra, s persze a portugál konyhára, valamint a helyi borokra. Még most a korona vírus idején is rendkívül sok ember hömpölyög az utcákon, s bár a pincészetek menedzserei panaszkodnak, hogy visszaesett a turizmus, de ez szabad szemmel nem látszik.
Semmi sem koronázhat meg jobban egy ünnepi, például születésnapi menüsort, mint egy pohár édes portói bor. Éppen emiatt nem árt tudni, hogy különbözőféle portói borok vannak. Az olcsóbb, a 3 éves érlelésű mély bíbor színű Ruby likőrborok, reserve, késői szüretelésű vintage (LBV) speciális évjáratú borok és nagytestű portói borok, amelyek ennek ellenére sem igényelnek dekantálást. Ismerünk drágább Tawny portói borokat is, amelyeket általában 6 évig tölgyfahordóban érlelnek, ezeknek kevésbé mély a színűk, s diós, karamellás az íz világuk. Ízük mézre, szárított gyümölcsre emlékeztet. 90 gr/liter a cukortartalmuk. Ezek akár 100 évig is elállnak, s fogyaszthatók.
S akadnak fehér portói borok, amelyeket fehér szőlőből készítenek, s jól lehűtve előitalként szolgálnak fel, tonikkal.
A Graham’s meghívását élveztem a mostani portói utam során. Többféle kóstolási lehetőséget kínálnak, klasszikusat, prémium kategóriásat, évjáratos kóstolót, csak Tawny borok kóstolóját, amelyek, mint tudjuk, kis tölgyfahordóban érlelt borok. A kóstolást megelőzi egy filmvetítés a borbirtok, a szüret és a gyártási folyamat bemutatása, majd egy pincelátogatás, ahol a hordók között sétálhat a vendég. Vitathatatlanul nagy élmény volt.
VIP vendégként 3 fantasztikus Graham’s prémium bort kóstolhattam az exkluzív Vintage teremben. A Graham’s Six Grapes borral kezdtem, majd a 10 éves Tawny következett, s végül egy 20 éves Tawnyt öntöttek a poharamba. Jó hogy fogyasztottam mellé sajtokat, mert annyira erősek ezek a desszertborok, hogy hamar a fejébe szállnak az embernek.
A legérdekesebb élmény a 10 és a 20 éves Tawny borok ízlelése és összehasonlítása volt, amelyeknek az ára méreg drága. Minél idősebb borokat ittam, annál karakteresebbek voltak a borok, mind inkább karamelles íz világgal.
A 20 éves Tawny bort már önállóan desszertként is fel lehet szolgálni, mert ez már elnyomja bármely édesség ízét. A szárított gyümölcsök és a méz ízét leginkább a 20 éves Tawnyban éreztem.
Ha Portóban sétálgatsz, a hídtól a legmesszebb van a körforgalom után a domboldalban a Graham’s, de ennek ellenére nem szabad kihagyni, annyira nagy élményt nyújt a pincészet, a múzeuma és a kóstolás. A Graham’s nyitott terasza szintén fantasztikus, csodás panoráma tárul eléd innen a Duoro-folyóra, s Porto belvárosára, a vashidra, a gondolára. Egy port-tonikot ittam itt a teraszon, s én is meggyőződtem róla, hogy a fehér portói kiválóan alkalmas a koktélok készítésére. Különösen jól esett a 28 fokos melegben.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 111 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!