A Graham’s prémium borait kóstoltam Portóban!
szeptember 3, 2020Bella Pincészet – Borterasz és Vendégház
szeptember 3, 2020A 230 éves Sandeman portói pincészetében jártam
Nem feltétlenül szükséges valamelyik borászatot meglátogatnod a portugáliai Duoro-völgyben, annak érdekében, hogy megkóstolhasd a portugál borokat. (Persze azért ez is erősen ajánlott!) Ha Portóban tartózkodsz, s nincs előre lefoglalt hajóutad, viszont kedved lenne megkóstolni néhány portói bort, akkor igen sok lehetőség közül válogathatsz, elsősorban a folyó belvárossal szemközti oldalán, Vila Nova de Gaiában. Minden kóstolópince más és más, eltérő berendezésű, akad, amely nem csak portói desszert borokat, hanem kézműves sajtokat és csokoládékat is bemutat, a helyi szakértők segítségével.
Magas minőségi követelményeknek kell megfelelniük a portói boroknak, amelyekre jellemző, hogy alkohollal erősítik, a hosszabb ideig való eltarthatóság érdekében. Portugália egyik legfontosabb export cikke a portói bor. 1757-ban határolták el a borvidéket, ahol szigorú eredetvédelem alapján készítik a portói borokat. A Duoro-völgyében 40 ezer hektáron terem szőlő, ennek nagy részét a portói borok számára szüretelik.
Portóban 2020 augusztusában jártam, már harmadszor, mert annyira szeretem. Van egy pincészet, amit nem lehet kihagyni, ami biztosan felkelti mindenkinek az érdeklődését, amely a történelmi belváros folyópartjának közepén található hatalmas épületben, óriási terasszal. Ez nem más, mint a Sandeman. Fekete köpenyt és sombrero kalapot viselő alak „A Don” az emblémája, mindenki ismeri, szereti.
A Sandeman pincészet 230 éves, s ez idő alatt mindig fejlődött, borainak karaktere aromája, édessége csodálatra méltó.
Ha kíváncsi vagy befizethetsz egy húszperces túrára, bemutatják az érlelő pincét, sőt egy látványos film keretében a szőlőbirtokot és a szüret, a feldolgozás menetét is. De a fő szám persze a kóstolás.
Én prémium kóstolón vehetettem részt a Sandemannál, megízlelhettem a most nagyon divatos fehér protóit, majd egy „late bottled vintage” portóit kaptam, s végül egy 10 éves Sandeman Tawny került a poharamba. A borok mellé finom sajt tál érkezett.
A fehér portói értelemszerűen csak fehér szőlőből készül, s ez az egyetlen termék, amelyből lehet kapni szárazat, félszárazat és édeset egyaránt. Mindegyiket lehet inni magában, vagy koktél alapanyagként tonikkal, jéggel és citrommal. Én az édes fehér protóit kóstoltam magában, s csakis a fantasztikus jelzővel lehet illetni.
A második borom egy klasszikus Ruby volt, testes, nagy intenzitású, a vörös bogyós gyümölcsök illatát és ízét egyaránt érezhettem benne.
A csúcsnak a 10 éves Tawny számított a sorban. Tölgyfahordóban érlelték, komplett aromája mindenkit magával ragad. Velem is ezt tette. Szinte már olyan érzésünk volt, mintha édeskés konyakot kortyolgatnék. Gondolhatjátok, akkor, hogy milyen csodás lehet a 20 és a 30 éves Tawny, persze ezeknek az áruk már az egekben van…
A Sandeman kóstolótermét egybeépítették a pincészet borboltjával, ami jó ötlet, mert az ember rögtön megveheti azt a bort, ami ízlett neki. Különösen tetszett, hogy akadnak olyan díszdobozok, mint például a fehér portói esetében, amelyek párosával össze passzinthatók, ha 2 üveget veszel, s a díszdobozokat egymás mellé állítod, akkor kirajzolódik ’A Don’ fekete emblematikus figurája. Jó ötlet, mert arra sarkallja a vásárlót, hogy rögtön 2 üveg portóit tegyen a kosarába.
A Sandeman portói borokat jelenleg 75 országban árusítják, a különböző borversenyeken olyan sok komoly díjat nyert, hogy szinte már felsorolni sem lehet.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 111 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!