Titkos gasztrotúra Berlinben!
március 10, 2020Berlin Top 10 látnivalói!
március 13, 2020Gondtalan délután a porosz Versaillesban – a németországi Potsdamban!
Sanssouci egy csodálatos, volt porosz királyi kastélyegyüttes Potsdamban, Berlintől mintegy 40 kilométerre nyugatra, Brandenburg szövetségi tartományban. A nemet főváros központjából az S-bahn 40 perc alatt kivitt Potsdamba, az ottani főpályaudvarról pedig pár perc alatt busszal eljutottam a kastélyparkba. Tagadhatatlan: fantasztikus élményt jelentett ez a kirándulás, pedig tavasz elején jártam ott, amikor még a kastély előtti teraszokon nem zöldültek ki a növények, s még nem működtek a szökőkutak sem. A nap viszont sütött.
A kastélyt és a hozzá tartozó park alapjait Nagy Frigyes tette le 1744-ben. A korabeli európai udvarokkal összehasonlítva szerény késő barokk ill. rokokó palota két év alatt készült el. A „porosz Versailles-ként” emlegetett rezidenciát és a hozzá tartozó kerteket az Unesco 1990-ben a világ kulturális örökségének részévé nyilvánította.
Az egyemeletes palota 97 méter hosszú és 15,4 méter széles, a homlokzaton híres felirat olvasható: Sans, souci – gondtalanul. A művészeteket kedvelő király a nyilvánosságtól, államügyektől és ezekkel együtt a problémáktól ide kívánt visszavonulni, ezért kapta vidéki rezidenciája ezt a nevet. Békeidőben a nyári hónapokat szinte megszakítás nélkül itt töltötte. A kastély azonban akkor a mainál kisebb volt; az oldalszárnyakat csak IV. Frigyes Vilmos építette jó fél évszázaddal később.
A kastély berendezése viszont Nagy Frigyes óta nem sokat változott. A bejárati csarnokból a korabeli látogatók az ovális márványterembe jutottak. Innen balra volt a királyi lakosztály, amely négy helységből állt csupán. Az első fogadóterem, ezt követi koncertterem, majd a dolgozó- ill. hálószoba és a könyvtár, ahol a filozófus hajlamú Nagy Frigyes órákra visszahúzódott. A dolgozó és hálószoba klasszicista stílusú, a koncert terem viszont rokokó.
A márványteremtől jobbra vendégszobákat alakítottak ki. Az öt vendégszobában a rejtett ajtók a szolgák szálláshelyeihez vezettek.
A fokozatosan bővülő kertben az idő során több építmény is helyett kapott még, a Béke-templom, a kínai teaház, a római fürdő, a barátság temploma, egy mauzóleum, a római villa és a 298 méter hosszú Orangerie. A park átellenes végében épült fel 1763 és 70 között a 213 méter hosszú új kastély.
Gondtalan délután töltöttem el Potsdamban, bármikor szívesen visszatérnék ide.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 111 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!