A Jet Set magazin utazás különszámával és az utazási irodák olcsó ajánlataival bejárhatod a világot!
február 22, 2020Amerikába készülsz? Néhány tudnivaló, ami nélkül nem indulhatsz el!
február 28, 2020Ludwig van Beethoven 250. születésnapját ünnepeljük!
A felmérések szerint az európaiak 2018-ban tett 183,5 millió kulturális utazása közül 21,8 millió Németországba vezetett. Ezzel Németország 12 százalékos piaci résszel az európai utazók első számú kulturális úti célja, megelőzve Spanyolországot és Franciaországot.
Ez az adat a Német Turisztikai Hivatal (DZT) február 25-i éves sajtóeseményén hangzott el a Volkmar Wenzel nagykövet budapesti rezidenciáján, ahol a diplomáciai képviselet vezetője, valamint Czeiszing Miklós, a DZT budapesti képviselet vezetője tartott tájékoztatót, amelynek keretében Horváth Benedek Junior Príma Díjas zongoraművész Beethoven darabokat adott elő..
Németországban a kulturális sokszínűség határozza meg a kínálatot. 500 színház ad például előadásokat. A világszerte megrendezett operaelőadások harmada Németországban kerül színpadra. A kultúrtörténet meghatározó hatásait a 46 németországi UNESCO-világörökség is alátámasztja. Évente a 6700 múzeum mintegy 15 millió látogatót számlál.
„Németország a zene országa” pozícióját tovább erősíti, hogy egész Németország 2019. december 16-tól egy színes és sokoldalú programsorozattal tiszteleg 2020 végéig a világpolgár, művész, humanista, úttörő és természetbarát Ludwig van Beethoven élete és munkássága előtt, akinek a 250. születésnapját ünneplik.
A jubileumra tekintettel a Lonely Planet Beethoven szülővárosát, Bonnt az ötödik helyre sorolta azon városok nemzetközi listáján, amelyeket 2020-ban látni kell.
Beethovent a kortársai virtuózként tisztelték, zeneszerzőként pedig halhatatlanságra tett szert. A Rajna-vidéken született hírességet ma úttörőként, forradalmárként és kozmopolitaként tartják számon, aki zenei életművében a Bécsi klasszikus korszak szellemét tökélyre fejlesztette és előkészítette a romantika útját.
Beethoven zeneszerzői öröksége csodálatraméltó. Életműve mintegy 700 darabot fog át, köztük található a Fidelio opera (1805), kilenc szimfónia (ma a legismertebbek a 3. szimfónia, az „Eroica”, az 5. szimfónia „Sors” és a 9. szimfónia az „Örömóda” zárókórussal), koncertművek, köztük öt zongoraverseny, egy hegedűverseny és a Hármasverseny, kórusművek, köztük kantáták és a kórusfantázia, egyházi művek (többek közt a C-dúr mise op. 86 és a Missa Solemnis), számos kamarazenekari mű, köztük 16 vonósnégyes, zongoranégyes, zongorahármas, 32 zongoraszonáta.
A neves zeneszerző munkásságának bemutatását a modern digitális kommunikációs formákra is építik, hogy a jelenkor szellemében mutassák be Beethoven örökségét. Így például egy virtuális valóság alkalmazással a különböző rendezvényeken a nemzetközi vendégeknek egyedülálló alkalmuk nyílik arra, hogy Beethovennel élőben a zongoránál kivonatokat „játszanak” a 9. szimfóniából négykezes változatban. Ezen felül létezik még egy kiterjesztett valóság alkalmazás is, amellyel „live-fotókat” lehet létrehozni Beethovennel.
Németországban a kultúra és a zene iránt érdeklődő utazók számos helyen találkozhatnak Ludwig van Beethoven örökségével a szülővárosában, Bonnon a 250. születésnapja alkalmából, s persze később, máskor is, más helyszíneken.
Néhány érdekesség Beethovennel kapcsolatban:
Beethoven határozza meg a CD-kapacitást. Az audio CD fejlesztésénél a Sony menedzsere, Norio Ohoiga azt írta elő, hogy a 9. szimfóniának rá kell férnie egy lemezre. Az egyik létező felvétel Wilhelm Furtwängler karmesterrel 74 perces volt. Ebből számították ki az audio CD szükséges tárhely kapacitását.
Második helyezett Beethoven a Spotify-on: 5,1 millió felhasználó játszik le Beethoven-műveket havonta. Csak Johann Sebastian Bach népszerűbb a (fiatal) felhasználók körében 5,5 millió lejátszással.
Beethoven a világ körül. Hogy Beethoven nem csak Németországban örvend nagy tiszteletnek hanem világszerte, ezt mutatja egy világtérkép kereken 700 bejegyzéssel Beethoven utca vagy – tér elnevezéssel mind az öt kontinensen. Több mint 300 bejegyzéssel Németország vezeti a „Beethoven utca” nemzetközi listáját.
Beethoven az űrben. Az aszteroidaövben egy aszteroida a Mars és a Jupiter között szintén Ludwig van Beethoven nevét viseli.
Roll over Beethoven. Chuck Berry 1956-ban vette fel ezt a számot és ezzel összekötötte a Bécsi klasszicizmus hősét az éppen kezdődő rock’n roll zenéjével. Ezután számtalan feldolgozás következett, mint például a Beatles (először 1962-ben a Star Clubban Hamburgban) vagy az Electric Light Orchestra (1972). A dal a 97. helyezett a Rolling Stone zenei magazin „500 Greatest Songs of all Time” listáján.
A teljes Beethovennel kapcsolatos idei program megtalálható itt: www.bthvn2020.de
Németország nemcsak kulturális, hanem más szempontból is igen érdekes és vonzó úti cél, üdülés, körutazás és városlátogatás tekintetében. 104 természeti park, 16 nemzeti park, s 16 Unesco biorezervátum, várja az utazókat. 200 ezer km jól kitáblázott túraútvonal kínálja magát. 70 ezer km hosszú távú bicikliút áll rendelkezésre, ezen felül több mint 100 tematikus útvonal, 13 szőlőtermesztő régió és több mint 80 ezer bortermelő.
A magyarok egyre növekvő számban utaznak Németországban, ma már az üzleti célú utazások számát megelőzi az üdülési célú utazások száma, s az a várakozás, hogy 2020-ban ez a tendencia növekedni fog.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 111 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!