2020-ban bemutatkozik a világ első női legénysége a díjnyertes Celebrity Edge óceánjáró fedélzetén.
november 30, 2019Advent a Mura-folyó partján, a stájer fővárosban, Grazban.
december 8, 2019Gasztro kalandozás a stájerországi Vulkánföldön – Ausztriában
Stájerország messze földön híres a gasztronómiájáról, s csodás tájairól, kastélyairól. Ezen belül a térség dél-keleti részén található úgynevezett Vulkánföld kínál olyan meghatározó élményeket, amelyeket vétek lenne kihagyni. Egy hétvége Riegersburgban és környékén igazán emlékezetes lehet felnőtteknek és gyermekeknek egyaránt.
Budapestről csak 4 óra kocsival Körmenden, s Szentgotthárdon keresztül Riegersburg, de aki inkább autópályán szeretne menni, annak két választása is van: a Bécs-Graz sztrádán északi irányból, vagy az M7-esen, a Balaton mellett végighaladva Maribor felé déli irányból is ugyanennyi idő alatt elérhető város, ez kicsit, kényelmesebb, de matricát kell venni Ausztriában és Szlovéniában is…
A Genusshotel Riegersburgot ajánlom nektek, ha elutaztok a térségbe,s legalább 2 éjszakára menjetek, mert sok a látni- és ennivaló! Csodás alma, s még szebb szőlőbirtokok veszik körül ezt a lépcsőzetesen épített szuper panorámás szállodát, amelyben 44 darab 30 négyzetméteres szoba, s 2 darab 60 négyzetméteres lakosztály várja a vendégeket – kényelmes matracokkal, légkondival, ingyenes WiFi-vel. A wellness részlegben szauna, gőzfürdő, úszómedence, s panorámás pihenőterasz áll rendelkezésre.
A hotel étterme minden képzeletet felülmúl, a szoba árban benne van az 5 fogásos vacsora is, amely – minden túlzás nélkül – Michellin-csillagos színvonalú. (www.genusshotel-riegersburg.at)
A Genusshotel Riegersburg minden szobájából, az uszodából és az étteremből is fantasztikus kilátás nyílik a Riegersburg kastélyra, amelynek környékén izgalmas kirándulóhelyek találhatók. Mászd meg a hegytetőt, de feljuthatsz függővasúttal is.
A Genusshotel Riegersburg szomszédságában sok kulináris élvezetnek hódolhatsz. A település első számú attrakciója vitathatatlanul a Zotter csokoládégyár, amely a világ 8 legnagyobb és legjobb minőségű termékeket előállító üzemeinek sorában található. Nem véletlen, hogy nyáron, főszezonban napi 4000 látogató keresi fel, hogy megnézze az üzemet, s kóstoljon minél többet a 300-féle elérhető csokiból.
Én a csokigyár éttermében egy remek tapasz ebéddel kezdtem, s a sonkák, szalámik mellé finom rozé habzóbort, illetve a gyár saját kiváló fehérborát ittam. Ezután következett a csoki mámor, próbáltam sokat kóstolni, de egy idő után eltelítődtem…
A csokoládégyárban egy film alapján bepillantást nyerhetsz a kakaóbab termelés kulisszatitkaiba, s megismerheted a tulajdonost, Jozef Zottert, aki arról híres, hogy több pénzt fizet a trópusokon a kakaóbab termelőknek, mint kellene, annak érdekében, hogy a gazdák minél jobban összpontosítsanak a magas minőség elérésére, s ne dolgoztassák a gyerekeiket, inkább iskoláztassák őket. Tiszteletet érdemel ez a hozzáállás.
A „kóstolóexpedícióhoz” magyar nyelvű audio guide áll a rendelkezésedre, s szabadon felfedezheted fel a Zotter csoki gyártását, és kóstolhatod a finom csokikat.
33 állomáson ízlelhetsz kakaóbabot, csokoládét, pralinét, forró csokit… Forog a csokoládé-óriáskerék, elindul a praliné hullámvasút és robotok szolgálják fel az érintőképernyőn keresztül kiválasztott csokoládé darabokat.
Az audio guide-nak köszönhetően a különleges ízélmények mellett vidám és izgalmas háttér információkkal is gazdagodhatsz, a túra végén pedig bevásárolhatsz a csokiboltban, majd bevetheted magad a csokigyár 20 hektáros magán állatkertjébe, ahol még állatsimogató is van. (www.zotter.at)
A csokigyártól nem messze található a Gölles szeszes ital és finom ecet manufaktúra. Itt nagy hangsúlyt fektetnek a régió gyorsan feledésbe merült gyümölcsfajtáinak, így például a kökényszilva, a Saubirne körtefajta, valamint a Maschanzki alma megőrzésére. Hatalmas kiállítási termekben és az interaktív állomásokon betekintést nyerhetsz a kulisszák mögé, a számos kóstolás alkalmával pedig még jobban megismerheted a termékeket.
A Göllesnél semmi sem marad titokban. Megmutatják a hatalmas hordókkal teli ecetérlelőt, s a kis érlelőhordókkal teli balzsamecet raktárakat. Végig vezetnek a komputer vezérlésű gépekkel teli pálinka lepárló részlegeken, s abban a pincében is, ahol hordókban érlelik a pálinkákat.
A nyakadba akasztanak egy kis porcelán kanalat, ezzel kóstolhatod meg a különböző eceteket, a pálinkákat pedig kristálypoharakból kínálják. Mielőtt vennél valamit a Gölles hatalmas pálinka- és ecetboltjában, végig kóstolhatsz vagy húszféle párlatot, eldöntheted, hogy neked mi jön be a legjobban.
Én a vilmoskörte pálinkából vettem, mert az ízlett leginkább. (www.goelles.at)
A család legidősebb fia, David Gölles nemrégiben ugyancsak Riegersburgban nyitott egy whiskey, rum és gin manufaktúrát, ide is ellátogattam, s nektek is ajánlom. Lenyűgöző ez a pincészet is, amely Ruotker’s névre hallgat a település ősi elnevezésére utalva.
David már gyermekkorában komoly kiképzést kapott a szeszfőzés területén az édesapjától, s nem csoda, hogy az általa készített whiskey, rum, s gin fantasztikusan magas minőségű. Hatféle whiskeyt, négyféle rumot és egy gint kóstoltam Dáviddal a bemutató termében, amely panorámás a riegersburgi várra, ez utóbbit egy édeskés, mediterrán ízvilágú tonikkal keverve, sok jéggel és citrommal.
Természetesen nem mindegy a kóstolási sorrend, Dávid az egyszerűbb, hétköznapi fogyasztásra alkalmas italokkal kínált először, majd innen haladtunk a magasabb alkohol fokkal rendelkező, s nagyobb minőségű párlatokig. Nemcsak a Ruotker’s érlelőpincéje nyűgözött le, hanem minden ital is. Bár csak kis mennyiségeket fogyasztottam, de azért így is a fejembe szállt a sok whiskey, rum, s gin.
Hoztam is haza David Göllestől két üveg itókát, s örömmel láttam később Feldbachban, a Merkur nevű élelmiszer áruházban, hogy a pincészetnél jóval olcsóbban vásároltam, mintha ebben a boltban vettem volna meg ugyanazt a terméket.
Fontos megjegyeznem, hogy ha a Genusshotel Riegersburgban éjszakázol, akkor a Ruotker’s gyalog maximum 10 percre van, nem kell autóba ülnöd, s bátram ihatsz, kóstolhatsz! (www.ruotkers.at)
Nemcsak iszogatni lehet a vulkánföldön, hanem enni is. Nem szabad kihagyni a Vulcano sonka manufaktúrát Auersbachban, ami pár percnyire van kocsival Riegersburgtól.
Kóstolj te is bele az élet ízébe! Ismerd meg a Vulcano sonkát! Menj el egy Vulcano üzemlátogatásra Ausztriába, rendelj kóstolót, ismerd meg a Vulcano ízvilágot, s hazafelé a Vulcano kulináris boltban pakolj fel jócskán a kézi gyártású sonka- és hússpecialitásokból, hogy még itthon is sokáig élvezhesd a lélegzetelállítóan finom termékeket.
A Vulcano sonkát a cég dolgozóinak az állatokhoz való hozzáállása teszi különlegessé. A válogatott, nemesített, húsos Vulcano sertéseket a fajtának megfelelő módon tiszteletteljesen tartják nagy kifutókkal rendelkező fedett ólakban, a legkiválóbb takarmánnyal etetik.
A sonka előállítása során tanúsított valódi kézműves szakértelem és a jó arányérzék keveréke adják az összetéveszthetetlen Vulcano ízvilágot. Különféle érleltségben kapható levegőn szárított nyers sonka, s enyhén füstölt specialitás is.
Ha ellátogatsz a Vulcano sonkavilágba, akkor imádni fogod a programot. Személyes sonkaszakértő vezetésével különféle kóstolók keretében pillanthatsz be a feldolgozás, gyártás, és érlelés technikai titkaiba. Az egyedül érkezőket és a 10 fő alatti csoportokat minden nap 11.30 és 15.30 között várják a Vulcano üzemben német nyelvű körbevezetésre. Magyarul történő vezetéshez előzetes bejelentkezés szükséges. Kóbor Nikoletta szíves rendelkezésére áll minden érdeklődőnek, akár telefonon (+43 3114 2151), akár e-mailben: (vertrieb@vulcano.at), akár személyesen az auersbachi üzemben.
A Vulcano a sonkák mellett más kulináris különlegességeket is készít. A nyers kolbász és szalámi termékei egyedülállók. S azoknak, akik szeretnének kicsit kreatívabb és extrább termékeket is kipróbálni, ajánlom a különféle szalonnába tekert gyümölcsöket, és a szarvasgombás filét. Egy ropogós finomság a Vulcano Crisps, amely nem más, mint sonka csipsz, remek bármilyen bor mellé, csak úgy bekapkodni belőle néhány szeletet.
Elmondom, hogy én mit csináltam a Vulcánóban. Ebédre megkóstoltam a sonkalevest, majd egy hatalmas sonka, szalámi, szalonna tálat fogyasztottam el. Ezt követően meglátogattam a malacokat, tanulmányoztam, hogyan tartják azokat, majd élveztem az idegenvezetést egy sonka szakértővel, megnéztem a magyar nyelvű felirattal ellátott filmet, s bámultam a sonkaérlelőben felakasztott több tucatnyi 10-15 kilós sonkákat.
Ha már tele a hasad, akkor nézz körül a Vulcano boltjában, s vedd meg azokat a termékeket, amelyeket szívesen vinnél ajándékba haza, vagy amikkel szeretnéd saját magadat kényeztetni később, már az otthonodban. (www.vulcano.at)
Feltétlenül látogasd meg a térségben a Schloss Kapfenstein kastélyt, hotelt, éttermet és bioborászatot is, amit a Winkler-Hermaden család üzemeltet.
A kastély a 11. században épült, s azóta szolgálja az embereket, az ódon falai között most szépen restaurált szobákkal, felújított antik bútorokkal, modernül kialakított fürdőkkel várják a vendégeket, téged is. S nem szabad megfeledkezni a szálloda konyhájáról sem, az étlapon ínycsiklandozó ételeket találhatsz. A hotel étterme minden évszakban rendez egy lakomát, amely annyira híres, hogy már a 2020-as összes svédasztalos rendezvényre előfoglalás alapján elkeltek a helyek. (www.schloss-kapfenstein.at)
A kastély kimagaslik a környékén, a szobákból jól látható a 40 hektáros szőlőbirtok nagy része, ahol a pincészet ikonikus Cabernet Sauvignon, Gewurztraminer és Zweigelt szőlője terem. Georg Winkler-Hermaden családfő, akivel szerencsém volt együtt ebédelni a kastélyban, büszkén említette a finom fogások között, hogy a vulkanikus talajon olyan magas minőségű gyümölcsöt termelnek, amelyből Ausztria szerte ünnepelt, üvegdigóval szerelt borokat tudnak készíteni. Csak a gasztróba szállítanak, éttermeknek, hoteleknek, vinotékáknak, ahol igénylik a kiváló, s emiatt kicsit drágább biotermékeket.
Kétféle dűlőből származó Sauvignon Blanc bort mutatott be nekem Georg Winkler-Hermaden, aki 2 éve átadta a stafétabotot a borászatban a fiainak, hogy az új generáció is beleáshassa magát a munkába, majd egy Gewurztraminer következett, hogy a könnyedebb, jól iható fehérek után eljussunk a zászlóshajóig, az Olivin névre hallgató vörösig. Ez utóbbi nedűt a család saját erdejéből származó tölgyből készülő hordókban érlelik. 40 ezer palack készül ebből a lágy tanninokkal rendelkező vörösborból, ami hamar elé is fogy…
A desszert mellé egy 220 gramm cukorral rendelkező édes bort kaptam, ami különlegességnek számít az osztrák piacon, s csak akkor készítik, ha az időjárás megengedi a késői szüretet.
Egy magát valamire is adó borászat természetesen felhasználja a gyártás során keletkező törkölyt, Georg Winkler-Hermaden a Gölles manufaktúra segítségével készíti el az Olivin névre hallgató grappáját, az ebéd lezárásaként ezt fogyasztottam el, s jót tett a gyomromnak. (www.winkler-hermaden.at)
Egy hétvégébe körülbelül ennyi fér bele, ha meg akarod toldani a kirándulást még egy, vagy két nappal, akkor találsz a felsoroltakon kívül is remek kulináris helyeket, ilyen például a Thaller család boros kastélya Groswilfersdorfban, vagy a riegersburgi fromageria sajt manufaktúra, az Ilz melletti Ottendorfban lévő Haberl és Fink’s delikatesz, s a johannesdorf-brunni Kapper pincészet, hogy csak párat említsek…
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 110 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!