Lagoa del Congro, a smaragdzöld krátertó!
május 19, 2019Elindult a Celebrity Flora a Galápagos-szigeteken!
május 20, 2019Megcsodáltam a Béke Templomát Jaworban!
A délnyugat-lengyelországi Alsó-Szilézia régióban, Jawor és Świdnica városaiban található Béke Templomai Európa legnagyobb favázas barokk egyházi épületei. A 17. század közepén épültek, a vesztfáliai béke rendelkezéseit követően, amely a harmincéves háborút zárta le 1648-ban. A templomok olyan komplex eljárással épültek, amelyek előtte és azóta példátlanok Európában.
A békeszerződés feltételei hatékonyan számolták fel az evangélikus egyházat a Sziléziában, III. Ferdinánd római császár közvetlen irányítása alatt. Az evangélikusokat, akik ezen a területen a lakosság többségét tették ki, megfosztották a szabad vallásgyakorlás jogától és majdnem minden templomuktól. Csupán a svéd diplomáciai beavatkozásnak köszönhető, hogy három templom megépítésre kerülhetett.
Hosszadalmas és költséges erőfeszítés volt a császári beleegyezés megszerzése, amely végül kivételesen szigorú feltételeket szabott meg: a templomot a városokon kívül, a birodalmi tisztviselők által szigorúan behatárolt területen kellett elhelyezni; csak fából és agyagból épülhettek; nem lehetett tornyuk; az építkezést egy éven belül be kellett fejezni.
Albrecht von Säbisch építész és mérnöknek ezeket a követelményeket kellett összeegyeztetnie egy nagy evangélikus közösség elvárásaival, akiknek csak ezek a templomok voltak a reménységei vallásuk gyakorlására. Hagyományos anyagok és technológiák alkalmazásával az építész olyan épületeket hozott létre, mely a favázas építési technológia csúcsát képviselték. Az évszázados favázas építkezési tradíciókból megszerzett tudásnak köszönhetően az ácsok olyan épületeket emeltek melyek több száz éve állnak, annak ellenére, hogy a felhasznált anyagok nem tartósak.
A Szentlélek templom Jaworban 1654-1655 épült, háromszög alakú, négyhajós, háromoldalú redukált formájú bazilika. Én itt jártam. A Świdnicai Szentháromság templomát 1656–1657-ben építették háromhajós bazilikának, görög kereszt alapon. A harmadik, a Béke Temploma Głogówban épült fel 1652-ben, de száz évvel később leégett.
Mindkét fennmaradt templom többszintű galériákkal rendelkezik, melynek köszönhetően az épületek befogadó kapacitása körülbelül hétezer ember. A gazdag díszítés, amely a következő évtizedek során alakult ki, integrálja a túláradó barokk formákat és képi ábrázolást, komplex építészeti keretben, ünnepelvén a barokk művészet és vallás együtt létezését.
A Béke Templomai teljesen autentikus formában maradtak fenn, különösen a helyük és beállításaik, forma és dizájn, felhasznált anyagok tekintetében.
Építészeti kiegészítők (mint például a galériák, céh és családi páholyok), belső dekoráció, berendezés, melyek az építkezés befejezése után lettek hozzáadva a templomokhoz összhangban vannak az eredeti építészeti formákkal és művészeti egységet alkotnak.
A templomon végzett renováló és konzerváló munkálatok (beleértve a megelőző intézkedéseket) az épületek kiemelkedő egyetemes értékét őrzik meg a romlási folyamatok lelassításával.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!