Utazz velem, a szlovákiai és a magyar Tokajba!
május 16, 2019Nyers tengeri sügért ettem a pirani öbölben!
május 19, 2019Ananász ültetvényen jártam az Azori-szigeteken!
Az ananász előfordulása trópusi éghajlatú területeken, őserdőkben jellemző. Őshazája Közép-Amerika és Dél-Amerika. Ennek ellenére itt, Európában, egészen pontosan az Azori-szigeteken jártam nemrégiben egy ananász ültetvényen, ahol nagy mennyiséget termelnek.
A 20. század elején dr. Augusto Arruda megvásárolt egy régi narancsligetet, kivágatta a fákat, s a helyükön melegházakat létesített, amelyekben ananászt kezdett termelni. Nem volt ez teljesen furcsa gondolat, hiszen más európai országokban is próbálkoztak már korábban ananásztermesztéssel, így például a 19. században hazánkban az Esterházy család Kismartonban lévő kastélyánál üvegházakban nevelte az ananászt, amelyből például 1830-ban 400 db-ot szüreteltek.
Az Azori-szigetek-i farm azóta is működik, s nemcsak gyümölcsöt ad, hanem nagy bevételt hoz a turizmusból is. Lehet látogatni ugyanis az ültetvényt, amely egész pontosan Sao Miguel sziget fővárosában, Ponta Delgádában van, a kóstoló kabinban friss darabolt gyümölcsöt árulnak méregdrágán és ananász dzsúzt is lehet inni, ugyancsak egy vagyonért. Az ajándékboltban ananász likőrtől kezdve ananász alakú emléktárgyakig minden kapható, s veszik is a turisták.
Az ananász ízletes édeskés gyümölcs és kiváló szomjoltó. Az Azori-szigetek-i ananász viszont kicsit savanykás, s sokkal drágább, mint mondjuk a brazil import, egy kiló 5 euró az azori boltokban.
Az ananász rendszeres fogyasztása nagyon jó hatással lehet az egészségedre. Mindenképpen érdemes beiktatni az étrendedbe! Legértékesebb anyaga a bromelain, mely segíti és felgyorsítja az emésztést. Ennek a „csodaenzimnek” köszönhetően a fehérjék emésztését támogatja, és a zsír gyors elégetésében is fontos szerepet játszik. Éppen ezért kiváló diétás csemege.
Hatékonyan képes megszüntetni a puffadást is az ananász. Ha úgy érzed, hogy túlságosan sokat ettél, kapj be néhány szeletet belőle, és máris jobban fogod érezni magad! Kevésbé ismert tény, hogy az ananász leve gyulladáscsökkentő hatású. A Fülöp-szigeteken és Dél-Amerikában gyulladások, ödémák kezeléséhez, sebgyógyításhoz is használják. Hasmenés ellen is kiváló.
A laza, tőzeges, tápanyagban szegény talajt kedveli. Bőségesen öntözik, 2-3 naponta. Nem bírja a túlöntözést. Fényigénye nagy, a félárnyékot kedveli. Nem bírja a direkt napfényt. Hőigénye jelentős. Fagyérzékeny. A növény sarjhajtással szaporítható.
Én nem tudtam, de most kiderült számomra az ananász ültetvény meglátogatásakor, hogy az ananász nagyon lassan nő, 18 hónapot kell várni ahhoz, hogy szüretelni lehessen.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!