Harapj bele a maciba! Avagy kulináris élvezetek az INdiVINO borstúdióban…
február 4, 2019Újragondolt erdélyi ételeket kóstoltam a Bálványos Resortban lévő Gastrolab étteremben!
február 10, 2019A Szózatot és a Székely himnuszt hallgattam Székelyudvarhelyen!
Orbán Balázs születésének 190. évfordulója alkalmából 2019. február 3-án 11 órától főhajtásra került sor Orbán Balázs sírjánál, Szejkefürdőn, 12 órától pedig ünnepi műsort tartottak Székelyudvarhelyen a Városháza téren, Orbán Balázs szobránál.
Hirdetés
Az ünnepségen jelen voltam én is, székelyföldi kirándulásomból hazafelé tartva álltam meg a városban. Amikor sok százan együtt énekelték a Szózatot és a Székely himnuszt a főtéren, a legtöbb embernek könny szökött a szemébe.
Az igen tisztelt Orbán Balázs Székelyudvarhely mellett, Lengyelfalván született, régi udvarhelyszéki székely családban.
Tudni kell, hogy Báró lengyelfalvi Orbán Balázs (Lengyelfalva, 1829. február 3. – Budapest, 1890. április 19.) író, néprajzi gyűjtő, fotográfus, országgyűlési képviselő, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja (1887) volt.
Székelyudvarhely megyei jogú város Romániában, Hargita megyében. A kb. 34 ezres lakosság 94 százaléka magyar, az ünnepségre sokan el is mentek tisztelegni Orbán Balázs nagysága előtt, s a megemlékezés rendben le is zajlott.
Székelyudvarhely Székelyföld történelmi, társadalom- és művelődéstörténeti központja, s évszázados hagyományokra visszatekintő székhelye. Az Udvarhelyi-medence egyik legkorábbi települése. Székelyföld és a székely székek központja évszázadokon keresztül.
Csíkszeredától 52, Marosvásárhelytől 100, Kolozsvártól 200, Brassótól 100 km-re fekszik ez a település. A városközpontban látható a 2004-ben felavatott Emlékezés Parkja, amely talán a legfontosabb turisztikai látnivaló, ha valaki erre jár. Tizenhárom mondahős, történelmi személy és kiemelkedő erdélyi művész mellszobrát lehet itt látni, a turisták gyakran fotózkodnak itt, én is készíttettem néhány felvételt a nagy magyarok szobraival.
A Városháza 1896-ban épült megyeházának, a Millennium emlékére. A hajdani Alsó-Piactér legimpozánsabb épülete ez. A főtér környezete is impozáns, akad néhány szépen karbantartott épület, nívós cukrászda, s a Petri húsbolt, a minőségi gasztronómia képviselete is itt talált helyet magának.
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még közel 500 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat.
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!