Banff Kanada egyik legnépszerűbb turisztikai úti célja, s az egyik kedvencem!
január 19, 2019Megnyitott a világ legnagyobb hólabirintusa Zakopanéban!
január 28, 2019Sült pókot és grillezett tücsköt vettem a Phnom Penh-i piacon!
A Sziámi öböl, Thaiföld, Laosz és Vietnam fogja körbe Indokína legegzotikusabb országát, Kambodzsát, amelynek fővárosa a nehezen kimondható Phnom Penh. Kevés turista fordult meg eddig Phnom Penhben, hiszen végeláthatatlan háborúk sora söpört végig, tulajdonképpen csak 10-12 éve lehet nyugodtan ideutazni. A Pol Pot rezsimről és a Vörös Khmerek pusztításairól mindenki hallott már, a történelmi eseményekkel Phnom Penhben még ma is lehet szembesülni.
Hirdetés
Feltűnő, hogy a városban sok a fiatal. Az idegenvezetőnk magyarázatot ad, hogy miért nem látni öregeket az utcán. Megölték őket… Pol Pot csapatai a hétmilliós lakosságból kétmilliót likvidáltak. A fővárost teljesen kiürítették, a lakosságot vidékre száműzték. Egységes parasztállamot akartak létrehozni, amelybe nem fért bele a városi intelligencia. Meg az elegáns épületek. Meg a pénz. Ezt is eltörölték, s minden családnak egyaránt pár marék rizst mértek ki élelemként. Horgászni, kereskedni nem lehetett, akit ilyen tevékenységen értek tetten, az halál fia volt.
Borzalmas mementó az S 21 börtön, amely egyben Pol Poték fő kínzóhelyének is számított. Sétálok az udvarán, valamint a zárkákban, kínzókamrákban, s majdnem rosszul vagyok. Az a sok gonoszság, brutalitás, ami ezek a falak között lezajlott, ép ésszel nem fogható fel. Azért mutatják be a turistáknak, hogy még egyszer ne következzen be hasonló eset, mindenkit riasszanak el a borzasztó tények, a tömegsírokból kiásott koponyák. Az S 21-ből mindössze hét ember tudott megmenekülni, ebből kettő még él, s az egyik festőművész lett, aki emlékezetből megelevenítette vásznon a történteket.
Nehezen élnek az emberek, a munkanélküliség 40 százalékos, de igyekeznek, s biztosak abban, hogy egyszer fény derül rájuk is. Az elszántság látszik az utcán is. Akadnak már Phnom Penhben olyan részek, ahol szép villák épültek, egyre több szálloda nyílik, a múzeumokat szépen megcsinálták, s a csúcs természetesen a királyi palota. A trónterem, a könyvtár, a táncházak, s az Ezüst Pagoda mind magával ragadó. Ez utóbbi még a palotán belül is különleges. Ötezer darab, egyenként egy kiló súlyú ezüst járólap van lerakva ebben a szentélyben, s itt helyezték el azt a 90 kilós több ezer gyémánttal kirakott Buddhát is, amire nagyon büszkék a kambodzsaiak.
Kambodzsa ugyanis az egyetlen ország a világon, ahol a törvény bünteti a félrelépést. A miniszterelnök azt elégelte meg, hogy a miniszterei minden hivatalos rendezvényen a szeretőjükkel jelentek meg, s nem a feleségükkel, ezért született ez a fura törvény. A szerető tartása ugyanis drága mulatság, egyértelmű, hogy korrupciót szül, mert úgy lehet csak gyorsan sok pénzt szerezni, összeharácsolni.
Kambodzsa és ezen belül Phnom Penh tehát a nők számára szuper lelki biztonságot jelent, a férfiak nem mernek félrelépni. Gyorsan szoktak tehát megházasodni. A ceremóniának is megvannak az előírásai. A menyasszonynak 11 ruhát kell vásárolnia az esküvőre, szinte óránként kell átöltöznie, s a minimum vendégszám a lagzin a hatszáz fő.
Az asszonyokat szabadidejükben elsősorban szabadtéri piknikközpontokba viszik – kikapcsolódni. Egy-egy ilyen helyen száz-kétszáz függőágy is lóg, beleheverednek, s iszogatnak, eszegetnek, beszélgetnek közösen. Az a pálinka fogy a legjobban, amibe kígyót vagy kisebb ősgyíkot ölnek bele, szeretik a fővárosiak. S az ételek? Különlegességnek számít a sült pók, a grillezett tücsök, a fej nélküli nyúzott béka, s az olajban hirtelen kisütött lárvák sokasága. A sült pókot nemcsak a férfiak, a hölgyek is eszik, sőt a terhes asszonyok számára előnyös a gyermekáldás miatt. Legalábbis ezt állítják a helyiek.
Phnom Penhben a piacon én is meggyőződhettem a lárvák és bogarak sokaságáról, sőt vettem is belőlük, kimérve árulják őket. Nem könnyű megtalálni ezt a piacot egyébként, mint ahogy más épületet sem, hiszen Phom Penhben nincs pontos térkép. Hogy miért? Mert azonos számú ház egy utcában több is található. Az öt után jön a húsz, azután a kilencvenkettő, majd újra öt és három és így tovább. Mindenki olyan házszámot írt fel a portáljára, amit gondolt, viszont ebből óriási káosz lett. Az emberek úgy találnak el valahova, ha igazodási pontokat jelölnek meg, ez persze nem annyira egyszerű.
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még közel 500 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat.
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!