Az Untersberg felvonóval a csúcsra jutottam Salzburgban!
január 2, 2019Az El Capitan gránitszikla nyomában a Yosemite Nemzeti Parkban
január 2, 2019Madeira szigete, az édesbor fellegvára!
Madeirát nehéz megtalálni a térképen. Egy kis „porszem” a nagy óceán kékjében. Mindössze hatvan kilométer hosszú és huszonöt kilométer széles. Szerencsére nekem már megadatott, s jártam itt.
Madeira Portugália fennhatósága alá tartozik, de sokkal közelebb található Észak-Afrikához, mint Európához. Hegyes-völgyes, a legmagasabb csúcsa meghaladja az 1800 métert is. A repülőknek nem könnyű itt landolni, a legtöbb légitársaság nem is üzemeltet járatot, mert nincs olyan speciálisan kiképzett pilótája, aki vállalná a funchali leszállást.
Majd el felejtettem említeni: Funchal a főváros, Madeira közigazgatási központja. Innen indulnak az utak a nagyobb települések irányába, Ribierába, Bravaba, Camera de Lobosba, St.Vincentbe és Santanaba. Mind-mind szerpentin, igen nehezen járható, de érdemes venni a fáradtságot, s végighajtani a szigeten, mert csodás tájakat lehet fényképezni. Én is végigvezettem.
Kevés olyan hely akad a világon, amelynek annyira jó a klímája, mint Madeiráé. Funchal egész évben a vendégek tömegét fogadja, hiszen itt mindig nyár van. Tizennyolc-húsz fok alá a lehető legritkábban süllyed a hőmérséklet, karácsonykor is kellemes napsütésben, rövid ujjú ingben, vagy blúzban lehet napközben sétálni, s jókat enni a haléttermekben.
Madeira elsősorban a boráról híres, éppen ezért a borturizmus fellegvára. Hihetetlen munkával megalkotott szőlőskerteket láthattam mindenfelé, főképp azért káprázatos a látvány, mert olyan meredek lejtőkre is telepítettek tőkéket, amelyeket szinte megmászni sem lehet. Vajon miképp művelik meg ezeken a helyeken a földet, s hogyan szüretelnek? Ez az ő titkuk.
A Madeira bor természetesen édes, csakúgy, mint a Tokaji aszú. S éppen olyan híres is, hiába készül Madeirán száraz, meg félszáraz változat is, azok soha nem rúghatnak labdába a magas cukortartalmú nedű mellett.
A Madeira bor egyébként egészen extra módon készül. A tradicionális eljárás szerint a szőlő kisajtolt levét hordókba töltik, s három hónapon át 45 fokon melegítik. Amikor ez megtörtént, visszahűtik, majd érlelik. Az érlelés során speciális szűrési metódusokat alkalmaznak, s a borászok titka, hogy a különböző hordókat öt-tíz vagy netán húsz évig kezelik. Az egyes borfajták így jutnak el a világhírnévig.
A Madeira bor nagyon erős, 17,5 – 21 fokos. Vigyázni kell vele, csak kis mennyiségben fogyasztandó. A különböző márkák közül a Malmseyt ajánlom igazán, vacsora után érdemes inni 3-5 centet belőle digestive-ként.
A szüret kapcsán minden szeptemberben nagy borfesztivált tartanak, Funchalra eddig mindig ki lehetett tenni a megtelt táblát.
A világ borszakértői tudják, az egyik legnagyobb bor ritkaság az 1792-es Blandy,s Madeira. Amikor szüretelték ehhez a szőlőt, akkor Marie Antoinette még élt, egy évvel korábban halt meg Mozart és Rossini akkor született. E különlegességből 12 palack hevert nemrégiben még egy titokzatos londoni borpince mélyén, de már elkeltek, darabonként körülbelül 750 000 forintos áron.
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még közel 200 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat.
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!