Templomfesztiválon jártam Bali szigetén
április 26, 2018Robert Gilvesy badacsonyi borászatában kóstoltam!
április 26, 2018St Lucia: itt van az egyetlen vulkán a világon, ahova be lehet hajtani kocsival
Talán a legszebb karib-tengeri sziget a harmonikus nevű St. Lucia. A legbujább.
Hirdetés
Tulajdonképpen a víz felől lehet igazán gyönyörködni benne, s nem a szárazföldi útjain haladva. Éppen ezért én is Castriesban, a fővárosban nem autót béreltem vagy taxit fogtam, hanem motorcsónakot, s ezzel hasítottam a vizet.
A cél az Iker-hegyek voltak. A Piton elnevezésű dupla csúcs, amely méltóságteljesen emelkedik ki a Karib-tengerből. Ha erre jársz, kötelező ezt megnézned. S olyan fotót csinálnod, mintha az egyik kezeddel felcsippentenéd a hegyet. A helyi néger fiúk profik ebben. Úgy pozicionálják a hajót, s olyan pózba állítanak be téged, hogy a fénykép tökéletes legyen.
A nap süt, a tenger csendes, hullámok alig vannak, öntik nekem a rum puncsot – s közben nyelem a kilométereket. Kell ennél kellemesebb dolog? Egyik ámulatból esek a másikba, hogy útközben milyen szép öblöket látok. A legcsodásabb a Marigot Bay. Itt forgatták Eddie Murphy főszereplésével a Dolittle című amerikai filmet, biztosan emlékeztek rá. Hát én, éppen ezt nézem élőben. S az öböl 2-3 millió dolláros villáit. Meg a pálmafákat, a fehér homokot. Elhaladok egy pazar ház mellett, nemrégiben Nicolas Cage alkudozott rá, de mivel 2,7 millió dollárt végül sajnált kiadni, így nem vette meg. Én sem csaptam le erre az ingatlanra, így továbbra is eladó, kiadó…
Következő látványosság a Rodney Bay. Rodney admirálisról nevezték el, s biztosan büszke lenne a katona arra a sok luxus jachtra, ami most ott horgonyoz. Ez az éjszakai élet központja, sok ötcsillagos szállodával és klubbal. Mondják, a legjobb étterem is itt található a szigeten, s ez nem más, mint az Ocean Club. Rák specialista, grillezve, főzve, s minden egyéb módon készítik itt a séfek ezt a tengeri finomságot.
Mire elérek a Pitonhoz nagyon jókedvem van a rum puncstól. A látvány lenyűgöz. Kikötök egy kicsit fürdeni, napozni, s a partról is a Pitont látom. Néha káprázik a szemem, mert a vendéglőben az asztalon is Piton van előttem, ez azonban sör. A helyi sör. Pitonról kapta a nevét, s legalább olyan híres, mint a hegy. Isteni finom, főleg ha hideg és habzik…
Üvölt a karibi zene mindenhol; remek a hangulat. A vizet elhagyva Soufriere városkában taxiba ülök, hogy megnézzem a vulkánt. Ez az egyetlen vulkán a világon, ahova be lehet hajtani kocsival a kráterbe. A Suplhur Springs vulkán ma is működik, Trinidadról, a vulkánfigyelő központból monitorozzák, nehogy éppen akkor legyen baj, amikor turistákkal van tele. Iszonyatos a kénszag. Forr minden. A kis tó, a patak. Mindenhonnan gőz nyomul ki. Eléri a 172 fokot is. Nagyon kell vigyázni. Egy idegenvezető nemrégiben belecsúszott valahogy egy forró tócsába, s azonnal kórházba kellett szállítani, ahol napokig küzdöttek az életéért, de szerencsére megúszta.
Amikor elhagyom a terepet megkönnyebbülök. megyek lefele a vulkánról a víz felé. Útközben megállok fürdeni egy kis vulkanikus patakban, ahol már csak negyven fokos a víz. Mindenki bekeni magát sárral. Én nem, pedig állítólag minden bőrbetegséget meggyógyít, mert sok az ásványi anyag tartalma a sárnak. Nyolc dollárt kérnek a fürdésért, s mivel semmi bajom, így nincs is mi meggyógyuljon az én esetemben, de azért élménynek élmény.
A kisvárosban az utcák nehezen járhatók. Nincs kiépítve csatornarendszer se, ha két kocsi halad el egymás mellett az úton, akkor izgulok, nehogy belecsússzon valamelyik a nyitott árokba. Csak a sofőr nem izgul. Danolászik, fütyül, mosolyog. Lehet, hogy ő is ivott már rum puncsot, mert itt nem nagyon szondáztatnak senkit.
Ellenkező oldali a közlekedés, mint nálunk, mert angol gyarmat volt St.Lucia. A kocsik elég elhanyagoltak. Az emberek szegények. Kelet-karibi dollárban kapják a fizetésüket, nem sokat, de ezt nem mutogatják a turistáknak, csak az amerikai dollárt szeretik, s a készpénzt. Itt hitelkártyával sokra nem megy senki.
A gyerekek lépten-nyomon kéregetnek. De nem ingyen várnak adományt. Tesznek érte. Mutatványokat adnak elő. Például fejest ugranak a stégről a vízbe. Egy fejes ára egy USA dollár.
A kisgyerekek egyébként nagyon szépek, aranyosak. Különösen vasárnap, amikor szépen felöltöztetik őket a szüleik, mert a szegénység ellenére mindenkinek van elegáns ünneplő ruhája. A fővárosban, Catsriesban a Deer Walcott téren lévő katedrálisban tartják a legnagyobb istentiszteletet a szigeten. Én is ellátogattam erre, s fantasztikus élményben volt részem. Főleg a goszpel kórus miatt, amelynek énekét legalább húsztagú zenekar kísérte. Hihetetlen hangulatot teremtettek percek alatt, jól érezte magát az egész hallgatóság, különös ünneppé vált ez által a délelőtt. Így nem csoda, hogy hamar megszerettetik a gyerekekkel a templomba járást, ahol a jó zene mellett természetesen sokat tanulhatnak a paptól, aki minden hét végén valami újabb jóra tanítja az embereket prédikációján keresztül.
Amikor vége az istentiszteletnek megtelik a város. Fagylaltoznak, sétálnak az emberek, sokan kilátogatnak a piacra is. A National Geographic magazin kutatása szerint a castriesi piac a világ három legjobb piaca közé sorolható, olyan csodás a felhozatal gyümölcsből, zöldségekből és fűszerekből. A turisták kedvéért fafaragásokat és helyi ajándéktárgyakat is árulnak persze. Például teknősök páncélját is, mert St. Lucián sok a teknős.
A páncélos állatok márciustól júliusig a Grande Anse tengerparton rakják le a tojásaikat, ami nem messze van a fővárostól északra. Hatvan napig a forró homokban vannak a tojások, s ez után kelnek ki a kis teknősök, amelyek rögtön szaladnak a vízbe, mert ott van esélyük a túlélésre. Persze csak az erőseknek, mert útközben, s életük első pár hónapjában sok veszélynek vannak kitéve, a madaraktól kezdve a ragadozó halakig mindenki keresi ezeket a pici élőlényeket, hiszen ők is a tápláléklánc részévé válnak születésükkel.
St. Lucian sok a népszerű hotel. A vendégek elsősorban a három Sandals szállodát kedvelik, hiszen ezek igen nívósak.
Hirdetés
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még közel 200 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat.
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!