A napsütötte Nelson az Arany-öbölben – a kirándulók Mekkája
március 23, 2018Agra, Tadzs Mahal, a szerelem emlékműve
március 23, 2018Martinique-szigetén aranytól roskadoznak a nők!
Martinique a Francia Antillák egyik szigete a Karib-világban, (Fővárosa: Fort-de-France), de Franciaországhoz tartozik, az egyik tengerentúli megyéje, amely azonos jogokkal rendelkezik, mint az európai anyaország megyéi.
Hirdetés
Martinique-sziget nevét egy borzalmas természeti csapás tette ismertté századunk elején. A sziget északi részén váratlanul kitört a Mount Pelée-tűzhányó, és elpusztította a hegy lábához települt Saint-Pierre-t, Martinique akkori fővárosát. A sziget domborzatát középen és délen is vulkanikus hegyvidék uralja, azonban ezek a hegyek már régen kihűltek. A sziget déli felén alacsonyabb, jobban lepusztult vulkanikus hegymaradványok terpeszkednek, ezek csak 350-500 m magasságig nyúlnak.
Trópusi hely, de szeles, így nem annyira meleg. Garantált a 26 fok. A bevásárló turisták nem csalódnak, a francia ízlésvilágnak megfelelő divatholmik nagy választéka megtalálható. Nagyon barátságos nép, jókedv, vidámság uralkodik, könnyű itt kikapcsolódni.
Fort-de-France kikötőjében egymást érik az óriás hajók és a kisebb luxusjachtok. Nem győztem csodálni ezeket, amikor ott jártam. Kilencven százalékban franciák ruccannak át ide Európából, megnézni országuk külső megyéjét, a trópusi szigetet, a többi kíváncsiskodó nagyrészt amerikai. Kuriózum, hogy Martinique éppen olyan része Franciaországnak, mint mondjuk a Cote d’Azur, ugyanaz megy a tévében, éppen annyi munkanélküli-segélyt adnak, azonos az orvosi ellátás, hasonlóan sütik a bagettet, csak éppen nem fehér emberek alkotják a lakosságot, hanem kreolok. S nincs hideg, meg hó, csak napsütés, nincs szmog, csak tiszta levegő, a virágok pedig egész éven át pompáznak. Főleg a begónia, ez Martinique legjellegzetesebb növénye.
Szinte fejbe kólintva járkálok a főváros utcáin, annyira francia minden. Kábultságomat csak fokozza az a jó néhány sokkoló történet, amit közben folyamatosan a fülembe darál idegenvezetőm, egy Brazíliából Martinique-ra települt hölgy. Megállás nélkül mesél, hogy igazán pontos, részletes képet rajzoljon a helyi szokásokról, emberekről, történelemről, s ne csak felületes benyomásokkal távozzak a szigetről.
Megtudom: nagy szerencsém van, hogy nem kétezer évvel ezelőtt kerekedtem fel Martinique-ra, mert akkor még emberevők éltek itt. Szerették a férfiakat, különösen a húsosabbakat, mint amilyen én is vagyok, éppen ezért nem is fogyasztottak el azonnal senkit, inkább egy évig etették, hizlalták őket, hadd kerekedjenek ki szépen. A legszebb urakat a tizenkét hónap alatt hölgyekkel is összehozták, hadd szülessenek utódaik, hátha ők is fogyasztásra alkalmasak lesznek. Csakis az erősebb nem képviselői kerülhettek fel az étlapra, a nőket nem ették meg. Megfeküdte volna a gyomrukat?
Szóval ma már nem kell félni Martinique-on, ezt tanúsíthatom. Sőt a férfiak külön becsben vannak, a januári hétvégéken rendezett karneválon még mágikus erővel is felruházzák őket, ami nagy dolog. Hogy miért? Mert Martinique szigetén erősen hisznek a szellemekben, akiket elsősorban mágikus erővel bíró férfiak formájában képzelnek el. Akad például a szigeten néhány olyan szellem, aki teherbe ejti a nőket, méghozzá úgy, hogy nem is érinti őket. Sorra születnek babák olyan hölgyektől, akik – állításuk szerint – nem kerültek még közelebbi kapcsolatba férfival.
Mit lehet tenni a váratlan és nem kívánatos gyermekáldás ellen? A helyi lakosság természetesen már kitalálta a módját. Aki el akarja űzni éjszaka a hálószobájából a váratlan látogatót, az fekete bugyit húz magára, úgy alszik. Egyes elbeszélések szerint esetenként még így is megtörtént a csoda, a fogamzás, úgy, hogy aki ezerszázalékos biztonságot akar, az legjobb, ha két fekete bugyiban szundikál.
Martinique szigetén ősidők óta masnikkal jelzik a nők, hogy mi a státusuk. Aki egy masnit hord a hajában, az hajadon, aki kettőt, az menyasszony, a három masni azt jelenti, férjnél van az illető, míg a négy a könnyűvérű lányok jelképe. Csak mész az utcán, figyelsz, s ha az a célod, hogy meg ismerkedj valakivel, hamar felismerheted kivel szabad kikezdeni, s kivel nem.
Feltűnő, milyen elegánsak a nők. Hihetetlenül jól öltözött mindenki, a legújabb topmodellekben pompáznak a lányok és asszonyok. Ami pedig az aranyakat illeti, bámulatos a felhozatal! Mindenki csak úgy roskadozik az ékszertől. S egyik sem utánzat, mint kísérőmtől megtudom. Csakis eredetit hordanak a martinique-i nők.
Vajon honnan van ennyi pénzük? S nem félnek a rablóktól, akik könnyen letéphetik a nyakékeket, karkötőket? Az idegenvezető mosolyogva tájékoztat: a nők minden pénzüket ruhára és ékszerre kőltik, s azért nem félnek, mert Martinique szigetén gyakorlatilag nincs bűnözés. Itt dollármilliókat érő kincsek is csünghetnek bárkin, senki sem nyúl hozzájuk. Mint ahogy az örökké nyitva hagyott kocsikból sem viszik el az értékeket, s az állandóan tárva-nyitva lévő házakat, lakásokat sem rabolják ki.
Megdöbbentő. Akkor itt nincs is szükség rendőrségre, biztonságra, börtönre. Gondolataimat hangosan is megfogalmazom, mire kísérőm leint. A börtönök tele vannak. Főleg gyilkosságok miatt. A féltékenység olyan hőfokú a szigeten, hogy a nő vagy a férfi megcsalása, ha kiderül, sok esetben gyilkossággal végződik. Pedig Martinique szigetén nem is nagyon házasodnak az emberek, inkább csak együtt élnek, de aki már rászánta magát erre, az olyan erős köteléket vállalt, ami legfeljebb tragikus körülmények között bontható fel.
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még legalább 200 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat.
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!