A Round-sziget a Seychelles egyik gyöngyszeme!
március 11, 2018Magyarország egyik gyöngyszeme, a zalai termál-völgy szívében található szállodakomplexum, a Batthyány Kastélyszálló!
március 16, 2018Új-Zéland, a „Sauvignon Blanc ország”
A Gisborne borvidék Új-Zéland északi szigetén, a fővárostól, Aucklandtől dél-nyugatra található. Itt készítik Új-Zéland legjobb Traminijét, Chenin Blanc-ját. A Millton Estate borászat az élenjáró mindkét bor esetében. Persze ezeken a területeken találhatunk Chardonnay szőlőt is, méghozzá nagy mennyiségben. Az alapanyagból meglehetősen krémes bort állítanak elő, ezt a stílust nagyon kedvelik az európaiak, főleg az angolok. S persze én is!
Hirdetés
A Gisborne-régióban nemrégiben felütötte fejét a túltermelés, így a Grapegrowers New Zealand tájékoztatása szerint a Gisborne régióban erősen csökkenteni fogják a termelést. A régió legnagyobb cége, a Pernod-Ricard is nemrégiben bejelentette, jelentősen csökkentik a termelést és a felvásárlást is. A Gisborneban élő termelők most félnek először igazán, hiszen egészen eddig szinte bármit el tudtak adni, annyira ment a szekér, most viszont a túlkínálat mindenhol megmutatkozik.
Új-Zéland több mint két évtizede erőteljesen növekedett, és a nemzetgazdaságban is kulcsszerepet kapott a szőlészet és a borászat, a gazdasági válság viszont ott is felütötte a fejét. A Wine Spectator szerint csupán az elmúlt hat évben, az ország borexportja átlagosan 27 százalékot emelkedett, azonban az új szőlőültetvények termőre fordulásával együtt most már túl sok a bor.
Egész Új-Zéland jelenleg hetvenmillió literrel termel többet, mint amire szükség lenne, és a szőlőterületek nagyságát is figyelembe véve, ez nagyon nagy szám. Central Otagoban is jelentkeznek már a válságtünetek, és a fent már említett Gisborne-on kívül a Marlborough régió termelőinek is gyűlik a ránc a homlokukon.
Az amerikai szaklap internetes kiadása ugyanakkor rámutat arra, hogy a Gisborne régió egyik veszte az lehet, hogy túlságosan is alapoztak a Chardonnayra, pedig a világ jelenleg még mindig fürdik ebben, ráadásul Új-Zéland úgy került be a köztudatba, mint Sauvignon Blanc ország, amely tovább bonyolítja a helyzetet. Annak ellenére, hogy a cég folyamatos marketing eszközökkel próbál javítani a Chardonnay értékesítésén, nincs könnyű dolga, hiszen míg a Sauvignon szárnyal, a hazai és a nemzetközi kereslet folyamatos, addig a Chardonnay piaca egyre szűkül.
Igaz ugyan, hogy a kis, butik pincészeteknél egyelőre nem számottevő a probléma, de az ő forgalmuk jelentéktelen, miközben a nagyvállalatoknál a Chardonnay értékesítés szinte már nevetségessé vált. Egyre többen vallják be, hogy nehezen adnak túl a fajtán, hiába van bent a köztudatban, hogy a legismertebb és a legjobban értékesíthető fajta a világon, ez valójában csak egy mítosz. Túl sokan akarnak már világszerte osztozni a képzeletbeli Chardonnay-tortán…
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még közel 200 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat.
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 112 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!