Elefánt-szafarin vettem részt Zimbabwében
február 24, 2018A Szuterén lakásétteremben vacsoráztam és borozgattam
február 27, 2018Nagyszénástól a Pantheon díjig – Hidvégi Béla a sikeres világvadász
Állandó kiállítása nyílt Hidvégi Béla világvadásznak Nagyszénáson, aki a békés megyei településen született. 2018. február 24-én, szombaton volt az ünnepélyes megnyitó, a nagyszénási kulturális központban. Nyemcsók János, a nagyközség polgármestere tartotta, s természetesen felszólalt Hidvégi Béla is. A kiállítás megnyitójának fővédnöke dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes volt, a díszvendégek pedig gróf Wenckheim László, Hrabivszki János, a Békés Megyei vadászkamara elnöke és Pechtol János, az OMV ügyvezető elnöke.
Hidvégi Béla jó barátom, s büszke vagyok rá, hogy a világ 7 legjobb és legelismertebb vadászának az egyike. Többször utaztunk már együtt, igaz nem vadászatokra, hanem csak nyaralni Spanyolországba, Amerikába, s más helyekre. Béla trófeái láthatók a keszthelyi vadászati múzeumban és Sopronban, a Templom utca 4. szám alatt is van egy csodás múzeuma, menjetek el, nézzétek meg, csodás mindkettő. Főleg azért ismerem el Béla barátom munkásságát, mert sokat tett a kihalófélben lévő fajok megmentéséért, s a fenntartható vadgazdálkodásért, oktatásért.
Hidvégi Béla nemzetközi vadász és üzletember 1936-ban született Nagyszénáson. 1956-ban, amikor húsz esztendős volt, elhagyta Magyarországot, ahol a keszthelyi mezőgazdasági főiskolán tanult, hogy Angliában folytassa a tanulmányait. Élelmiszer mérnöki diplomát szerzett, s sok éven át külföldön élt, majd visszaköltözött hazánkba.
A munkája mellett a vadászat is az érdeklődési területévé vált, s angol puskagyártó cégekkel kezdett együttműködést. Sikerült olcsón vásárolnia használt Purdey, valamint a Holland és Holland puskákat, amelyeket kézműves mesterekkel felújíttatott, majd jelentős nyereséggel továbbadta ezeket azoknak a vadászoknak, akiknek magyarországi túrákat szervezett. Az ebből keletkezett nyereség tette lehetővé számára, hogy ő maga is vadásszon, s mind messzebb utazzon trófeákat ejteni a világban.
Hidvégi Béla gyűjteménye nemcsak a világ egyik leggazdagabb gyűjteménye, hanem egyben példa is a fiatalabb vadászok számára, hogy elérhető ilyen kollekció megszerzése. Hidvégi Béla úgy értékeli, hogy a trófeái alapján a tanárok igen hatásosan oktathatják a tanulókat a vadvilág állatfajaira. Ez is az oka, hogy létrehozta a keszthelyi és a soproni múzeumát valamint a nagyszénási állandó kiállítását.
Hidvégi Béla 2007-ben elnyerte az Safari Club International arany gyűrűjét, amely komoly presztízst jelent. 2009-ben kitüntették az OVIS Club Tripla Slam díjával, ami a hegyi vadászok legmagasabb elismerése. Máig csak négy vadász kapta meg ezt a rangos díjat Európából. Nem szabad feledni azt sem, hogy kétszer is megjutalmazták a Carlo Caldesi díjjal a hegyi vadászatainak sikerei kapcsán.
Hidvégi Béla pályafutásának megkoronázása 2016. január 30-án volt, amikor Las Vegasban a Westgate hotelben a Slam Quest vadászati kongresszus keretében átvehette a Pantheon díjat. A Pantheon minden idők legnagyobb vadászati kitüntetése a világon, eddig csak 7 vadász kapta meg, de mind amerikai, Hidvégi Béla volt az első európai, s ezen belül magyar, aki kiérdemelte.
A Pantheon díj kritériumai rendkívül nehezen teljesíthetők, ezt a Grand Slam Club/Ovis és a Safari Club International közösen alapította és adományozza. Ötféle nagydíjat kell felmutatni ahhoz, hogy valaki megkaphassa a Pantheont, ezek: a vadjuhok Észak amerikai Grand Slam-je, a világ vadon élő kecskéinek Super 30 Capra World Slam-je, a hegyi birkák Super 30 Ovis World Slam-je, az észak-amerikai nagyvadak Super Slam-je, s az SCI világvadász díja.
Hidvégi Béla több könyvet is publikált a pályafutása során a vadászatiról, számos DVD filmet forgattak róla, vele.
Három esztendő – ennyi telt el azóta, hogy a közismert világvadász kiadta a „Hegyen innen, hegyen túl” című könyvét. Ám ne gondoljátok azt, hogy ez idő alatt tétlenül ült otthon a babérjain, hiszen ez a mentalitás korán sem jellemző Hidvégi Bélára. Az egy dolog, hogy több, mint nyolcvan évvel a háta mögött tizenegy magashegyi vadászúton vett részt ez idő alatt, de időközben megjelent a korábban említett kötet angol fordítása is, amely hosszú idő óta az első magyar vadász által jegyzett, a nemzetközi porondon is megmérettetett könyv.
A 2017-es, „Nagyszénástól a Pantheonig” című kötete az idei FeHoVa-ra időzítve került a nagyközönség elé. Ez saját életútjának őszinte krónikája. A fejezetek között haladva egészen gyermekkorától kapcsolódhatsz bele a szerző hétköznapjaiba, a kötet végére pedig elérsz a nagy presztízsű Pantheon-díj megszerzéséig. Hogy az egymástól időben oly távol levő két pont között mi minden történt Hidvégi Bélával? El kell olvasnod a könyvet, amely a boltokban és interneten is kapható, s amely mellé kapsz egy ajándék DVD-t is, amelyen egy interjú és a Pantheon-díj átadása látható.
Hirdetés
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még közel 200 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat.
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!