Velencei kirándulás – álarc nélkül…
február 21, 2018Az extrém sportok és az adrenalin szint: Taupóban jártam
február 23, 2018A világ végén jártam – a Tűzföldön, Ushuaiában!
A Horn-fok a Föld legdélibb csücske, de az utolsó lakott település a földön Ushuaia. A Tűzföld fővárosa. Magellán nevezte el a Dél-Amerika déli csücskében helyet foglaló, szigetet Tierra del Fuegónak, azaz a Tűz földjének, mivel a víz felől úgy vélte, hogy lángok csapódnak fel a sötétségből. Ez a név aztán rajta maradt a szigeten, amelynek fele Chiléhez, másik fele pedig Argentínához tartozik.
Ushuaia először misszionáriusok települése volt, majd a tengerészgyaloglás főhadiszállása. Ushuaia Argentína fennhatósága alatt ál, hetvenezer ember él itt, nehéz lakosokat toborozni a városba, még akkor is, ha kétszer, sőt sokszor háromszor annyi fizetést adnak itt a cégek, mint más településeken.
A város fekvése elképesztően gyönyörű. Az egyik oldalon óceánpart, a másikon a város felett pedig hatalmas hegyek, meseszép gleccserekkel és sípályákkal. Különlegesség, hogy az esőerdő itt egészen a vízpartig s a házakig nyúlik, szinte egymásba forr a természet és a civilizáció. Aki szereti a National Geographic filmeket nézni, az itt élőben láthatja a természet filmszerű, alkotásait. Néha az ember azt hiszi, hogy álmodik. Én is azt hittem, amikor ott jártam.
Ushuaia legszebb helye természetesen a Tierra del Fuego nemzeti park. A legjobb, ha felkeresed a belvárostól autóval 15 percre lévő világ vége vasútállomást, ahonnan kiindulva keskeny nyomtávú, gőzmozdony vontatta vasúton szelheted keresztbe a parkot.
Ezt a vasutat eredetileg a Tűzföldre telepített fegyencek használták, ezzel szállították őket a fakitermelés során a kényszermunkahelyeikre, illetve ezzel a vasúttal vontatták be a kivágott fatörzseket a Pipo folyón keresztül Ushuaia feldolgozó telepére, vagy éppen a kikötőbe.
A fegyencjárat 1947-ben megszűnt, azóta turisztikai célokra hasznosították a vasutat, de mementóként még ma is az alkalmazottak fegyencruhában dolgoznak, hogy mindenki emlékezzen a múltra.
A park lenyűgöző, hatalmas furcsa alakú sziklákban végződő hegyek, buja erdők, zöld és barna színek váltakozása a növényzetben. Különleges a sok kivágott fa megmaradt fél-egyméteres törzse, amint kilométereken és kilométereken át mutatja a fakitermelés egykori helyszíneit. Folyók, mocsarak teszik változatossá a tájat, néhol argentin lovak legelésznek, amelyek kicsit alacsonyabbak a nálunk megszokott fajtáknál, de egyben erősebbek is.
A Tierre del Fuego nemzeti parkban sok sétaút található. Két-háromórás gyalogtúrákat tehetsz, s alkalmad nyílik megismerkedni a nemzeti park állatvilágával. Sok nyulat láthatsz, de nem ritka a vörös- és a szürke róka sem. A sétautak sokszor kivezetnek az esőerdőből az óceánpartra is. A legcsodásabb az Ensanada-öböl, ahonnan szenzációs kilátás nyílik a Beagle-csatornára és a mögötte lévő hósapkás hegyekre. Az öbölben egy stég is található, ahová kiköthetnek a motorcsónakok, s a stégen üzemel egy kis posta, ahonnan világ vége bélyegzéssel ellátott leveleket tudsz feladni. Természetesen minden turistacsoport megrohanja az egyetlen postást, akinek emiatt a világ végén olyan sok dolga van, hogy a mosdóba is alig jut ideje kimenni. Én is vettem itt képeslapot, s feladtam haza.
A Tierra del Fuego nemzeti parkot átszelve eljuthatsz nemcsak jelképes, hanem fizikai értelemben is a világ végére. A Pán-amerikai autósztráda itt fejeződik be, lehet fotózni mindenkinek az aszfaltcsík végénél. Mivel tényleg nincs tovább szárazföld, az út sem haladhat már.
Akik Ushuaiaban járnak a Tierra Mayor természetvédelmi területet is felfedezik. Észak keletre található a belvárostól, s mindössze félórányi autóútra. Ez a terület összefüggő Longa erdő panoráma kilátókkal az Öt vízesés hegyekre.
A kirándulások befejezését követően nincs más hátra, mint megpihenni Ushuaia belvárosában, ahol láthatod majd, hogy szinte minden ház fából épült, dekorációval. Nézd meg itt a Világ vége múzeumot (Museo del Fin del Mundo) a Maipu és a Rivadavia út sarkán, amely a város múltját mutatja be az indiánoktól az Európából érkezett telepeseken át szinte napjainkig.
Ushuaia hegyoldalán több négy- és ötcsillagos szálloda található. Nem véletlenül. Nagy a turista forgalom itt a világ végén, annál is inkább, mert sokan keresik fel innen az Antarktiszt. Több iroda is foglalkozik Antarktisz expedíciók szervezésével, hajóval és repülővel egyaránt. Ha nem akarsz elmenni az örök jég birodalmába, kicsit közelebb meglátogathatod a pingvin telepeket. Ushuaia kikötőjével szemben egy kis téren hat iroda is akad, amelyik éppen ilyen utak szervezésével foglalkozik, megfizethető áron.
Ushuaia tehát a világ vége. De úgy is felfoghatjuk, hogy a világ kezdete. Ahonnan indul az élet. Csak szemlélet kérdése. A város jelképe egy óriási bálna farokuszonya. Nagyon találó, hiszen itt él a környező vizekben a legtöbb bálna a világon.
Hirdetés
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még közel 200 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat.
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!