Harmóniában a természettel: The Oitavos hotel a portugáliai Cascaisban
november 23, 2017A Quinta da Marinha Resort Európa legjobb golf desztinációja
november 25, 2017A Graham’s, a Taylor’s és az Offley pincészeteknél jártam a portugáliai Portóban!
Portó minden évben turisták százezreit vonzza, akik kíváncsiak az öreg belvárosra, a tipikus folyópartra, a színesre festett házakra, az ikonikus portói vashídra, s persze a portugál konyhára, valamint a helyi borokra.
Nem feltétlenül szükséges valamelyik borászatot meglátogatnod a Duoro-völgyben, annak érdekében, hogy megkóstolhasd a portugál borokat. (Persze azért ez is erősen ajánlott!) Ha Portóban tartózkodsz, s nincs előre lefoglalt hajóutad, viszont kedved lenne megkóstolni néhány portói bort, akkor igen sok lehetőség közül válogathatsz, elsősorban a folyó belvárossal szemközti oldalán, Gaiában.
Mivel jön a karácsony, semmi sem koronázhatja meg jobban az ünnepi menüsort, mint egy pohár édes portói bor. Éppen emiatt nem árt tudni, hogy különböző portói borok vannak. Az olcsóbb, a 3 éves érlelésű mély bíbor színű Ruby likőrborok: reserve, késői szüretelésű vintage (LBV), speciális évjáratú borok és nagytestű portói borok, amelyek ennek ellenére sem igényelnek dekantálást. Ismerünk drágább Tawny portói borokat is, amelyeket általában 6 évig tölgyfahordóban érlelnek, ezeknek kevésbé mély a színűk, s diós, karamellás az ízviláguk. Ízük mézre, szárított gyümölcsre emlékeztet. 90 gr/liter a cukortartalma.
S akadnak fehér portói borok, amelyeket fehér szőlőből készítenek, s jól lehűtve aperitív italként szolgálnak fel, s egyre inkább sláger a pink portói is, ami gyakorlatilag rozé.
Én a Graham’s meghívását élveztem elsőként a portói hétvégémen 2017. november közepén. A kóstolóterem magával ragadó volt, magas mennyezet van, hatalmas ablakokon át lehet kitekinteni a Duoro-folyóra, s Porto belvárosára. Négyféle kóstolási lehetőséget kínálnak, klasszikusat, prémium kategóriásat, évjáratos kóstolót és csak Tawny borok kóstolóját, amelyek, mint tudjuk, tölgyfahordóban érlelt borok.
VIP vendégként jómagam 6 bort kóstolhattam, köztük olyat is, amelyet a Wine Spectator magazin igen magas, 98 ponttal értékelt (Graham’s 2000 Vintage Port – 121 euró az ára), s olyat is, amelyből egy palack 249 euróba kerül (Graham’s Tawny 1972-es évjárat). A Vintage Port még az életpályája elején van, érett szilvát és friss bogyós gyümölcsök ízét fedeztem fel benne. Óriási különbséget mutatott a Graham’s Six Grapes italhoz képest, amely sötét bíbor színű, s cseresznye ízű bor, diós felütéssel. Ezt a bort érett sajtok és csokis desszertek mellé ajánlják.
A legérdekesebb élmény a 10-20-30 és 45 éves Tawny borok ízlelése és összehasonlítása volt. 21, 39, 80 illetve 249 euró áron kínálják ezeket. Tapasztaltam, minél idősebb borokat ittam, annál karakteresebbek voltak a borok, mind inkább karamell ízvilággal. A 30 és a 45 éves Tawny borokat már önállóan desszertként érdemes felszolgálni, mert ezek elnyomják bármely édesség ízét. A szárított gyümölcsök és a méz ízét leginkább a 30 éves Tawnyban lehetett érezni.
www.grahams-port.com
Az Offley érlelő és kóstoló pince szintén a folyó partján helyezkedik el, ahol megismerhető Forrester báró története és a szerepe a portói borok sikerében. A turistáknak 30 perc alatt bemutatják a pincét, s kisebb csoportokban tartanak nagy választékot kínáló kóstolót. Ez a pince 1737 óta működik.
Itt ismerkedhettem meg a White portóival, vagyis a fehérborral, amit aperitifként kínálnak. Az új sláger, hogy ezt isszák tonikkal, s a fehér portóiból annyi mennyiséget öntenek a pohárba, mintha gint öntenének. Hidegen fogyasztandó. Ezt követően 2012-es LBV portóit ittam, nagy testű, intenzív bor volt, vörös gyümölcsök aromájával. A sort 10 éves Tawny portói követte, amelyet tölgyfahordóban érleltek, komplex aromákat tapasztaltam ebben, s sima, lágy tónusú volt a bor, amely a szájban szinte elolvadt.
Nem messze az előbb említett pincétől, de még magasabban, a dombtetőn áll a Taylor’s pince, s mellette a cég 5 csillagos csúcs szállodája, a The Yeatman hotel, amelynek teraszairól egész Porto belátható. Itt kávéztam, s gyönyörködtem a látványban. A szállodának 2 Michelin-csillagos étterme van, s olyan borlapja, amelynek nincs párja Portugáliában. (www.theyeatman.com).
Ennél a pincészetnél a legmodernebb a vendégek fogadása, audió túrán lehet ugyanis részt venni, egy kis berendezés segítségével több nyelven vezetik végig a látogatókat az érlelő pincén, s a bemutató termeken. Több filmet is megtekinthet a látogató a Duro-folyó mentén lévő szőlőterületekről, a szüretről, s a borkészítés fázisairól. A pincészetnek saját étterme is van (www.baraofladgate.com).
Persze a legérdekesebb mindig a kóstolás. Itt a kertben, a szabad levegőn, vagy bent a teremben is lehet kóstolni. Nekem VIP kóstolót rendeztek 6-féle borral. A Chip Dry Port borral kezdtem, ami aperitiv ital, nagyon kevés cukor van benne, 30 milligramm/liter. A First Estate reserved bor már digestive ital 100 milligramm/liter cukortartalommal. 2-3 éves érlelést kapott ez hatalmas hordóban, szárított gyümölcs és dzsem ízvilág áradt belőle. A 2013 LBV bor 4-6 évet töltött nagy hordóban, azonos évjáratú szőlőből készült, s kék áfonyára hasonlítottt az íze. A 10 és 20 éves Tawny borok már extrán kiemelkedtek. Karamell ízűek voltak Krémesek. Áradt belőlük a füge, a mazsola. Igazi mámor volt ezeket kóstolni.
A 2015-ös évjáratú Vargellas egy más világot tükrözött. Különleges világot, nagy értéket. A cég egyik legkülönlegesebb terméke ez.
www.Taylors.pt
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még közel 200 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat.
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!