Az Antarktiszra való utazás már nem gond.
november 11, 2017Kuba mojitóval, Cuba Libre koktéllal, szivarokkal és öreg autókkal
november 12, 2017Madagaszkár – Benyovszky Móric magyar király kerámiamadarával
Ritka hasonlóság: Madagaszkárnak és Magyarországnak azonos színekből áll a zászlaja, csak más elrendezésben. A néhány millió évvel ezelőtt az afrikai kontinensből levált szigetország lakosainak értelmezése szerint a piros, a fehér és a zöld szín meghatározó jelentéssel bír. A piros a küzdelmet, a fehér a reményt, a zöld pedig a békét jelképezi.
Tudtad, hogy a 17 millió lakosú Madagaszkárt egykor magyar uralkodó irányította: Benyovszky Móricnak hívják. A nagy hajós emlékére 2003. február 16-án, a dzsungelben egy szép kerámiamadarat helyezett el a magyar-madagaszkári baráti társaság nevében G. Németh György elnök, s az expedíció többi tagja, a fővárosban pedig emléktábla, valamint utca névtáblák hirdeti a királyt.
A világ e távoli szegletében járva jó magyarnak lenni. Amit nem biztos, hogy megkapsz a közvetlen környezetedben, Szlovákiában, Romániában, Szerbiában, Ausztriában, azt a szeretetet érezheted az Indiai-óceán térségében.
Az Egyenlítőtől délre, Afrikától keletre, Budapesttől nyolcezer kilométerre található Madagaszkár. Azok jutnak el ide hazánkból, akik kuriózumra vágynak, a dél-afrikai Johannesburgból, vagy a kenyai Nairobiból lehet a legkönnyebben Madagaszkárra repülni, vagy a kenyai Mombasából, illetve Zanzibárból indul a legtöbb hajó a szigetországba. Akik Mauritiuson nyaralnak, azok is hetente egyszer át tudnak repülni, érdemes…
Benyovszky Móric hajón érkezett Madgaszkárra. 1774. február 14-én szállt partra és azzal vívta ki magának az elismerést, hogy a bennszülöttek élére állt, s emberséges volt, megmutatta a fejlődés útját számukra. Luisburg néven alapított települést, ma már nem létezik, a helyén egy Maroensetra nevű falu áll, itt állított emléket Benyovszkynak a már említett magyar expedíció, Elek Anita kerámiaszobra díszeleg a dzsungelben, a tábla szövege pedig: „A nagy világutazó és felfedező 1741-től 1786-ig élt, európainak született, de malgasziként halt meg.”
A helyi malgaszi nyelven, franciául és magyarul olvasható az emléktábla, amelyet a felállításakor hatalomban lévő miniszterelnök, Jacques Sylla is jó néven vett. A magyar delegációt egy 180 millió éves megkövesedett csigával ajándékozta meg, örök emléknek szánta, hogy soha ne feledjük el közös múltunkat, kapcsolatunkat Madagaszkárral.
Madagaszkár fővárosa a nehezen kimondható Antananarivo. A bennszülöttek csak Tanának becézik, négymillió lakosa van, igen zajos, mint minden világváros. Aki erre jár, annak elsősorban az Analakely kerületet javasolom, itt találhatók a szállodák, éttermek, szórakozóhelyek. Érdemes sétálgatni az utcákon és figyelni a helyi lakosokat, akik rendkívül kedvesek, vendégszeretők a turistákkal. Öltözékük, szokásaik, viselkedésük természetesen nagyon eltér az európaitól, de éppen ezért érdekes az ott tartózkodás minden pillanata számunkra. Pihenni a Madagaszkár környéki kis szigeteken kell, a legmenőbb a Nosy be sziget, de kedvelik a turisták a Nosy Kombát, a Nosy Tanikelyt és a Nosy Sakitát is. Elsősorban azok utazzanak ide, akik szeretnek búvárkodni, hiszen a part mentén hihetetlenül gyönyörű korall erdők létesültek.
A fő sziget elsősorban természeti kincseivel hívja fel magára a figyelmet a nagyvilágban. Erdői, állatai egészen speciális élményt nyújtanak. A Tsingy de Bemaraha például a világörökség része, nem véletlenül, olyan növény és állatfajok élnek itt, amelyek sehol máshol a világon. Érdemes felkeresni Madagaszkáron járva a Parc National de Mantague d’Ambre elnevezésű területet is, ebben a nemzeti parkban a természetfotósok heteket tölthetnek el, annyi témát ad a dzsungel és lakó közössége, amennyit egyszerűen el sem lehet képzelni.
Fontos tudnivaló, hogy mikor érdemes Madagaszkárra utazni, ha valaki ilyen egzotikus helyre vágyik: Áprilistól októberig javaslom a kirándulást, novembertől márciusig ugyanis túl nagy a hőség, sőt ez a hurrikán szezon. A legutóbbi 2004. decemberi óriási cunami elérte ugyan Madagaszkár keleti partjait, de nem okozott nagy károkat, halottat nem jeleztek innen, körülbelül ezer ember vesztette el a fedelet a feje fölül, ami kezelhető, s a pótlás hamarosan meg is történt…
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még közel 200 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat.
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!