Beleharaptam a „Nagy Almába”: a lélegzetelállító New York…
október 13, 2017Megnyílt a Disneyland Paris új projektje, a Villages Nature!
október 15, 2017Guatemala: a dzsungel közepén lévő templomok, piramisok és paloták látványa ámulatba ejtett
Közép-Amerika egzotikus országaiba ritkán jut el európai turista, pedig rendkívül nagy élményt jelent. Különösen ajánlott a Mexikó, Belize, Honduras és El Salvador által határolt Guatemala meglátogatása, a maja kultúra felfedezése. Az ősi maja birodalom központja Tikal volt, amelynek feltárása már évtizedekkel ezelőtt megkezdődött, ma igazán gyakran látogatott turistaközpont.
A dzsungel közepén lévő templomok, piramisok és paloták látványa minden turistát ámulatba ejt. Engem is elkápráztatott. Az átláthatatlan őserdőben vadállatok élnek, de ez senkit sem izgat, a tikali zarándoklat végeláthatatlan…
Guatemala szerencsés fekvéssel rendelkezik, hiszen kétféle tengerpartja is van, lehet a Karib-tenger partján sütkérezni, úszni, fürödni, de éppúgy a Csendes-óceánban is megmártózhatsz. Ez utóbbi a nagyobb beach. A tengertől nincs messze a főváros, Guatemala City, ahová elsőként a legtöbb idegen érkezik. Túl sok időt senki sem tölt itt el, legfeljebb 2-3 napot, azután irány a természet.
Hamar tapasztalhatod a fővárosban, hogy elég nagy a kontraszt. Láthatsz üvegpalotákat de tradicionális spanyol stílusban készült épületeket is. A fővárosban sok az öltönyös üzletember, de mellettük ott vannak az indiánok is, furcsa képet alkotva. A hárommilliós főváros Közép- Amerika Párizsának tekinti magát, s az a célja a vezetőségnek, hogy ezt a pozíciót soha ne is veszítse el. Éppen ezért nagy lendülettel fejlődik a város, épülnek a szállodák, éttermek, bárok, üzletközpontok. A város ütőere a La Reforma sugárút, a történelmi negyed központja pedig a Central Plaza. Amit feltétlenül látnod kell, az a parlament épülete, a National Palace, az 1782-ben épült katedrális, valamint a sok spanyol stílusú templom.
Guatemalába október vége és május eleje között érdemes utaznod, ekkor van a száraz évszak. Májustól októberig sokat esik, s nagy a páratartalom, amit nekünk, európaiaknak nehéz elviselni. Az átlaghőmérséklet 25 fok, de néha nagy a hőség, készülj fel rá, csakis könnyű ruhában menj!
Az országban a legnagyobb attrakció az ősi maja kultúra központja, Tikal, ami elég messze esik a fővárostól, érdemes kisgéppel északi irányba repülni, hogy eljuss a világörökség részét alkotó területre. A tikali repülőtér nem hasonlít a nagy légikikötőkhöz, ne lepődj meg! Inkább olyan, mint nálunk egy vidéki buszpályaudvar. Néhány fabódéban ülnek a kocsikölcsönzők munkatársai, a légitársaságok emberei, s a bevándorlási tisztek. Nem könnyű eligazodni, spanyolul mindenki beszél, de akadnak jócskán, akik csak a húszféle indián dialektus egyikét ismerik, s úgy próbálnak kommunikálni.
Ügyelj rá, hogy legyen elég quetzalod! Ez a helyi pénznem. A nemzeti madarat is ugyanígy hívják. A reptéren biztosan tudsz pénzt váltani, később ez már nem annyira egyszerű. A Tikal Nemzeti Parkba kocsival juthatsz fel, úgy egyórányi az út a reptérről. Én is autóval mentem.
1960-ban kezdték meg az ősi maja város rehabilitálását és restaurálását, azóta érhető el könnyűszerrel. Tudni kell azonban, hogy még ma sincs minden régi palota, templom feltárva a 350 négyzetkilométeres, vagyis óriási parkban.
Tikal a dzsungelben fekszik. Misztikus, vadregényes hely. Háromszázféle egzotikus madár él errefelé, s nem ritka a jaguár a dzsungelben. A majmok állandóan a fejünk felett ugrándoznak, nem könnyű megszokni, néha kisebb állatok, rókák szaladnak keresztbe az úton, amint haladunk a maja kultúra kincsei felé.
Időszámításunk után 300-tól 900-ig virágzott Tikal, a maja birodalom központja. A fő látványosság a Nagy Jaguár Templom és a Kétfejű Kígyó Temploma, valamint a főtér, amelyet több mint 200-féle szobor vesz körül.
Meg lehet mászni a templomokat, piramisokat, s a tetejükről fantasztikus látvány terül elénk. A végeláthatatlan, kiismerhetetlen dzsungel… A maják döbbenetes kultúrával rendelkeztek. Ismerték a csillagászatot, magas szintű matematikai műveltségük volt, képírással kommunikáltak, pontos naptárt vezettek, élen jártak a művészetekben, elképesztően gyönyörű szobrok maradtak fenn, valamint falfestmények, kőmaszkok. Építészeti tudásuk messze megelőzte a korát, csodás oszlopokkal, pillérekkel körbevett palotákat emeltek kőből. Öntözéses technikával termesztették a növényeket, gyümölcsöt. A maják több istenhívők voltak, gyakori állat- és emberáldozatot mutattak be.
Ma is kideríthetetlen módon a maják 900-ban eltűntek Tikalból, talán a talaj merülhetett ki, s ezért álltak tovább, s mentek Mexikóba, ahol Chichen Itza lett a főhadiszállásuk, megalapítva az új maja birodalmat.
Tikal az enyészeté lett, s csak a legújabb korban fedezték fel, előbb a régészek, majd a hétköznapi turisták örömére.
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még legalább 100 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat.
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!