Luxemburg, Európa „ékszerdoboz” fővárosa
október 8, 2017Hamarosan dróntaxizhatsz Dubajban!
október 11, 2017Elámultam Tallinban, az észt főváros középkori negyede annyira magával ragadó
A Szovjetunió széthullása már több mint negyed százada történt. Többek között Észtország is fellélegezhetett, visszakapta függetlenségét, s azóta építkezik, dolgozik a szebb jövőért.. Tagja lett az Európai Uniónak, bevezették az eurót, s egyre jobb gazdasági eredményeket könyvelhet el. Az észtek tulajdonképpen két függetlenségi napot ünnepelnek, először 1918-ban szabadultak fel, majd 1991-ben az oroszoktól. A fiataloknak mindkét esemény történelem, ők már jól beszélnek angolul, nyitottak a világra, s ha egyelőre még csak 300-400 eurót keresnek, azért bíznak a jövőben.
Tallin fallal körbezárt középkori belvárosa olyan, akár egy ékszerdoboz. Aki ellátogat ide, mindenki a csodájára jár, annyira kedves, szerethető. Én is elámultam. Gyalog körbejárható, s ezernyi kulturális, valamint gasztronómiai élményt kínál, akár egy teljes hétvégét is el lehet tölteni itt, a hangulata magával ragadó.
Ömlik is a turista Tallinban, az óváros szinte minden nap tömve van, főleg, ha a kikötőbe beérkezik néhány tengerjáró hajó. Persze Helsinkiből is sokan járnak ide, hiszen komppal csak másfél óra az út a tengerszoroson át. A finnek itt vedelik az olcsó szeszt.
Talán egész Európában itt sikerült a legjobban megmenteni a múlt értékeit, szinte tökéletesen megmaradtak a régi macskaköves utcák, az ősi óratornyok, a gótikus építmények, a középkori vendéglátóhelyek. Kiemelkedő látványosság az orosz ortodox Alexander Nevszkij templom, s a 13. századi Szent Mária katedrális. Ez a két épület garantáltan szerepel a turisták fotóin.
A városnézés szerves része Tallinban a kulináris élvezet. Biztos lehetsz benne, hogy egy kapucsinó a város legrégebbi cukrászdájában eredeti porcelán csészéből nagyobb élmény, mint más világvárosokban a Starbucksnál papír pohárból szürcsölni a feketekávét. Az óvárosban a legnépszerűbb étterem az Old Hansa, közel a 14. századi városháza térhez, ahová befutnak a környező utcák. A tér és az épületek a gótikus jegyeket tükrözik. Középkori tradíció szerint zajlik az Old Hansa vendéglőben minden, a pincérek korhű ruhában szolgálnak fel, az ételek a régi receptek alapján készülnek, cserépedényből mérik a korabeli méz-sört, s a szerzetesek büszkeségét is meg lehet kóstolni, ami a mi pálinkánkhoz hasonló erős szeszesital. Olyan hangulat van egész nap az étterem belső termeiben és a teraszon is, hogy, aki arra jár, biztosan vár egy üresedő asztalt. A nemzeti italt, a Kalit is meg lehet kóstolni itt, ez alkoholmentes sör, kicsit édes, s némi buborék is felfedezhető benne.
A főtér egyébként tele van éttermekkel és kávézókkal, a tér közepét pedig rendszerint árusok hada lepi el, akik a rénszarvas prémtől kezdve a meleg kötött sapkán keresztül a különböző fából és üvegből készült ajándéktárgyakig minden félét árulnak.
A régi város falain belül ülésezik az észt parlament is, egészen pontosan a 13. századi Toompea-palotában a dombtetőn. Nagyon büszke rá a parlament tagsága, hogy az országukban vezették be elsőként a világon a teljes elektronikus szavazást. Érett nép az észt, hiszen itt az internethasználat is annyira elterjedt, hogy az emberek 98 százaléka elektronikus bankon keresztül intézi a pénzügyeit, gyakorlatilag személyes ügyintézés nem létezik. Az adóbevallás 91 százaléka elektronikus úton zajlik, ami hatalmas előrelépés a papír alapú intézkedéshez képest.
Lehet, hogy azért van ez a fejlettség, mert az észtek jó kapcsolatban vannak az űrlényekkel? Az egy négyzetkilométerre eső meteorit becsapódások száma ugyanis itt a legnagyobb a világon. Ki tudja, hogy milyen üzenetek, hatások érkeznek az űrből a meteoritokkal?
Az óvároson kívüli Tallin feledhető. Túl sok érdekességet nem kínál. Talán az egyetlen hely, ahová érdemes elmenni, az 1980-as olimpia vitorlás versenyeinek helyszíne, Pirita. Ez a jacht komplexum igazán figyelemreméltó, mint ahogy szép a tengerparti szakasza is.
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még legalább 100 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat.
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 109 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!