Mbabane, főváros a világ végén – királlyal és varázslóval!
augusztus 27, 2017Az ománi Maszkat elképesztő gazdagságról árulkodó nagymecsetében csodáltam az öttonnás csillárt.
augusztus 29, 2017Óceániában még emberevőkkel is lehet találkozni, nem ritka a skalpolás!
Felfogni is nehéz: tízmillió évekkel ezelőtt emelkedett ki a Csendes-óceán szigetvilága a vízből. A hatalmas hullámzó kékséget a nagy hajós, Balboa Déli-tengernek hívta, mai nevét Ferdinánd Magellán adta 1519-ben, amikor arrafelé hajózott. Szelídnek értékelte a vizet, s ezért csendesnek keresztelte el az óceánt, ami valójában sokszor nagyon is viharos, a hatalmas hullámok iszonyatos erővel, kegyetlenül tudnak viselkedni.
Óceánia talán a legizgalmasabb a Föld valamennyi tája közül. A paradicsom kertjének hívták a felfedezők a szigeteket, s nem vitathatjuk: igazuk volt. Azúrkék lagúnák, aranyszínű homokzátonyok, smaragdzöld dzsungelek, a világ összes színében pompázó virágok jellemzik a szigetek nagy részét. Csupa misztikum az élőviláguk, az állatok és az emberek egyaránt különlegességeket tartogatnak számunkra.
A világutazókat a szép tájak mellett természetesen a helyi lakosság megismerése vonzza leginkább, az őslakosok szokásainak feltérképezése, a ritusaik, a zenéjük, a nyelvük, a táncuk, vagyis a kultúrájuk. Nincs nagyobb élvezet annál, mint betekinteni egy furcsa, ismeretlen világba Polinézia, Mikronézia és Melonézia szigetcsoportjain. A távolság miatt viszonylag kevesen jutnak el ebbe a világba, de akiknek megadatott, mint például nekem, azok tudják: itt tényleg kuriózum minden.
Hadd ragadjak ki néhány izgalmas példát Óceánia szigetvilágából. Az érdekességek, vagy furcsaságok sorát Pápua-Új Guinea vezeti, ez vitán felül áll. Hogy miért? Talán ez a legvadabb terület a Földön, a pápuák és pigmeusok hazája, akik még most is gyakran cölöpökre épített lakokban és fákra szerelt kunyhókban élnek. Itt még emberevőkkel is lehet találkozni, nem ritka a skalpolás.769 nyelvet beszélnek az országban, ilyen sok etnikai csoport máshol nem is található egy nemzeten belül. Pápua-Új Guineában hordják a Holem nevű péniszvédőt, amit talán már sokan láttak dokumentumfilmeken. Hosszú, felfelé merevedő a védő, ami tökhéjból készül, s zsinórral van minden férfi derekához erősítve. Első látásra megdöbbentő jelenség, de később is nehéz megszokni.
Ehhez képest mennyivel kellemesebb élmény a tahiti nők látványa. Legalábbis nekünk, férfiaknak. Selyembőrű lányok, éj fekete hajzuhataggal, keletiesen metszett szemekkel, telt ajkakkal, s kis formás cicikkel. Ritka szerencséjük van a francia polinéziai uraknak, hogy ilyen hölgyek közül választhatnak. Nem csoda, hogy a híres festő, Paul Guaugint is megihlették a tahiti nők. Voltam Tahitin a Guaugin múzeumban, s megcsodáltam több képét.
A polinéziaiak húsz méter hosszú kenukat használtak, hogy eljussanak az óceán vizén egyik helyről a másikra vadászni a – nőkre és az állatokra. Tongán, Polinézia utolsó monarchiájában nem fordulhatott elő, hogy a lányokat szemérmetlenül hajtsák. Ott udvari nemesség szabta meg az illemkódexet, előírták a viselkedési és öltözködési szabályokat, a jó modor mindenek felettinek számított.
Ugye kevesen ismertétek e fenti tényt? Mint ahogy az sem köztudott, hogy Vanuatun a férfiak beavatása úgy zajlott, s zajlik ma is, hogy a bokára erősített liánnal le kell ugrani a legmagasabb fa tetejéről. Ez a mai bungy jumping elődje… Akinek sikerül túlélni, az más rituálékon is részt vehet, s férfit faragnak belőle.
Fidzsin veszélytelenebb, ember közelibb ceremóniákat tartanak. A legfontosabb szertartás itt a káva ceremónia, ez speciális narkotikum. A gumóból sárga port őrölnek, azt összekeverik vízzel és iszogatják egész nap. Ettől olyan kábultak. Engem is meghívott egy falu törzsfőnöke egy káva ceremóniára, de olyan rossz volt ez az ital, hogy alig tudtam lenyelni egy kortyot belőle.
A lakosok fele indiai származású, ezért imádják a curryt is, amit persze ételekhez kevernek nagy mennyiségben.
Fidzsin látni totemeket, de olyan szoborkultúra, mint a Húsvét szigeteken látható sehol a világon nem képzelhető el. A Húsvét szigetek, akár hihető, akár nem, onnan kapta a nevét, hogy a holland Jacob Roggeveen hajós húsvétkor fedezte fel. A keresztséghez fűződően komolyabb történetre számított a világ, ez bizonyos. A szigeten összesen 886 vulkáni tufából faragott szoboralakot látni, hatalmasakat, ez teszi igazán különlegessé az amúgy Chiléhez tartozó területet.
Óceániában a Marquesis-szigetek magas, meredek hegyei miatt híresek, Palau a trópusi vegetációja miatt, Nyugat Szamoa azért izgalmas, mert ott még mindig pálmalevelekből építik a viskókat, Bora Borát pedig azért szeretik, mert korallzátony veszi körül a meseszép kék lagúnát. A föld itt valójában egy tűzhányó teteje. Megfordultam Bora Borán is, s amikor ott voltam, megpróbáltam elfelejteni, hogy egy tűzhányón nyaralok, hála az égnek nem is történt semmi bajom.
Óceániában a legismertebb szigetek a Hawaii szigetek, s Új-Zéland. Ez utóbbi 270 ezer négyzetkilométer, hatalmasabb, mint Nagy Britannia. Új-Zéland igazi madárparadicsom, mivel itt nem élnek ragadozók, ezért a legtöbb madárnak már nem is volt szüksége szárnyra, nem kellett repülve menekülni. Nem véletlen, hogy Új-Zéland nemzeti madara, a kiwi csak futni tud.
Földrajz órákon tanultuk: James Cook hajós forradalmasította a navigációt a hosszúsági fokok kalkulációjával. Örökké hálásak lehetünk neki és társainak, akik felfedezték számunkra Óceánia csodás világát.
Hirdetés
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még legalább 100 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat. Ha szeretnél fél áron hozzájutni a népszerű utazási riportkönyveimhez, akkor menj a főmenüben a Könyv rovathoz, s on-line megrendelheted bármelyik riportkönyvemet 50% engedménnyel!
Ha szeretnél hotelt foglalni bárhová a világban, akkor klikkelj rá most a booking.com egyik banner hirdetésére a blogomon, s már on-line foglalhatsz is azonnal!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 108 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!