A Csatorna-szigeteken pihenek. Nem vicc, létezik ilyen turistahely a Földön. Nézd meg a térképen!
július 17, 2017„Virágokkal írt költeményt” találtam Walesben, a Bodnant-kertekben!
július 17, 2017Az ékesszólás képességével ruházott fel az írországi Blarney-kő, mert megcsókoltam!
Mi jut eszedbe Írországról? Guiness sör, whiskey, eső, birkák? Ennél azért a zöld sziget sokkal többet tartogat. Itt van például Cork (Cobh). Az ország déli részén fekvő, második legnagyobb ír város, könnyen elérhető országúton Dublinból, csak 200 km-re van, s meseszép.
Cork híres kikötője Cobh, ez az a hely, amelyben leginkább gyönyörködhetsz, népszerűségét mély vizének köszönheti, mely alkalmassá teszi kikötőjét a hatalmas tengerjáróhajók kikötésére. A legnagyobb luxushajók egyik kikötőpontja is általában Cobh, így az Azamara társaság is itt áll meg rendszeresen. Én ezzel érkeztem.
Cobh kikötőjében felvilágosítottak, az 1912-ben az észak-írországi Belfastban épített Titanic is itt vert horgonyt utoljára – elsüllyedése előtt. Ez volt tehát az utolsó állomása, amikor is 123 ír utas csatlakozott a fedélzeten tartózkodókhoz, és így indult az elsüllyeszthetetlennek hitt Titanic 2207 fővel első és egyben utolsó útjára.
Itt alakult meg egyébként a világ első Yacht Klubja is, 1720-ban, Royal Cork Yacht Club néven.
Az eredetileg Queenstown-nak nevezett várost 1922-ben nevezték át, ekkortól viseli a Cobh nevet. Szerencse, hogy ez történt, mert így nem keveri össze senki az új-zélandi Queenstown-nal.
A kikötőváros számos látnivalót tartogat. Én az órámra sem pillantottam, repült velem az idő, annyira lekötött minden.
Itt található Írország egyik legmagasabb épülete a St. Coleman’s Cathedral, mely dombra épült, így nagyon szép kilátás tárul eléd, ha fentről nézel lefelé.
Cobh múzeumát a régi vasútállomás épületében rendezték be. Több mint 6 millió ír vándorolt ki Amerikába, Új-Zélandra, Ausztráliába és Kanadába a nagy éhínség idején, és közülük több mint 3 millióan Cobh-ból indultak. A Cobh Heritage Centre pontosan bemutatja ennek a történetét. A múzeum előtt áll Annie Moore és két öccsének szobra. Ők voltak az első sikeres amerikai emigránsok.
A város szépségét adja a színes házacskák a parton és a hegyre felfelé vezető úton is. Igyekeztem sokat lefotózni ezek közül. Számos szállást, éttermet, pubot találhatsz a zsúfoltnak tűnő, színes városban, hajókirándulásra is indulhatsz innen, illetve gyalogtúrára is.
Körülbelül 20 percnyi autóútra található Corktól Oldhead of Kinsale. Ne hagyd ki, ha erre jársz! A félsziget spiccét, amin a világítótorony is megbújik, egy luxus golfklub sajátította ki, a régről megmaradt várfalak, és biztonsági őrök védik a kíváncsiskodó szemek elől. Ennek ellenére megéri ellátogatni, a sziklafalak menti séta még így is óriási élményt nyújt. A távcső mindig jó szolgálatot tesz. Láthatod ezzel a sziklafalakba fészkelő sirályokat, tengerből felbukkanó fókákat és bármikor tiszteletét teheti egy bálna is.
Tömegek érkeznek az év minden szakában a Blarney kastélyhoz, ami a környéken az egyik kötelező látnivaló. A 15. századi várat az ország egyik legnagyobb törzsfőnöke építtette és már több száz éve vonzza a látogatókat. A kastély egy része romos állapotban van, néhány terme azonban nyitva áll a látogatók előtt. A gyönyörű látkép és főként a Blarney-kő azonban a világ minden tájáról rengeteg turistát csábít ide. A híres kő, ami az ékesszólás képességével ruházza fel azt, aki megcsókolja, sokak szerint eredetileg az ír királyok koronázási köve volt. Én is megcsókoltam a követ, s most várom, hogy ékesebb beszédeket tudja tartani. Egyelőre nem vettem észre magamon változást, igaz azóta még nem is volt fellépésem vagy felszólalásom…
A kastély óriási kertjében természetes szikla alakzatok, arborétum és egy különleges, mérgező növényekkel teli kert is található. Ide mindenki saját felelősségére léphet be, hiszen olyan, a világ valamennyi tájáról származó növényekkel van tele, melyek akár halálos mérgezést is okozhatnak, ezért megérinteni sem szabad őket. A toxikus anyagokat tartalmazó növényeket évszázadokon át használták a gyógyászatban is, ahogyan a kert mottója is mondja: “Vagy megöl vagy meggyógyít!”
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még legalább 100 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat. Ha szeretnél fél áron hozzájutni a népszerű utazási riportkönyveimhez, akkor menj a főmenüben a Könyv rovathoz, s on-line megrendelheted bármelyik riportkönyvemet 50% engedménnyel!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 108 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!