A perzsa sah szintjén fogadtak Dohában, a dollármilliomosok játszóterén, egy iráni étteremben!
július 13, 2017Háromszor is megmásztam a Machu Picchut, a világ hét új csodájának egyikét, az inka legenda részét Peruban!
július 15, 2017Két kilométert gyalogoltam a dubrovniki bástyafal tetején, s innen csodáltam a dalmát város forgatagát, meg az adriai tengert
Dubrovnik Dalmáciában található. A város maga a csoda. Az egyik kedvenc helyem. Szeretik itt a szilvapálinkát, a Maraschino-likőrt, a brandyt. Nem hagytam ki én sem ezeket, amikor a feleségemmel ott jártam, még jó, hogy a nagy melegben nem szállt a fejünkbe egyik szeszes ital sem! Kiülős éttermek kínálják a finom étkeket, a horvát specialitásokat, a tintahalat grillezve, a cevapcicát, s hozzá jófajta borokat. Ezeket is megkóstoltam! Tintahalat szinte minden nap ettem. Mert soha nem tagadom meg magamtól a jót!
Évente közel ezer tengerjáró hajó dokkol a kikötőjében. Én az Azamara társaság hajójával érkeztem ide. Ez óriási bevétel a városnak. Mármint a hajók érkezése, hiszen a fedélzeten ezrek várnak kiszállásra minden alkalommal. S akkor még nem is beszéltem arról, hogy mennyien érkeznek szárazföldön motorral vagy autóval a dalmát városba!
Dubrovnik a 7. században alapult. Sok tölgyfa nőtt errefelé, ezért nevezték el a Dubrava tölgy szó alapján Dubrovniknak. 1929-ben lett az egykori Jugoszlávia legfontosabb kikötője. 1990-től Horvátország része. 1991-ben a dél-szláv háború idején komoly sérüléseket szenvedett, de szerencsére hamar restaurálták a várost.
Márvánnyal lerakott terek, kolostorok, templomok, középkori keskeny utcák, szökőkutak… Ezek a jellemzők Dubrovnikra. Az Onofrio szökőkút a leghíresebb. S a Sponza rektori palotát is mindenki ismeri, ahol a 15. században a Dubrovnik Köztársaság kormánya ülésezett. Gótikus palota ez, késő reneszánsz és barokk elemekkel, amelyek a rekonstrukciók során kerültek beépítésre. Ma történelmi és kulturális múzeum üzemel az épületben.
Szubtropikus klíma uralkodik Dubrovnikban, homokos partok várnak, ha itt szeretnél nyaralni. Cavtat falu a leghíresebb nyaralóhely a közelben. A kikötőből kishajók visznek ide. Kristálytiszta az Adria vize, emiatt lehet üvegaljú hajót is bérelni, s gyönyörködhetsz a víz alatti világban, a halakban!.
Maga a város akkor nyújtja a legszebb látványát, ha a bástya falon körbe sétálod. 12 euró egy főnek a sétálójegy, ami nem olcsó, de megéri kiváltani. 2 kilométeres a sétány. Ez a város szimbóluma. A falon 5 kis erőd látható, ebből három integrált része a falnak.
Látszik a sok új háztető, amelyeket a háborús károk miatt kellett felújítani. S látszik a szép táj, a jachtok, a nagy hajók, a tenger is.
Bent az óvárosban hömpölyög a tömeg. A sikátoros utcákban néha még forgalmi akadály is keletkezik. A szélesebb utcákon annyian vannak, mint egy focimeccs végén a stadion kijáratánál, amikor mindenki egyszerre szeretne kijutni az arénából.
A tömeg ellenére is bájos ez a hely. Keresd fel!
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még legalább 100 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat. Ha szeretnél fél áron hozzájutni a népszerű utazási riportkönyveimhez, akkor menj a főmenüben a Könyv rovathoz, s on-line megrendelheted bármelyik riportkönyvemet 50% engedménnyel!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 108 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!