Egyszerre álltam a Föld közepén, a világ északi és déli féltekén Ecuadorban az egyenlítő vonala fölött
július 1, 2017A Panama-csatorna zsiliprendszerét csodáltam, amely egy évszázada segíti a hajózást
július 3, 2017A Petronas-ikertorony tetejéről csodáltam meg a maláj fővárost, Kuala Lumpurt!
Kuala Lumpur fényeire, s az 5.6 milliárd USA dollárért épült Petronas-ikertoronyra már régóta kíváncsi voltam.
A Royal Caribbean Mariner of the Seas hajójával éppen Ázsiában jártam, s a Kuala Lumpurhoz közeli Port Klang kikötőben dokkoltunk. A maláj főváros innen másfél órányi autóútra van, kézenfekvő volt, hogy „átugorjak” ide egy kis városnézésre. A központban lehetőségem nyílt a Suria KLCC bevásárlóközpontban szétnézni, a 140 ezer négyzetméteres plaza üzletei kínálták magukat, hogy vegyek valamit. Luxus boltok sorakoztak az emeleteken, de volt itt művészeti galéria, sőt akvárium, s színház is.
Összesen 6 és fél órám volt, hogy megnézzem Kuala Lumpurt, ez nem sok, de több a semminél. S nem is bántam, meg a nagy rohanást, igen érdekes volt.
A Petronas-ikertorony a világ legmagasabb ikertornya: 451,9 méteres, 88 emeletes, s 39 lifttel lehet feljutni a különböző szintekre. Cesar Pelli argentin építész tervezte az épületet, amelynek megvalósítása 5.6 milliárd USA dollárba került. A poszt modern stílusú torony 1996-ban készült el.
Alaposan megismerkedhettem a torony építésének fázisaival a liftre várva, majd felrepítettek pár másodperc alatt 170 méter magasra, az úgynevezett Égi hídra. Ez az 58 méter hosszú, 750 tonnás acélhíd köti össze a 41. és a 42. emelet magasságában a két tornyot. Érdekesség, hogy az acélhíd nincs rögzítve a két toronyhoz, hanem tud csúszni rajtuk, a tornyok kilengése miatt. Miután megvizsgáltam a környéket az Égi hídról, akkor egy másik lift felvitt a 86. emeletre a kilátó szintre, ahonnan az egész város belátható 360 fokos panorámát élvezhettem.
Az ikertorony alatt csodás park terül el, szökőkutakkal, sétautakkal, s játszóterekkel. Élvezkedtem a látványban.
Az ikertoronyba csak limitált számú turistát engednek fel naponta, emiatt érdemes előre az interneten keresztül belépőjegyet vásárolni. Nekem szerencsém volt, hogy a helyszínen kaptam jegyet, s feljutottam, de nem ez a jellemző.
Vitathatatlan, hogy a legszebb épülete a maláj fővárosnak, az Abdul Samad Szultáni Palota, a Függetlenség terének ékszere. Ezt is látni fentről. 1897-ben épült, s akkor a Selangori szultánról nevezték el. A Függetlenség terén, az Abdul Samad Szultáni Palotával szemben, középen a világ legmagasabb zászlórúdja, a másik oldalon a brit időkből fennmaradt gyarmatosítói házak láthatóak.
Az ikertorony megnézése után a Nemzeti emlékműhöz is ellátogattam. Hatalmas és magával ragadó az a bronz szobor, amelyet az 1950-es felkelés emlékére állítottak fel. Az emlékművet medence veszi körül, csodás szökőkutak teszik hangulatossá. A kerítés mentén szép park zöldell, egzotikus fákkal teletűzdelve.
Ha tetszenek az írásaim, görgess lejjebb a mobilodon, s keresd meg a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak a cikkeim. Ha szeretnél még legalább 100 érdekes utazási riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat. Ha szeretnél fél áron hozzájutni a népszerű utazási riportkönyveimhez, akkor menj a főmenüben a Könyv rovathoz, s on-line megrendelheted bármelyik riportkönyvemet 50% engedménnyel!
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 104 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!