Desszert- és kávépillanatok húsvétra
április 14, 2017Az Óriások útja Észak-Írországban.
április 17, 2017A Titanic múzeum Belfast büszkesége
A húsvéti ünnepeket Belfastban töltöm. Az észak-ír fővárosban a Titanic kiállítás kötelező látványosság, minden turista iroda szervezi ide a csoportokat. A National Geographic 2011. novemberében Belfastot a világ 20 legfontosabb turista célpontja közé sorolta, amelyhez nagyban hozzájárult, hogy a Titanic múzeumot megtervezték és létrehozták, hogy a világ erre összpontosíthasson. Azóta olyan sok látogató volt, hogy Belfast még előbbre lépett a turisztikai rangsorban.
Budapestről olcsón Dublinba repültem a Ryaniar fapados légitársasággal, s onnan csak másfél óra az AirCoach buszával Belfast. Érdemes ide eljönni pár napra, igazi „ékszerdoboz” a jól áttekinthető, szépen felújított, mindössze kétszázezer lakosú mini főváros.
Kelj át a Lagan-hídon, menjen végig a Queen’s úton egy korábbi hajógyár szívében, s megpillanthatod azt az épületet, amit nemrégiben emeltek. Ez a Titanic látogató központ, amely a több mint 100 éve elsüllyedt hajó alakját formázza, s amely oly sok izgalmas élményt nyújt a turistáknak. Én is elámultam itt.
A Titanic kiállítás épületét, éppen annyi idő alatt húzták fel, mint ameddig tartott egy évszázaddal ezelőtt a hajó megépítése – ugyanezen a területen. Eric Kuhne építész ultra modern terve hasonlít a Titanic hajóra, sőt tulajdonképpen négy hajó orrát formázza. A kiállítás épületének pozíciója megegyezik azzal, ahol gyártották a Titanicot és a magassága éppen a hajó magasságával egyenlő. Az épület fémlapocskákkal fedett, s amikor a nap rásüt, akkor olyan fényjáték alakul ki, mintha a víz hullámozna. Még egy különlegesség: a levegőből nézve az épületegyüttes egy fehér színű csillagot formáz, amely a Titanic üzemeltetőjének, a White Stars cégnek volt egykor az emblémája. Az épületet medencék veszik körül, s a vendégeket, igény szerint, körbeviszik Belfast ipari parkjában.
Belfast nem nagyon sietett azzal, hogy a Titanic történetét feldolgozza. Pontosan 100 évet várt rá, hogy az elsüllyeszthetetlennek hitt hajó rossz emlékét átformálja az emberek agyában. A Titanicot hatalmas büszkeséggel bocsátották vízre 1912-ben, s két hét sem telt el, hogy azután elsüllyedt, megtalálva örök nyughelyét az Atlanti-óceánban. Az elmúlt évtizedekben sok ország több városa, amelynek valami kicsi köze is volt a Titanic építéséhez, számos attrakciót hozott létre, míg Belfast illetékesei nem tudtak mit kezdeni a történettel. 2012-ben aztán a Titanic kiállítás megnyitásával tulajdonképpen a mérnöki munka diadalát ünnepelték, hogy annak idején sikerült ilyen hajót megalkotni. S ne feledjük, a kiállítás új történeteket is a közvélemény elé tár, az építőmunkásokról és az utasokról egyaránt.
A hatemeletes épületben a Titanic sztori minden részletét megtudhatod. A századfordulós években kezdheted az utad a bemutatótermekben, hogy képet kaphass arról, miért éppen Belfast iparosodott annyira 100 évvel ezelőtt Európában, az a város, amely a brit birodalom 3. legnagyobb települése volt? A kiállítás a továbbiakban részletesen ismerteti a hajó építésének minden mozzanatát, s eljuthatsz egészen a hajóroncsok bemutatásáig, s néhány tárgy kiemeléséig. Még a jövőről is szól a múzeum, arról, hogy milyen expedíciókat terveznek indítani a Titanichoz, amely az óceán mélyén fekszik.
Tíz terem és tíz interaktív bemutató vár téged, s hasonló illatok, zajok fogadnak az épületben, mint ami egykoron a hajógyárban volt. A kaland egyik csúcspontja, az a Disney-land attrakciókhoz hasonló utazás, amely a hajógyár üzemeiben visz végig, a barlangvasutszerü kocsikban, narrátorral. A másik különlegesség, az az üvegpadló, amelyre ráállhatsz, s alattad látható a tenger fenekén a hajóroncs, amelynek minden szegletébe bekukkanthatsz.
Ha szeretnél magadnak emléket a Titanicról, a hatalmas ajándékboltban körülnézhetsz, s válogathatsz.
Érdekesség, hogy a céges fogadások részére nagyon látványos termek állnak rendelkezésre az épület ötödik és hatodik emeltén, éppen úgy berendezve, mint a Titanicon. A bankett teremben 750 ember vacsorázhat egyszerre olyan óriási ez a helység, ami az épület legfelső szintjén kapott helyet.
Ha szeretnél még közel száz érdekes riportot olvasni, akkor szörfölj az alomutazo.hu honlapomon, s a főmenüben böngészd végig a rovatokat. Ha tetszik, keresd meg az alomutazo.hu honlapon a jobb oldali hasábon a Facebook boksz és a „Feliratkozás hírlevélre” jelölések között a Tetszik + Megosztás + Követem gombokat és klikkelj rájuk, mert ezzel segítesz, hogy minél több emberhez eljussanak az írásaim.
www.alomutazo.hu
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 104 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!