Perth a világ legizoláltabb városa
február 24, 2017Ha Dubaiba utazol, megszervezi programjaidat a TravelDubai magyar utazási iroda!
február 24, 2017Sydney és a Kék-hegyek
Ausztrália iszonyatosan nagy ország. Ha Észak-Amerikára helyeznék a szigetet, akkor 48 államot fedne le. Ehhez képest megdöbbentő, hogy mindössze tíz nagyvárosa van, s ezekben tömörül a lakosság kilencven százaléka. Sydney valamennyi közül a legismertebb, a legcsodálatosabb, ide áramlik a legtöbb turista. Sokan úgy gondolják, hogy ez a főváros, de nem így van: Canberra a közigazgatási központ.
Természetesen a látogatók többségét a Sydney-öböl vonzza. Ez az, amit százezer fotón láthattál már a Harbour Bridge, vagyis az öblöt átívelő híd főszereplésével, valamint az Opera képével. Az igazán aktív utazók természetesen a Sydney Tower tetejéről nézik meg először a tájat, mérik fel a terepet, majd utána csemegéznek lent, s tesznek kirándulásokat egy-egy kiszemelt célponthoz. A torony 305 méter magas, innen tényleg fantasztikus lehetőség nyílik a csodálkozásra. Nem túlzás: olyan látvány tárul elénk, amelyen csak ámuldozni lehet. Hogyan teremthetett ilyen pazar világot a természet?
A kikötőből számos kirándulóhajó indul. Érdemes befizetned rövidebb-hosszabb ringatózásra, hiszen a víz felől egy újabb oldaláról ismerheted meg Sydneyt. Amikor szikrázóan süt a nap, s visszaverődnek a fények a hatalmas felhőkarcolók füstüveg ablakairól, akkor olyan érzésed támad, mintha milliónyi csillag szikrázna, s repülne át a vízfelszín felett. Természetesen a fő szám az Opera mellett elúszni. Sőt, kiszállva betekinteni a zene szentélyébe.
A furcsa, többszörös kagyló formájú épület gigantikus méretű. Öt színházterem, egy kiállítócsarnok és két vendéglő foglal helyet benne. Tizenkilenc évig építették, s Sydney jelképévé vált. Az ára 102 millió dollár volt, de 1932-ben ez nagyon sokat ért, messze többet, mint a mai értéke. Belül egyébként némi csalódást okoz az Opera. A nagyteremben műbőr üléseket helyeztek el, az ember általábanet másra, igényesebb megoldásra számít.
A kíváncsiskodók kedvenc helye még Sydneyben az Opera mellett a Darling Harbour. Üzletek, éttermeket, szórakozóhelyeket találhatsz itt, mind dugig tele van üzletemberekkel és fiatalokkal. Az egész napot kellemesen eltöltheted, annyi a látnivaló.
Fel kell hívnom a figyelmed, hogy itt épült fel a világ legnagyobb 4 D-s Imax mozija, ekkora vásznat talán el sem tudsz képzelni, mint amekkorára itt vetítenek. A negyedik dimenzió azt jelenti, ha éppen a film megkívánja, akkor géppel szelet csinálnak a nézőtéren, vagy vízzel fröcskölnek, esetleg a szék ráz, mintha göröngyös úton haladnál. Mindent annak érdekében tesznek, hogy az élmény teljesen életszerű legyen. Különlegesség, hogy az ausztrálok egy monorailt építettek, amely hozza-viszi a központból a turistákat. Ezt az egysínű, emelt vasutat nagyon sok fényképen örökítették meg, nemcsak hasznos jármű, hanem jól is mutat.
A jólét az üzletek, portálók berendezésén, s az áruk minőségéből könnyedén lemérhető a Darling Harbourban. De ugyanez mondható el a The Rocks-ról is, amely nem más, mint Sydney öreg városrészének az elnevezése. Itt kezdődött minden, legelőszőr, amikor még börtön szigeteként funkcionál Ausztrália, itt rakták ki a rabokat. Most ezen a helyen olasz, thai, francia, bajor, s más nemzetiségi éttermek és szép butikok vannak. Lehet úgy ebédelni vagy vacsorázni, hogy közben a Harbour-hidat és az operát bámulod. A bajor étteremben sült kolbász is kapható párolt káposztával, ahogyan az Münchenben is szokás. S perecet is árulnak…
Nagyon rokonszenves az is, ahogyan az ausztrálok az őseikkel bánnak, az aboriginalokkal. Ebben a negyedben sok boltban árulják az ősök zeneszerszámait, szobrait, s egyéb munkáikat, sőt néhány aboriginal teljes harci díszben meg is jelenik az utcákon, hadd fotózzák őket.
Ha már megunod a városi nyüzsgést, akkor Sydneyben könnyedén a tengerparton találhatod magad. Most a csúcs Manly, ez a gazdagok beach-e a helyi rózsadombiak itt fürdőznek. Manly számit Budának, a Pesti oldalon pedig a Bondi Beach városi fürdőhelyet jegyzik, ami igen népszerű a strandolók és a szörfösök körében egyaránt. Ritka, hogy ennyire közel a belvároshoz már finom homokos part hívogat, éppen ezért sok fagylaltos, pizzás, cafés és üdítős cég települt ki a partra, hadd legyen a kiszolgálás első osztályú.
Meg kell említenem, hogy Sydneyben nagyon sok a kínai. Hatalmas kínai negyedben élnek, de lassan ellepik a fő sétálóutcát és a londoni Harrodshoz hasonló hatalmas bevásárlóközpontot is a fő utcán. A helyiek nem panaszkodnak a sok kínai miatt, mert azt mondják, hogy szorgalmasak, s hasznosak a városnak. Ők tudják, mi a teendő, s nem segélyekből akarnak tengődni.
A városban nehéz autóval közlekedni, olyan nagy a dugó. A 4 millió ember eláraszt mindent. Pedig itt aztán épült annyi felüljáró, alagút, híd, soksávosak az utcák, s mégis. A parkolás méreg drága, jobb, ha tömegközlekedéssel vagy gyalog teszed meg az útad a belvárosban. A turisták részére a nagyvárosokban szokásos emeletes buszok „hop on hop off” szolgáltatást biztosítanak, vagyis bárhol felszállhatsz leszállhatsz, csak egy jegyet kell venned, s 3 órán át körbemehetsz vele Sydney-n.
Ha egyébként Sydneyben jársz, akkor szinte kötelező ellátogatnia a Kék-hegyekbe olyan óriási élményt nyújt ez a túra.
Az FJ Tours cég 20 éve, minden nap szervez utakat kis csoportok részére a Sydneytől 70 kilométerre lévő természeti látványossághoz a világváros belső kerületeiből.
Reggel 7 órakor indulok a Sydney kínai negyedéből, a világhíres Darling Harbour kikötő mellett lévő Citigate hotelből a túrára. Egy órás városnézéssel kezdjük a napot, amíg összeszedi a sofőr a többi vendéget a kisbuszba, s ez idő alatt átfogó képet kapunk vezetőnktől a helyi látványosságokról, Sydney múltjáról, jelenéről.
Miután elhagyja a várost a légkondicionált luxus kisbusz az első megállóhelyünk a Fatherdale vadaspark. Itt barátságot köthettem a koala macikkal, wombatokkal, kézből etethettem a kengurukat, láthattam dingókat, hüllőket, szép madarakat, s kaptam ajándékba egy csodás koala kitűzőt.
Ez az emlékezetes program után a történelmi kisvárosban, Leurában állunk meg, hogy sétáljunk egy kicsit, megnézzük az antik boltokat, a kézműves műhelyeket, betérjünk a helyi csokoládé boltba, ami Ausztrália-szerte ismert, s megkóstoljuk a Devonshire teát.
Délben büfé ebédre vagyunk hivatalosak a csoporttal, méghozzá a híres Katoomba Golf Clubba, amely a Kék-hegyek tetején létesült, s a maga nemében emiatt egyedi. A finom falatok elfogyasztása után természetesen körbejárom a pályát, s fényképezem a legszebb lyukakat.
Az ebéd után van módom megtekinteni a híres Három-nővér sziklát, s az ausztrál Grand Canyonnak számító Jamison-völgyet.
A Kék-hegyek az év minden szakában mágikus élményt nyújtanak. Egyszer hűvös, máskor frissítő. A hegyekben eukaliptusz fák találhatók, amelyeknek olajos kipárolgásuk van, s ez okozza, hogy az egész völgyben kékes színű a levegő. Annyira különleges ez a táj, hogy 2000-ben az Unesco a Világörökség részének nyilvánította, sőt 2007-ben a 15 legnagyobb természeti kincs sorába is bekerült.
A Három-nővér szikla a leglátványosabb része a Kék-hegyeknek. Milliókat vonz az nyugati autósztrádától csak 2,5 kilométerre lévő a kilátó, egész pontosan a Katoomba Visszhang Pont, ahonnan fantasztikus fotókat lehet készíteni. A szikla együttest még az ősi bevándorlók, az Aboroginalok nevezték el, a legendájuk szerint a Katoomba törzshöz tartozó három nővért Meehnit, Wimlaht és Gunnedoot kővé dermesztettek, mert egy olyan törzs férfijaiba lettek szerelmesek, amely ellenlábas volt. Emiatt háború is kitört a két törzs között, s a nővérek testvérei azért kérték fel a varázslót, hogy változtassa őket sziklává, hogy túléljék a harcokat. Sajnos a csatában a varázsló is elhunyt, így aztán nem volt ki visszacsinálja az akciót, s a három nővér mindmáig sziklaoromként néz le ránk.
A sziklaformátum szinte minden évszakban más színekben pompázik. A sok látogató miatt este 11 óráig reflektorokkal megvilágítják, így este is érdemes ellátogatni ide, ha éppen valakinek úgy adódik ideje. A Három nővér 922, 918 illetve 906 méter magas szikla.
Nagyon kellemes a Skyway függővasúttal átkelni a völgyön, s onnan, a magasból is megtekinteni a tájat. A völgyben az esőerdőben nagyot sétálhatsz, s fogaskerekűvel térhetsz vissza aki induló állomásra.
A túraszervező cég lehetőséget biztosit a kirándulás során az Aboriginal központ megtekintésére is, s még egy show-t is beiktat a programba, amely nagyon látványos. A sziklafestéstől a táncokig megismerheted az őslakosok kultúráját.
A Kék-hegyekből visszafelé a Parramatta-folyón a Captain Cook társaság hajóján jutsz el Sydneybe. Csodás hajókázás ez az Olimpiai Parktól egészen a Sydney Operáig.
Régi álmom valósul meg, hogy a Sydney öbölben olyan képeket készíthetek, amelynek hátterében a különleges alakú Sydney Opera látható… Ott jártamkor éppen a Carment játszották, örök darab, mindig nagy siker, bárhol is mutatják be a világon.
A mámorító opera előadások után van lehetőség másféle mámorra is. Elsősorban a borkóstolásra gondolok, hiszen Sydneytől csak kétórányi autóútra található Hunter Valley, amely Ausztrália egyik legismertebb és nemzetközileg is legsikeresebb borvidéke, ahol a híres Semillon borokat készítik. Szervezd úgy az utadat, hogy eljuss ide is!
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 104 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!