Goa a legfelkapottabb hely Indiában
február 24, 2017Tokió a világ legdrágább városa!
február 24, 2017Hanoi: mauzóleum, rizs, bicikli
A vietnami fővárosban, Hanoiban sok a kommunista csökevény, egyre másra látni a sarló és kalapácsos világ maradványait, de már bontakozik a kapitalizmus, akadnak jelek a pénzuralomra is. Az utcákon még uralkodik a bicikli, de már kezdi felváltani a motor, s azt mondják a helyiek, hogy nincs messze az idő, amikor már a többség autókkal fog száguldozni. A buzdító kommunista jelszavakkal teli vörös transzparensek előbb utóbb eltűnnek majd, az emberek abban is bíznak, hogy már nem sokáig ellenőrzi a központi kormányzat a médiát.
Hanoi mindenképpen izgalmas úti cél. Ajánlom mindenkinek, aki Ázsiába készül. Vietnámba novembertől áprilisig érdemes utazni, ez a száraz időszak, az átlaghőmérséklet húsz fok, májustól októberig viszont az esős évszak idején 30 fok vagy annál több van naponta. Még az éjszakák is forróak.
Hanoiban legfontosabb turisztikai látványosság természetesen a Ho Schi Min mauzóleum. Hosszan kígyózik a sor Ho apó nyughelye előtt, kettesével kell állni, mindig mozgásban kell lenni, fotózni tilos, s az üvegkalitkában fekvő vezér bebalzsamozott alakját kellő áhítattal kell megnézni. Szép munka, az biztos, tanúsíthatom: olyan az ágyban fekvő test, mintha élne, ez egyébként annak köszönhető, hogy minden esztendőben három hónapos „nagyjavításra” viszik Ho apót Moszkvába, ahol a Lenin mauzóleum szakemberei veszik kézbe, s frissítik fel, hogy élethű legyen.
Ho apó a nép egyszerű gyermeke volt, még ha az első is lett a legelsők között. Kétszobás szerény otthonát meg lehet nézni, én is láttam, semmiben sem különbözik az átlagember nyomorúságos lakásától. Egyszer talán majd ezek a lakások is szebbekké válnak, az álom mindenestre benn él az emberekben.
A vietnámi fővárosban még egy épületre nagyon büszkék a mauzóleum mellett. Ez az Irodalom temploma, 1070-ben épült, s hat évvel később itt alakult az első vietnami egyetem. Ma is ezt a funkciót tölti be, öt fakultása van, aki ide jár, az komoly képzést kap.
Az 1049-ben épült egy oszlopos pagodát is, sokat fényképezik a turisták, én is megörökítettem. Igen pici, de annál híresebb. 1,25 diaméteres fa oszlopra építették rá a szentélyt, amit 1955-ben újították fel. Szinte kötelező látni a Ngoc Son templomot is. A Hoan Kiem tó közepén egy kis szigeten áll, fa hídon lehet átjutni oda. Rengetegen látogatják a katonai múzeumot is, ahol még Míg 21-es harci gépek, angolul jet fighterek is kiállításra kerültek. A múzeum természetesen emléket állít a vietnámi-amerikai háború borzalmainak.
Hét és fél millió ember él Hanoiban, a lakosság tudja, hogy fontosak a turisták, sok pénzt hoznak, s emiatt szeretik a látogatókat. Nem kell félni sehol, s bátran megkóstolhatod az éttermekben a helyi ételeket. Természetesen a rizs a fő táplálék, ezernyi módon készítik el. Vietnam 1980 óta a legnagyobb rizs exportőr a világon, de azért jut a helyi lakosoknak is. Ami az ételeket illeti, ajánlom a Pho-t, ami rizses nudli leves, a Cha Giot, amia tavaszi tekercshez hasonlít a legjobban, a Goi Ngo Sent, ami saláta különlegesség, lótusszal, kis rákokkal és mogyoróval keverve.
A legszebb étterem egyébként Hanoiban egy francia villában található, a neve: Hanoi Évszakok. Szépen dekorált, s a legjobb étel, a kacsa – narancs szószban. Elég drága, de csak helyi viszonylatban, a külföldi turistáknak nem okoz gondot kifizetni az árát.
Ha valaki Hanoiban jár természetesen nem szabad kihagynia azt az egynapos kirándulást, ami a Halong-öbölbe vezet, magyarul Sárkány-öböl a neve. Ez a világ egyik legszebb helye, a tengerből csodás, magas sziklaszigetek állnak ki, elegánsan mutatják magukat. Úgynevezett tradicionális junkákkal hajózhatod körbe a szigetvilágot, ha csoporttal mész, akkor a létszámtól függően 50-100 dollárba kerül ez a kirándulás. A négyórás hajóút során megmutatják a legendás Thien Cung és Dan go barlangokat is.
A fáradtságos túra után visszatérve Hanoiba rendelj a szállodában egy tradicionális talp masszázst, ez mindjárt helyre tesz, lelazít. Igyál utána trópusi gyümölcsökből készített friss dzsúzt, s elmélkedj egy kicsit valamelyik buddhista szentély előtt, van belőle sok. Ha még füstölőt is gyújtasz, akkor tényleg teljesen ellazulhatsz, ahogy a vietnami lakosok szokták…
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 104 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!