A montenegrói Plantaze Borászat egy korábbi katonai bázis hangárjában a hegy alatt
február 24, 2017Courchevel – drága ételekkel, borokkal
február 24, 2017Ferragamo különleges borai
A Castiglion del Bosco borászat Montalcino észak-nyugati részén található Olaszországban. A 2000 hektáros birtok nagy részét tölgyfaerdő borítja, jelentős területen termesztenek bio növényeket, 62 hektáron pedig kizárólag Sangiovése szőlőt. Két egymástól teljesen különválasztható termőterületet különböztethetünk meg, amelyeken más a talaj, más a mikroklíma, a 20 hektáros Gauggiole és a 42 hektáros Cappana szőlőtáblákat.
A Castiglion del Bosco magában foglal egy kastélyt, s egy templomot is, amely 1100-ban épült, s amelyet a 13. században a Cacciaconti Trequanda család várfallal vett körül, s egy bástyával egészített ki a dombtetőn. Ez mindmáig – bár kicsit romosan – de látható.
A Castiglion del Bosco prominens szerepet játszott az egykori Sienai Köztársaság életében, a 13. században az itt élő fizették a legtöbb adót. Ma csodásan felújított kastélyszálloda várja a várfalak között a vendégeket.
A Castiglion del Bosco majdnem láthatatlan borászat, annyira megbújik az erdőben, nehéz megtalálni. Arra tervezték, hogy a legexkluzívabb borokat készíthessék itt. Jómagam is csak többszöri nekifutásra találtam meg, pedig a helyi lakosok eligazítottak. A GPS itt nem működött.
Ugo Fabri borszakértő és sommelier fogadott a pincészetnél, hogy bemutassa nekem, miként készül itt a bor. A Sangiovése szőlőt gondos kézi szüret, szelektálás, majd préselés után a gravitáció segítségével 100-150 hektoliteres koracél tartályokba töltik. A fermentálás után kerül a nedű francia tölgyfahordókba, amelyeket félig a föld alatt, klimatizált helységben tárolnak.
A kóstolóhelységből a vendégek hatalmas panoráma ablakon keresztül láthatják az érlelő pincét, ahol minimum 3 évet tölt a bor. Ez után üvegekbe kerül a nedű majd 6-36 hónap palackérlelést követően dobják piacra.
A pincészet stábja büszke arra, amit csinál, s boldogan vár mindenkit, hogy csatlakozzon a Castiglion del Bosco borszerető „családjához”, a Bor Barát Klubhoz. A tagok rendszeres hírleveleket kapnak, kapcsolatban lehetnek a borásszal, s élvezhetik a speciális ajánlatokat.
Meghívásos alapon működik egy Millecento elnevezésű Bor Klub is, amely a világ egyik legelegánsabb szervezetének számít. Ennek a bortrezorral kombinált kóstolótermét maga a világhíres Massimo Ferragamo tervezte, aki a borászat tulajdonosa, s gyakran megfordul itt barátaival. Talán mondani sem kell, lélegzetelállító a klubhelység…
A birtok meglátogatása után lehetőségem nyílt a következő három féle bort megkóstolni, amelyhez igen elegáns, névre szóló kóstolólapot is kaptam.
Rosso di Montalcino 2013. Ehhez a borhoz a Gauggiole területről válogatták a szőlőt. Bársonyos bor, szép színnel, delikát bukéval, kiegyensúlyozott struktúrával, hosszú lecsengéssel a szájban. Könnyen iható, a mindennapok bora.
Brunello di Montalcino 2010. Ez a bor a Capanna területről származik, amely a Földközi-tenger irányába néz. A mikroklíma érezhető a boron, annyira komplex, szuper. Iz világa szinte teljesen betölti a szájüreget, illatjegyei jól tükrözik a Sangiovése szőlőt. Színe mélyvörös.
Brunello di Montalcino Campo del Drago, 2009. Ez a bor a Capanna terület legjobb másfél hektáros dűlőjéből való. Ez a pincészet zászlóshajója, kiváló termék, amely a Sangiovése szőlő minden ízét, aromáját, illatát magas szinten tükrözi. Vörös húsok mellé ajánlott, tartalmas, nehéz vörösbor.
Toszkánába sok magyar utazik autóval. A világhíres divatdiktátor borpincéjét ne hagyd ki, ha Olaszországban Montalcino környékén jársz.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 104 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!