Adelaide – nyugodt tengerparttal
február 24, 2017Melbourne meglepetései
február 24, 2017Ausztrália: nagy sziget, kis földrész
Ausztrália 150 millió éve lett önálló sziget, addig a földtörténeti tények szerint egybeforrt az Antarktisszal és Dél-Amerikával. Jelenleg a Csendes-óceán nyugati részét uralja, akkora területtel, mint az Egyesült Államok – Alaszka nélkül. 23,5 millió ember él Ausztráliában, érdekes módon 95 százaléka a part menti sávon. Négyzetkilométerenként mindössze 2 fő a lakosság száma, ami azt jelenti, hogy ez a legritkábban lakott település.
Cook 1770-ben Port Jacksonnak keresztelte Ausztráliát. Cook sajnos az Endavour nevű hajójával nekiütközött útja során egy nagy korallzátonynak, emiatt 7 hétig vesztegelnie kellett, amíg javították a bárkát. Hogy ne teljen üresjáratban az idő, fehér kolóniát alapított. Borzalmas vége lett szegény kapitánynak, 1779-ben Hawaiion megölték, sőt a barbár őslakók meg is ették a testét, csak a koponyája maradt meg, no és gondolatban a felfedezései. Többek között az ő nevéhez fűződik Ausztrália termékeny keleti partjának a felfedezése is…
Ausztráliában minden megtalálható: tengerpart, korallzátonyok, sivatag, őserdő, hegyek, csupa üveg felhőkarcolók, törzsi rituálé, őslakosok és modern emberek. Eredetileg bűnözőkre és bevándorlókra alapult nemzet, ma jólét, a gazdagság, és a kultúra jelképe. A lakosság négyötöde nagyvárosokban él, mindössze 1,5 százaléka őslakos, akik rendszerint szegények. Területileg több részre osztható: Queensland, Új-Dél-Wales, Victoria, Tasmánia, Dél-Ausztrália Nyugat-Ausztrália és az Északi terület különböztethető meg. A kontinens belsejét outback-nek hívják, tüskés cserjék találhatók itt, porviharok tombolnak. Elsivatagosodott pusztáról beszélhetünk, néhol sziklákkal. A leghíresebb szikla az Ayers Rock, amely a világ legnagyobb monolitja. Az ország belsejét a Simpson, a Nagy Viktória és a Gibson-sivatagok töltik ki.
Ki gondolta volna 1788-ban, amikor a Brit Korona büntetőtelepe lett a sziget, hogy a madarakra bumeránggal vadászó nomád vándorok késői leszármazottai olyan fényűző életet élhetnek majd, mint a mai ausztrálok? Szinte az ország minden részén irígylésre méltóak a lakosok. Queensland Brisbane-re, a Gold Coast-ra és a nagy korallzátonyra büszke. Új-Dél-Wales Sydneyre, s a Bondi Beachre, Victoria Melbourne-re és a 12 Apostol sziklára (ezek a vízből kiemelkedő hatalmas sziklatömbök), vagyis a Great Ocean Roadra. Tasmánia éke a Russel vízesés, a hatalmas, hófödte hegycsúcsok, no és a székhelye: Hobart. Dél-Ausztrália Adelaide-re alapította az életét, jó bortermő vidék ez, a leghíresebb terület a Barossa-völgy. Nyugat-Ausztráliában Perth-et keresik fel leginkább, az északi területen pedig a Kakadu Nemzeti Park számít a slágernek. A Crocodile Dundee című filmet is ezen a tájon forgatták.
Ausztrália sok különlegességről vált ismertté. Az erszényesekről, vagyis a kengururól és a koala maciról kár írnom, mindenki ismeri ezeket, viszont kevesebben tudják, hogy más különleges állatok is élnek Ausztráliában. Ilyen például a tengeri tehén és a gyilkos medúza.
Az sem köztudott, hogy néhány rendkívül érdekes nevű sziget is Ausztrália fennhatósága alá tartozik. Az aussiké a Cartier-, a McDonald-, a Karácsony-, a Kókusz-, a Korall-tengeri-sziget és a Norfolk-szigetek is a tulajdonában van. Csupa egzotikus hely, ahová minden ember szeretne eljutni egyszer az életében. Köztük én is, mert ezeken még nem jártam.
Nekünk, magyaroknak éppen a világ túloldalán van ez a gyönyörű ország, meg kell szenvedni a sok repüléssel, hogy odajussunk, de minden nehézséget megér az út.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 104 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!