Las Vegas, show, csillogás…
február 23, 2017Orlando, a játszó város
február 24, 2017Eladó magánszigetek
,,A csődbe ment görögök adjanak el pár szigetet! Akár az Akropóliszt is!”
- március 3. után európai uniós sajtó- és politikai vihart kavart két kormánypárti német parlamenti képviselő fenti kijelentése. A lekezelő üzenet az adósságokban úszó, és azóta két mentőövre is szoruló balkáni állam szocialista kormányának szólt, de az úgynevezett magánszigetek adásvétele addig sem volt ismeretlen fogalom. A 2008 óta tartó adósságválság azonban szárnyakat adott az üzletágnak.
Az arab sejkek már a múlt századötvenes évei óta vásárolgatnak maguknak szigeteket, lehetőleg eszményi környezetben, míg az élelmes üzletemberek néhány éve ismerték fel a híres színészek, üzletemberek, zenészek és más művészek vágyaiban rejlő lehetőséget. A katalán La Vanguardia nemrégiben két cikkben is összefoglalta, hogy mi a célja e szigetekkel a nem éppen nevesincs vevőknek. Az egyik ilyen szigetlistát elkészítő cég, a Mosko Group busásan jövedelmező üzletágat épített ki. Óriási tehát a kínálat, s az említett potenciális vevőkör válogathat abban, hová akar elvonulni a világtól.
Az amerikai Johnny Depp azon sikeres, jól fizetett színészek egyike, aki megengedheti magának, hogy bárhol a világon vegyen magának egy (lakatlan) szigetet. A Karib-tenger kalózai című film forgatása közben bele is szeretett a szigetvilágba, és 2004-ben rögtön meg is vette a Bahamák egyikét 3,6 millió dollárért, hogy itt pihenje ki magát két film között.
A brit Richard Bransont csak üzleti szempontok vezérelték – és bizony, a többséget képviseli -, aki még a hetvenes években vette meg a brit külterületnek számító Virgin-szigetekhez tartozó Necker-szigeteket. Itt hozta létre cégbirodalmát, és luxusszállodáiban álomkörnyezetben fogadja vendégeit, de a Virgin cég jól teljesítő dolgozóit is.
Depp kollégáját, Leonardo DiCapriót a természetvédő turizmus foglalkoztatta, amikor Belize-ben vett egy szigetet nemrégiben. Ő ugyanis a megújuló energiát felhasználó és a környezetet tiszteletben tartó idegenforgalommal kísérletezik.
A Beatles egyik motorja, a már csak néhai John Lennon 1967-ben, sikerei csúcsán vásárolta meg az írországi Dorinisht 1700 fontért, mert itt akarta megvalósítani hippi álmát, de ő, valamint egy igazi hippi, Sid Rawle is kudarcot vallott vele. A környék lakosai nem örültek a nemkívánatos szomszédságnak, le is égett a hippi tanya pár éven belül.
De a görög szigetek valóban kezdenek gazdát cserélni, hiszen a katari uralkodó nemrégiben megvette a Korinthoszi-öböl bejáratánál fekvő hat történelmi múltú kis szigetet. Nem mindenki rajong a trópusokért, Uma Thurman például kollégájával és utolsó férjével, Ethan Hawke-kal Kanadában egy újskóciai szigetre, Tracadie-ra vágyott, amely ma is az övé.
Néhány mágnás annyira megszerette többé-kevésbé állandó tartózkodási helyét, hogy ilyen kis szigetet választott végső nyughelyül. A görög hajógyáros, Arisztotelész Onasszisz például a Jón-tengerben fekvő kis Skorpió-szigeten temettette el magát 1975-ben. De Athina Onasszisz, a mágnás unokája valamiért már nem kötődik a szigethez, és hosszú lejáratú bérbe adta az egykori orosz orvosnak, ma nagybefektetőnek és milliárdosnak, Dimitrij Ribolovljevnek.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 104 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!