Olcsó repülőjegyek
február 22, 2017Az Indiai-óceán fantasztikus szigete: Mauritius!
február 22, 2017Hasznos utazási tanácsok
Hasznos tanácsok utazóknak!
Az utazáshoz sok tapasztalat kell, mert könnyen bajba kerülhetsz külföldön, ahol nem nagyon számíthatsz senkire. Hacsaknem felkészült vagy és gondos előkészületek után vágsz neki az útnak.
- A legtöbb fiatal számára az a kérdést, hogyan tudsz spórolni pénzt az utazásra. Íme néhány ötlet: ne kávézz, főzz, s ne járj étterembe, autó helyett BKV-val közlekedj, ne fizess elő kábeltévére, ne vegyél drága mobiltelefont. Olyan hitelkártyád legyen, amely minden vásárlás után jutalékod ad vissza. Ne járj moziba, nézz filmeket a komputereden. Ne cigarettázz. Ne igyál rendszeresen szeszt. Vásárolj árleszállításkor. Ha nap 100-1000 forintot megspórolsz a fentiek segítségével, akkor minden évben összegyűlik annyi pénzed, hogy elutazhatsz álmaid országába pihenni.
- Mindig köss utasbiztosítást! betegség, poggyász, repülő és hotel szoba lemondás, ellopott tárgyak, elvesztett telefon. Sok probléma előfordulhat, ami lenullázhat, ha nincs biztosításod.
- Csak olyan kisméretű kézitáskával utazz, ami után nem kell fizetni a légitársaságoknak, még a fapadosoknak sem.
- Maximáld a napi költésedet magadnak, ha külföldre mész, s ha ezt betartod, nem érhet meglepetés, nem fogyhat el a pénzed idő előtt.
- Ne rohand végig a kiválasztott országot, vagy várost, mert nem fogsz rá emlékezni, adj időt magadnak, s nyugodtan nézz meg mindent. Megéri,.
- A szállodai recepción ne válts pénzt, mert nagyon rossz árfolyamon számolnak szinte minden szállodában a világon.
- Reptéren ne válts pénzt, mert kevesebbet kapsz, mintha egy városi pénzváltónál cserélnél valutát.
- Mindig legyen nálad helyi pénz, mert ha megszorulsz valahol, s csak dollárod vagy euród van, akkor azt drágán fogják neked átszámolni, akinek fizetni szeretnél vele.
- Olyan hitelkártyát vigyél magaddal lehetőleg külföldre, amelyet egy nagy nemzetközi bankcsoport bocsátott ki, mert akkor az ATM-nél a pénzfelvételnél nem számolnak fel neked jutalékot.
- Mindig legyen nálad vésztartalék összeg, arra az esetre, ha valami lehetetlen helyzetbe kerülsz. Soha nem lehet tudni előre, mi fog történni.
- Ne az útikönyvet kövesd, ha városlátogatáson, vagy ország túrán vagy, hanem a helyiektől kérj információt, mert a bédekkerek rendszerint elavultak, s főként a múzeumokra, templomokra, szobrokra összpontosítanak, s nem a napi valóságra.
- Ha lehet, ne ülj be taxiba, mert a taxisok sok helyen becsapják az embereket, ráadásul úgy, hogy észre sem veszed.
- Autóbérlés esetén szinte minden esetben olcsóbb, ha nem a reptéren veszed át a kocsit, hanem a légikikötőtől távolabb eső autókölcsönző irodában. ide és innen minden esetben üzemeltetnek ingajárat buszokat, ami elvisz a kölcsönzőhöz, illetve onnan a kivisz a reptérre.
- A beerides.com a régió első, és jelenleg egyetlen reptéri közösségi autómegosztója, azonban a modell Amerikában és Nyugat-Európában már sok helyen bizonyított. A BeeRides abban segíti a repülővel utazókat, hogy a reptér mellett garantáltan ingyenesen parkolhassanak, és üdülésük ideje alatt az Allianz teljes körű biztosítása mellett, pénzt kereshessenek kihasználatlan autóik bérbeadásával
- Használd az ingyenes WiFi lehetőségeket, ha külföldön vagy, hotelek, éttermek, kávézók, repterek mind kínálnak ilyen szolgáltatást. Telefonálj Skype vagy Viber segítségével. Küldj üzenetet Messengeren, ez mind ingyenes.
- Használd az okos telefonodat. A Google maps (térkép) segítségével könnyen eligazodhatsz, a translate.google.com app segítségével megértetheted magad több nyelven is, az Aroundmeapp.com megmondja neked, hogy a környezetedben mi hol van, a Tunein.com app használatával minden nap hallgathatod kedvenc magyar rádióadódat.
- Fotózz a telefonoddal, s szerkeszd meg a képeidet a snapseed program segítségével mielőtt elküldenéd szeretteidnek, barátaidnak, vagy feltennéd a facebookra.
- Ha a reptérre mész ki, vagy onnan szeretnél bejutni Budapesten a városba, akkor kérj egy fuvart a családtagjaidtól, barátaidtól, mert a taxi pokol drága, busszal meg nagyon bonyolult kijutni a Liszt Ferenc reptérre.
- Csak apró ajándékokat vegyél külföldön az itthoniaknak. Egyrészt a világ pénzét el lehet költeni bármire, másrészt a bőröndben el is kell férjen minden, hogy ne legyen túlsúly.
- Sok reptéren már gépek veszik fel a csomagokat, s így 10 deka túlsúlyt sem engednek. Ezért legyen nálad egy kis „halmérleg”, s repülés előtt mérd le a csomagod, hogy beleférsz-e az előírt súlyhatárba, mert különben túlsúlyt fognak fizettetni veled.
- Mindig nyomtasd ki a beszállókártyádat otthon, indulás előtt, mert ha ezt nem teszed meg akkor a reptéren már drága mulatság. S mindig előre vegyél csomagot, mert ha nem teszed, a reptéren sokkal drágább.
- Több egzotikus országba védőoltás kötelező. A budapesti Gyáli úti nemzetközi oltóközpontban mindent el tudsz intézni, ez többnyire olcsóbb, mint a magán oltóközpontok.
- Utazás előtt ellenőrizd, hogy nem kell-e vízum az adott országba. Ezt a külügyminisztérium honlapján megteheted. Néha meglepő helyekre is kell vízum, (Pl. Oroszország), illetve előfordul, hogy csak elektronikus regisztrációt kérnek. (PL: Egyesült Államok.) Több országban a reptéren megigényelheted a vízumot, s nem kell előre intézkedned.
- Szinte minden nagyvárosban lehet kapni City Tourist kártyát, amely olcsó lehetőséget nyújt városnézésre, múzeumok meglátogatására, s más látványosságok megtekintésére. Ezt soha ne hagyd ki.
- Vegyél metró, busz, vonatbérletet, ha külföldön vagy több hetet, mert sokkal olcsóbban jössz ki, ha ezt megteszed. Vannak olyan városok, ahol 1-23- napos bérletek is kiválthatók (Pl. London).
- Érdemes az étkezéseket úgynevezett food court-okban megejteni, mert ezeken a helyeken látod, hogy mit fogsz enni, s az árak elviselhetőek.
- Mindig legyen a szemed előtt a táskád, bőröndöd, s repülés előtt nézd át a csomagodat, nehogy belecsempésszen valaki a hotelben tiltott tárgyat, ami később neked kellemetlenséget okozhat.
- Ha télből a nyárba utazol, ne vidd magaddal a kabátodat, hagyd a reptéren annál, aki kikísér, s kérd meg, hogy hozza magával, amikor kimegy eléd. Sok macerától kíméled meg magad.
- Ha nagy az időeltolódás ahová utazol, akkor az első ott tartózkodási napra ne szervezz fárasztó programokat, hanem pihenj, akklimatizálódj.
- Ha magaslatra utazol, 2300 méter fölé, akkor konzultálj a nemzetközi oltóközpont orvosával, mert a magashegyi betegség leküzdése ellen ajánlott orvosságot szedni. 3000 méter felett 2 napot szánj az akklimatizációra.
- Vannak olyan országok, ahol az UV sugárzás extrán erős. Ilyen helyeken akár 50-es napvédő krémet is használni kell, s csak a jó minőségű UV szűrős napszemüvegek használhatók. vedd komolyan ezt a figyelmeztetést!
- Ha búvár túrán vagy, ne felejtsd el, hogy az utolsó merülés után egy napig nem ülhetsz repülőre az egészséged megvédése érdekében.
- Ha utazol mindig legyen nálad gyógyszer kisebb betegségek legyőzésére, s nem árt, ha antibiotikumot is viszel magaddal.
- Hosszabb utazás vagy repülés előtt nem árt átnézetni a fogaidat, mert egy lyukas fog őrületes problémákat okozhat, s nagyon drága kezelést eredményezhet külföldön.
- Soha ne ülj be idegen emberek autójába, még ha magántaxiként kínálják magukat a reptereken akkor se, mert nem tudhatod, milyen veszély leselkedhet rád. Ha már taxizni akarsz, akkor győződj meg róla, hogy hivatalos fuvarossal menj, akinek van taxiórája, s be is kapcsolja, amikor beülsz.
- Sötétedés után ne kószálj egyedül a világvárosokban, maximum a belvárosokban, ahol sok a turista. Ne viselj hivalkodó nyakláncot, ne lássák, hogy drága óra van rajtad, a fényképezőgépedet biztonságos helyen tartsd.
Ki vagyok én? |
Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 104 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!