Český Krumlov – történelmi múlttal és sőrrel
február 10, 2017A biztonságos Belfast
február 10, 2017St. Paul de Vence: a legöregebb középkori város
Saint-Paul-de-Vence az egyik legöregebb középkori francia város, közel Cote d’Azuron lévő Nizzához – a domboldalon. Jól ismert a művészeti múzeumairól és galériáiról. Már régóta a hírességek kedvenc helye. A hatvanas években a nagy francia színész, Yves Montand, Simone Signoret és Lino Ventura, valamint a költő, Jacques Prévert rendre itt tartózkodott, itt alkotott.
A városka minden egyes utcájának vagy házának a köve a történelmet idézi, híres családok tagjai alakították a település arculatát, olyanok, mint az Alziarys vagy a Bernardis-család. Gazdag múltra tekinthet vissza ez a hely, amiről akár a falak is beszélni tudnának.
Érdemes meglátogatni a városban a Folon kápolnát, amely a belga Folon mester munkáját dicséri. Mozaikjai, ólomüveg ablakai, szobrai, s festményei a kápolna falait és a plafonját díszítik.
St. Paul de Vence inspirációt adott és ad mindenkinek. Olyan művészek alkottak itt, mint Soutine, Léger, Chagall és Calder. Jacques Prévert és James Baldwin itt írták legszebb műveiket. A város a művészet szinonimájává vált.
Marc Chagall több évig élt itt. A turisták felfedezhetik azokat a látképeket, amiket a művész vászonra festett 1966 és 1985 között.
St. Paul de Vence nevéhez fűződik a híres francia játék, a pétanque népszerűsége is. A helyi turizmus hivatal mindenkit szívesen lát, hogy megismerje a kapu előtti főtéren lévő földes pályán ennek a játéknak a lényegét, s szakszavait.
Fontos tudni: már Krisztus előtt a 6. században szőlőt műveltek és bort termeltek St. Paul de Vence dombjain. A görögök komoly kereskedelmet folytattak a borral ezen a vidéken, s a közeli Antibes-ból hajózták be a szállítmányokat. A rómaiak sok fejlesztést hajtottak végre a borvidéken a 9. században, s a gyógyászatban is elkezdték hasznosítani a helyi borokat.
S hogy hol lehet ma megkóstolni a híres St. Paul de Vence környéki borokat? Például a Petite Cave de Saint-Paul elnevezésű 14. századi borpincében a város falain belül. Itt sok információt is lehet kapni a provence-i borokról, a francia első számú dűlőkről, s persze a borpárlatokról is.
Aki St. Paul de Vence-ben jár, annak nem szabad kihagynia a La Tilleul éttermet sem, amely a város főkapuja közelében található, s a hét minden napján nyitva tart. Nyáron nagy terasza van, nyolcvan ember tud egyszerre étkezni, télen pedig hangulatos belső termei, ahol 60-an férnek el. Itt is megkóstolhatók a legfinomabb francia borok, a bordeauxi remekek, a burgundiai csodák, a Champagne-ok, a ritkaságok, s a híres Châteauneuf-du-Pape bor. Az étterem tulajdonosa, Frederik Widenfels kifejezetten borszakértő, a feleségével, Nathaile Vargával vezeti az éttermet, amely gourmet, minőségi konyhával várja a vendégeit ebédre és vacsorára egyaránt. Én is itt vacsoráztam nemrégiben, hogy tapasztalatot gyűjtsek. Frederik többek között Saint Tropezben és New Yorkban szerzett gasztronómiai tapasztalatokat, ami sok pozitívumot jelent, a borokról lenyűgöző a tudása, bárki bátran ráhagyhatja magát, hogy a kiválasztott ételhez ő kínáljon hozzá illő bort.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 104 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!