Rovinj – sikátorokkal
február 10, 2017Dubai – a világ nyolcadik csodája
február 10, 2017Portorož és Piran – mediterrán kikapcsolódás
Portorož és Piran Isztria két legnépszerűbb szlovén városa. Portorož és Piran nagyon közel van Olaszországhoz és Horvátországhoz is, s rendkívül könnyű megközelítened ezeket autóval. Csak 34 kilométerre találhatók az olasz autósztrádától és mindössze 16 kilométerre a szlovéntól. Magyarország felől Maribor-Ljubljana–Koper–Izola útvonalon kell haladnod, hogy célba érj.
Ha valami olyan gyönyörű, s olyan óriási hatással van az emberre, mint az Isztria, akkor azt nem lehet pusztán városnézésnek nevezni. Az Isztriát át kell élni a vízről, hajóról nézve. Fel kell fedezni gyalogosan a mediterrán Portorožt, s a középkori, sikátoros Pirant. El kell menni szarvasgomba vadászatra kutyákkal, meg kell pihenni az olívaültetvények árnyékában, kóstolni kell borokat a szőlőbirtokok pincéiben.
Portorož igen népszerű hely a pihenésre, szórakozásra. Sok modern szálloda nyújt tökéletes kikapcsolódást medencékkel, kulináris élvezeteket biztosító éttermekkel, és eseményekkel. Portorožban sok kongresszust is rendeznek.
Tenger, szellő, só lepárló, pálmafák, rózsák, örökzöldek, pihenés, szórakozás – ez csak néhány szó, amellyel könnyű jellemezni, bemutatni Portorožt. Tengeri üdülőhely Európa szívében. Séta a tengerparton, frissítő futás a beachen, úszás a tengerben vagy medencében, szépségápolás a spa-kban, sportolás és rekreáció – ezek mind feltöltenek energiával. Kirándulás panorámahajóval, vagy pezsgős halpiknik egy vitorláson – szintén rendkívül jó program lehet számodra.
Portorož, vagyis a rózsák kikötője a 13. század óta egészségközpontnak is számított, többféle betegséget gyógyítottak itt tengervízzel és a só lepárló iszapjával. Ma az elegáns szállodák és magas nívójú turizmus ad büszkeséget a városnak. A legeslegjobb szálloda a Hotel Kempinski Palace Portorož, amelynek több mint 100 éves épületét nemrégiben felújították, csodás manikűrözött kertet kapott, fedett és nyitott uszodát és spa-t.
Portorož közvetlen szomszédja Piran, amit be kell járnod, hiszen az építészetén a velencei stílus mély nyomot hagyott, mint ahogy más isztriai kisvárosokon is. Piranra a szűk utcácskák jellemzők, a középkori építészeti megoldások, magas toronnyal ellátott templomok, tágas terek, közvetlen tengerparti sétányok.
A Tartini tér a középpontja Pirannak, olyan ez, mint egy kis ékszerdoboz. A híres hegedűművészről és zeneszerzőről, Giuseppe Tartiniről kapta a nevét, aki tulajdonképpen igazán népszerűvé tette ezt a kisvárost. A szobra a róla elnevezett tér közepén díszeleg.
Piránt városfal veszi körül, s ennek okán a település tagja a Fallal védett Európai Városok Szövetségének. Tulajdonképpen az egész város örökségvédelem alatt áll. Az itt élő emberek a turizmusból tartják fent magukat. Sok eseményt rendeznek a városban, a hírességekről elnevezett épületekben, templomokban.
A Szent György-templom tornya a legmagasabb, Piran védőszentje volt, akiről elnevezték. Innen fantasztikus kilátás nyílik a városra, a tengerre és a környékre egészen a horvát és olasz tengerpartig. Két szálloda, apartmanok, fiataloknak épült hosztelek, templomok, galériák, múzeumok és a pirani akvárium várják a turistákat. No meg sok-sok remek étterem, amelyek közül kiemelkedik a La Bottega dei Soppori, ahol egyszer én is vacsoráztam. Már az előétel lenyűgözött, polipot kaptam spárgával, valamint tengeri hal carpacciót, s marinált anchovit ecetes hagymával, további grillezett szardellákat. A Malvázija fehérbor jól csúszott le a torkomon ezeket fogyasztva. Ezután parmezán sajttal meghintett rizotto következett, majd branzino halfilé 250 fokon megsütve, fóliában. Ez volt az est csúcspontja. A szarvasgombás csoki krém pedig feltette a koronát a menüsorra, amit Sergio Vuk tulajdonos séf álmodott meg, aki a világhíres francia séffel, Paul Bocussal dolgozott együtt, tőle tanulta a szakmát.
Piranról azt is tudnod kell egyébként, hogy évszázadokkal ezelőtt a só lepárlás fővárosa volt a térségben. A pirani só messze földön ismertté vált, amikor a só szüret elkezdődött, Piran lakossága felszívódott a városkából, s mindenki kiköltözött a településtől 10-15 kilométerre lévő só lepárló területre dolgozni. Ez a terület ma is só lepárló, a Slecovje Salina Nature Park néven található meg a térképeken, Portorož után a horvát határ felé haladva öt perc alatt jutsz ide autóval. Már nagyon kevés hely van a világon, ahol őrzik a hagyományokat és a 14. századi módszerekkel termelik a sót, ez a szlovén nemzeti park ilyen. Az itt szüretelt pirani só árában vetekszik a népszerű, a luxuséttermek által favorizált rózsaszínű Himalája sóval. A só lepárló látogatható, s igen érdekes megtekinteni.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 104 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!