Portorož és Piran – mediterrán kikapcsolódás
február 10, 2017A salzburgi alpesi legelők túraútján
február 10, 2017Dubai – a világ nyolcadik csodája
Dubai az Egyesült Arab Emirátusok hét tagjának egyike. A wizzair és az Emirates légitársaságok 5,5 óra alatt repítenek ide direkt járattal Budapestről, s ha jó előre foglalsz jegyet, akkor elérhető áron utazhatsz! Ha Ázsiába repülsz, akkor menj Dubai légikikötőjén keresztül, átszállással, s állj meg itt 2-3 éjszakára.
Dubai az Arab-félszigeten, az öböl déli részén fekszik, itt a legnagyobb a lakosság száma, 1,3 millió, de területileg Dubai kisebb, mint Abu Dhabi, a főváros.
Eredetileg Dubai gazdasága az olajra épült, de ma már az üzleti modell azonos a nyugat európai országokéval: a turizmusra, az ingatlanpiacra és a pénzügyi szolgáltatásokra helyezik a fő hangsúlyt. Az emírség igyekszik felhívni magára a figyelmet különleges, újdonságnak számító épületek felhúzásával, s nagy sportesemények rendezésével.
Én most elsősorban a turista látványosságokra hívom fel a figyelmedet. Elsőként a Burj Khalifát kell megemlítenem, amely a világ legmagasabb épülete, 828 méteres. Korábban Burj Dubainak hívták, de átnevezték. Az építkezés 2004. szeptember 4-én kezdődött, s 2009. október 1-én adták át az épületet. A hivatalos megnyitó 2010. január 4-én volt, s ekkorra elkészült a toronyhoz csatlakozó két négyzetkilométer alapterületű Dubai belváros is a Sheik Zayed sugárút mentén.
A torony megépítése 1,5 milliárd dollárba került, s az új belváros kialakítása pedig összesen 20 milliárd dollárt emésztett fel. 2009 márciusában Mohamed Ali Alabbar, a toronyház project, vagyis az Emaar Properties elnöke elmondta: az iroda árak elérték a négyzetméterenkénti 43 ezer dollárt, s a toronyházban helyet kapó Armani rezidenciák 37 500 dolláros/négyzetméteres áron találtak gazdát.
A Burj Khalifa harmincezer lakásnak ad helyet, kilenc szálloda van az új dubai városközpontban, olyan, mint például a The Address Downtown Dubai. Három hektár parkosított terület élvezhető, 19 torony lakóház épült fel itt, 12 hektáros területen nyújt hűsülést a Burj Khalifa tó, s a Dubai Mall-t is, amely a legszebb bevásárlóközpontja a városnak, ide álmodták meg.
A Burj Khalifa visszahozta a közel-kelet számára azt a megtisztelő rangot, hogy újra itt van a világ legmagasabb épülete, korábban ugyanis évezredekig az egyiptomi, gizai piramisok jelentették a csúcsot, amelyektől 1311-ben az angliai Lincoln katedrális vette el a világelsőséget.
S most vegyük sorra, hogy a Burj Khalifa milyen fontosabb rekordokat tart. A világ legmagasabb épülete, 828 méter, korábban a Taipei 101 viselte ezt a címet 509,2 méterrel. Ennek az épületnek van a legtöbb emelete a Földön, 160, korábban a Willis torony vezetett 108 emelettel. Az is különlegesség, hogy a 160. emelet még lakószint, s ennek kapcsán az a csúcs is megszületett, hogy meg kellett alkotni a világ legmagasabbra törő liftjét is. Ez a lift egyébként a leggyorsabb címet is viselheti, 64 km/h sebességgel halad felfelé, sebesebb, mint a Taipei 101 felvonója.
Világcsúcs az is, hogy a betonpumpák 606 méter magasságig működtek az építkezés során. A 124. emeletre helyezték el a kilátót, innen 452 méter magasságból lehet figyelni a környéket, gyönyörködni a panorámában. Ennél magasabban, a 158. emeleten van a világ legnagyobb mecsetje. A 76. emeleten épült a világ legmagasabban fekvő úszómedencéje. A 144. emeleten kapott helyet a világ legmagasabb éjszakai bárja, a 122. emeleten pedig étterem várja a vendégeket. Korábban a CN Towerben 350 méter magasan lehetet ebédelni vagy vacsorázni, itt a Burj Khalifában 450 méteren teheted meg. Az újévi tűzijátékok tekintetében is a Burj Khalifa vezet, innen lövik ki a legmagasabbra a rakétákat.
Dubai másik ikonja, vagyis meghatározó épülete a Burj al Arab. A vitorlás hajó alakú luxus szálloda a Jumeirah Beach-nél egy kis mesterséges szigeten magasodik az égbe. A hotel 280 méterre van a parttól, híd vezet hozzá. 321 méter magas, a második legmagasabb hotel a világon.
A szállodát 1994-ben kezdték építeni, s tudatosan az arab hajók vitorláját formázza. A V-alak belsejében így hatalmas átrium alakult ki, amely 180 méter magas.
Az építkezés nem volt könnyű, hiszen a mesterséges szigetet, amelyen áll a hotel, hatalmas sziklákkal és betontömbökkel kellett megerősíteni, mindez 3 évig tartott. Maga az épület felhúzása ezután újabb közel 3 esztendőt vett igénybe. A szálloda 70 ezer köbméter betont és 9 ezer tonna acélt tartalmaz.
A Burj al Arab hotel a nagy méretek ellenére csak 28 emeletes, s 202 szobája van. A legkisebb lakosztály 169, a legnagyobb pedig 780 négyzetméteres. A szobaárak 1000 dollártól indulnak, s a legdrágább lakosztály 27 ezer dollár egy éjszakára.
Az Al Muntaha étterem a hotel tetején található, arabul azt is jelenti ez a név, hogy a legmagasabb. 200 méter magasan étkezhetsz, gyönyörködhetsz a panorámában, s a mesterségesen kialakított pálmaszigetben. A ház másik híres étterme az Al Mahara, ami osztrigát jelent, ez a víz szintje alá került, s a kulináris élvezetek mellett egy mélytengeri búvárkodás élményét is nyújtja, a 18 cm széles ablaküvegeken keresztül ugyanis bepillanthatsz a tenger alatti világba. 990 ezer literes csodás tengeri akvárium veszi körül az éttermet.
S akkor most hadd szóljak a már említett pálmaszigetről. Mesterségesen alakították ki, egy pálmafát, s az ágait formázza. Ez jelenleg a legizgalmasabb nyaralóhely a világon. Óriási beruházás, nem kevesebb, mint 7 millió négyzetméteres a terület, s 6,5 kilométeres kiterjedésű. A szigetet 12 kilométeres hullámtörő gátrendszer védi, ezt 7 millió tonna sziklából alakították ki. A pálmasziget megalkotásával a dubajiak újabb 220 kilométeres tengerparti szakaszt nyertek, amelyet privát villák tulajdonosai, és 40 ötcsillagos hotel vendégei élvezhetnek. Az egyik legnagyobb és legismertebb hotel a pálmaszigeten a Palm Atlantis, amely sok attrakciót kínál a családosoknak. Akik igazi eleganciára vágynak, azoknak a One and Only hotelt ajánlom a pálmaszigeten.
Dubai uralkodója álmodta meg egy kis ceruzarajzzal a pálmaszigetet, hogy több tengerpartja legyen az emírségnek, s a már elkészült sziget mellé a Jebel Ali területen, sőt Deirában is épül egy-egy újabb pálmasziget, valamint sor kerül a már feltöltött univerzum beépítésére is, amely a földrészeket formázza. A tervekben szerepel az Al Ras félsziget létrehozása is.
A dubai kirándulásunk alkalmával feltétlenül meg kell tekintened a Medinát. Az ősi arab életet szimbolizálja ez a nyaralóközpont, amely csatornákkal behálózott. Két butik hotel, nyári villák, tradicionális piac, spa, wellnes központ konferencia és bankett helyszínek, éttermek, kávézók találhatók ebben a Jumeirah beach-i komplexumban. A világ egyik legvonzóbb nyaralóhelyét alakították itt ki.
A Dubai Marina sem akármilyen, már kiérdemelte az Új Dubai nevet. Itt is 3 km hosszúságú csatornarendszert csináltak, hogy a vízzel látványossá tegyék, s egyben hűtsék a várost. Amikor az egész tengerparti kikötővárosrész elkészül, a toronyházakban s a villákban összesen 120 ezer ember kaphat majd helyet. Ez lesz a világ legnagyobb ember által alkotott jacht kikötője is.
Beszélnünk kell Dubai kapcsán az öreg városrészről, Deiráról is, amely közel van a repülőtérhez. Igen népszerű az aranypiac Deirában. Több száz üzlet kínál ékszereket, hihetetlen felhozatal van, nagyszerű lehetőség az olcsó vásárlásra. Feltétlenül keresd fel.
Ki vagyok én? |
L. Kelemen Gábor világjáró újságíró vagyok. Hobbim az utazás, eddig 104 országban jártam, ezek közül sokban többször is. Gyakorlatilag mindenhol megfordultam már a Földön, ahol nincs háború, éhínség, betegségek, extra veszély, mert ezeket a helyeket kerülöm.
Like-olj, kövess és oszd meg!
Feliratkozás hírlevélre!